ଏମିତି ଏକ ନିଆରା କୃଷ୍ଣ ମନ୍ଦିର, ଯେଉଁଠି ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ଅବସରରେ ଦିଆଯାଇଥାଏ ୨୧ ତୋପ ସଲାମୀ

ସମଗ୍ର ଦେଶରେ କୃଷ୍ଣ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ପର୍ବ ଅତ୍ଯନ୍ତ ଆନନ୍ଦ ଉଲ୍ଲାସର ସହ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ। ପ୍ରତ୍ଯେକ ସ୍ଥାନରେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଜନ୍ମୋତ୍ସବ ମଧ୍ଯ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ। ଉତ୍ସବ ରହିଛି | ଚଳିତ ବର୍ଷ ଗତ ୩ ଦିନ ତଳେ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ପର୍ବ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରେ ପାଳନ କରାଯାଇଛି। ତେବେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ପର୍ବ ସରିଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ଯ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଭଳି ଏକ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ ଜଣାଇବୁ ଯାହା ବିଷୟରେ ଶୁଣିବା ପରେ ଆପଣମାନେ ମଧ୍ଯ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ଯ ହୋଇଯିବେ।

krishna templeଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଦିଆଯାଇଥାଏ ୨୧ ତୋପ ସଲାମୀ। ରାଜସ୍ଥାନର ନାଥଦ୍ବାରାରେ କୃଷ୍ଣ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀରେ ତୋପ ସଲାମୀରେ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ । ସେହିଭଳି ତା’ପରଦିନ ନନ୍ଦ ମହୋତ୍ସବ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ। ଏଥିରେ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଭୋଗ ଚୋରି କରିବାର ପରମ୍ପରା ରହିଛି। ଏଥିସହ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଜନ୍ମ ପରେ ଶଙ୍ଖ ଧ୍ୱନି, ଥାଳି, ମର୍ଦ୍ଦଳ, ଘଣ୍ଟି ମୃଦଙ୍ଗ ଏବଂ ବାଜା ବଜାଇ ସ୍ୱାଗତ କରାଯାଇଥାଏ।

gunsରାତି ପ୍ରାୟ ୧୨ଟା ସମୟରେ ଏକାଠି ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ବାଦ୍ଯ-ଯନ୍ତ୍ର ସହ ପରିବେ. ପ୍ରତିରୋପିତ ହୁଏ | ଏହା ପରେ ମୋତିମାହଲର ପ୍ରାଚୀରରୁ କାହାଳୀ ବଜାଇ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଜନ୍ମ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥାଏ। ତା’ପରେ ଶ୍ରୀନାଥଜୀଙ୍କ ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ଗୋବିନ୍ଦଙ୍କ ଜନ୍ମ ଖବର ଶୁଣିବା ପରେ ଏଠାରେ ରଖାଯାଇଥିବା ୪୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ତୋପ ଦ୍ବାରା ୨୧ଟି ଗୁଳି ଫୁଟାଇ ତୋପ ସଲାମୀ ଦେଇଥାନ୍ତି।

ଚଳିତ ବର୍ଷ କରୋନା ମହାମାରୀ ହେତୁ ନାଥଦ୍ୱାରାର ଶ୍ରୀନଥଜୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ବିଶେଷ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ୨୧ ଥର ତୋପ ସଲାମୀ ପ୍ରଥା ପାଳିତ ହୋଇଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.