ଖୁସି ଖବର, ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଲାଗୁ ହୋଇପାରେ ଅଷ୍ଟମ ବେତନ ଆୟୋଗ

କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ସରକାର କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ପେନସନଧାରୀ ନିଜର ୮ମ ବେତନ ଆୟୋଗ ଗଠନକୁ ଚାତକ ଭଳି ଚାହିଁ ରହିଛନ୍ତି । କୁହାଯାଉଛି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୬ ରେ ଅଷ୍ଟମ ବେତନ ଆୟୋଗ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିପାରନ୍ତି । ପ୍ରତି ୧୦ ବର୍ଷରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏକ ନୂଆ ବେତନ ଆୟୋଗ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରନ୍ତି । ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବାକୁ ଚାହିଁବୁ ଯେ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୧୬ ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସପ୍ତମ ବେତନ ଆୟୋଗ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଥିଲେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ନୂଆ ସରକାର ଏକ ନୂତନ ବେତନ ଆୟୋଗ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିପାରନ୍ତି ।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରରେ ଏକ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ପେନସନଭୋଗୀ ଅଛନ୍ତି । ଏହି କର୍ମଚାରୀମାନେ ଅଷ୍ଟମ ବେତନ ଆୟୋଗ ଗଠନ ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି । କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମା ବୃଦ୍ଧି ସମ୍ପର୍କରେ ଅଷ୍ଟମ ବେତନ ଆୟୋଗ ସରକାରଙ୍କୁ ସୁପାରିଶ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି । କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସୁପାରିଶ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୨୬ ରୁ ଅଷ୍ଟମ ବେତନ ଆୟୋଗରେ ଦାଖଲ କରାଯାଇପାରିବ । ତେବେ ଜାନୁଆରୀ ୧୯୪୬ ରେ ପ୍ରଥମ ବେତନ ଆୟୋଗ ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବାକୁ ଚାହିଁବୁ ଯେ ଅଷ୍ଟମ ବେତନ ଆୟୋଗ ଗଠନ ପରେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ପେନସନଭୋଗୀମାନେ ଉପକୃତ ହେବେ । ଅଷ୍ଟମ ବେତନ ଆୟୋଗ ଗଠନ ସହିତ ମୋଟ ୪୯ ଲକ୍ଷ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ୬୮ ଲକ୍ଷ ପେନସନଭୋଗୀଙ୍କ ଦରମା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇପାରେ । ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଫିଟମେଣ୍ଟ ଫ୍ୟାକ୍ଟରକୁ ୩.୬୮ ଥର ସେଟ୍ କରାଯାଇପାରିବ । ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବେତନରେ ଫିଟମେଣ୍ଟ ଫ୍ୟାକ୍ଟର୍ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ପରେ ଯାହାର ଦରମା ୧୮,୦୦୦ ଟଙ୍କା । ଏଥିପାଇଁ ଏହି ବୃଦ୍ଧି ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କ ଦରମା ୮,୦୦୦ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇପାରେ ଏବଂ ମୋଟ ଦରମା ୨୬,୦୦୦ ଟଙ୍କା ହୋଇପାରେ ।

ନୂଆ ସରକାର ଆସିବା ପରଠାରୁ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ନୀତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଶା କରାଯାଉଛି । ତେବେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେପରି କୌଣସି ସୂଚନା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇ ନାହିଁ ଯାହା ସୂଚାଇ ଦେଉଛି ଯେ ସରକାର ଅଷ୍ଟମ ବେତନ ଆୟୋଗ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବେ । ଗତ ଡିସେମ୍ବରରେ ଅଷ୍ଟମ ବେତନ ଆୟୋଗକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେ କାର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ସରକାର ଶୀଘ୍ର ଅଷ୍ଟମ ବେତନ ଆୟୋଗ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରିବେ ।

ଅଷ୍ଟମ ବେତନ ଆୟୋଗରେ ଅନ୍ୟ ଲାଭ ମିଳିବା ନେଇ ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଏଥିରେ ସଂଶୋଧିତ ବେତନମାନ ଏବଂ ଭଲ ରିଟାୟରମେଣ୍ଟ ବେନିଫିଟ ସାମିଲ ରହିଛି । ଏହାର ପ୍ରଭାବ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ସେବା କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ପେନସନଭୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ପଡିପାରେ । କହିବାକୁ ଚାହିଁବୁ ଯେ ଅଷ୍ଟମ ବେତନ ଆୟୋଗର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କର୍ମଚାରୀ ସମୂହଙ୍କ ଭିତରେ ବେତନ ଅସମାନତାକୁ ଦୂର କରିବା ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.