ଏହି ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ସ୍କୁଟର ଓ ମୋଟରସାଇକେଲ୍ ମାତ୍ର ୩୫ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ଆପଣଙ୍କର ହୋଇପାରେ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ବେଷ୍ଟ ଫିଚର୍

ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଧିକ ଇଲେକ୍ଟ୍ରି ଗାଡ଼ି ଗୁଡ଼ିକର ଚାହିଦା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ସେଥି ପାଇଁ ଅନେକ ଗାଡ଼ି କମ୍ପାନୀ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଡିଜାଇନ୍ ଓ ବେଷ୍ଟ ଫିଚର୍ ସହ ଏହି ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ସ୍କୁଟର ତିଆରି କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏପରି ଏକ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ସ୍କୁଟର ଆସିଛି ଯାହାକୁ ମାତ୍ର ୩୫ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ କିଣା ଯାଇ ପାରିବ। ନାଉଶା ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ମୋଟରସାଇକେଲ୍ / ସ୍କୁଟର। କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ଏହି ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ସ୍କୁଟରକୁ ଆପଣ କିଣି ପାରିବେ। ପଞ୍ଜାବର ନାଉଶା ଆପଣଂକ ପାଇଁ ବେଷ୍ଟ ଚଏସ ହେବ।

ନାଉଶା ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ସ୍କୁଟର / ମୋଟରସାଇକେଲ୍ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ମୋଟରସାଇକେଲ୍ ଏକ କମ୍ପାନୀ ନୁହେଁ ଯାହା ଚାଇନାରୁ ଇଭି ପାର୍ଟସ୍ ଆମଦାନୀ କରୁଛି। ଏହି କ୍ୱିରି ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ମୋ ଟରସାଇକେଲର ମାଲିକ ଏହାକୁ ନଷ୍ଟ ଗାଡ଼ିର ପାର୍ଟରୁ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଗାଡ଼ି ତିଆରି କରିବାରେ ଖୁବ୍ ଆଗ୍ରହ। ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ସ୍କ୍ରାପ୍ ସାମଗ୍ରୀରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି ଯାହା।

ଇଭିର ସିଲିଣ୍ଡ୍ରିକ୍ ସେଣ୍ଟର୍ ଅଂଶ ଏହାର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅପସାରଣ ସହିତ ଏକ କୃଷି ଜଳମଗ୍ନ ବୋରୱେଲ୍ ମୋଟରର କେସିଙ୍ଗ୍ ପରି ମନେହୁଏ। ତେବେ ନାଉଶା ଇ.ଭି. ଅନ୍ୟ ଫ୍ରେମ୍ ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ସ୍କ୍ରାପ୍ ଧାତୁ ପରି ଦେଖାଯାଏ। ଯଦିଓ ନାଉଶା ଗାଡ଼ି ମାଲିକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସବୁକିଛି ସ୍କ୍ରାପରୁ ଆସିଛି, ହବ୍ ମୋଟର, ବ୍ୟାଟେରୀ ଏବଂ ନିୟନ୍ତ୍ରକ ଏକ ଭିନ୍ନ ଇଭିରୁ ସୋର୍ସ ହୋଇଥିବା ପରି ମନେହୁଏ।

ବ୍ୟାଟେରୀ, ନିୟନ୍ତ୍ରକ, ବିଏମ୍ଏସ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକ ମୁଖ୍ୟ ସିଲିଣ୍ଡ୍ରିକ୍ ହାଉସିଂ ଭିତରେ ରଖାଯାଇଛି। ଯେତେବେଳେ ହବ୍ ମୋଟର ଏହାର ପିଠିରେ ଲଗାଯାଇଥାଏ। ଏହି ଗାଡ଼ିର ଦୁଇଟି ପ୍ରୋଟୋଟାଇପ୍ ଅଛି, ଗୋଟିଏ ହଳଦିଆ ଏବଂ ଗୋଟିଏ କଳା। ହଳଦିଆ ଗାଡି ସାମ୍ନା ଡ୍ରମ୍ ବ୍ରେକ୍ ପାଇଥାଏ, ଯେତେବେଳେ କଳା ଗାଡି ନଥାଏ।
ଯଥାକ୍ରମେ ଆଗ ଏବଂ ପଛରେ ଏକ ଏଲଇଡି ହେଡଲାଇଟ୍ ଏବଂ ଟାଇଲାଇଟ୍ ଅଛି।

ଏହି ଗାଡ଼ିର ମୂଲ୍ୟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୪୦, ହଜାର ଥିବା ବେଳେ ଆପଣ ଏହାକୁ ମାତ୍ର ୩୫ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ କିଣି ପାରିବେ। ତେବେ ଗାଡ଼ିକୁ ନିର୍ମାଣ କରିଥିବା ମାଲିକ କହିଛନ୍ତି ବିଦେଶରୁ ଏହି ଗାଡ଼ି ପାଇଁ ଅଧିକ ଅର୍ଡର୍ ଆସିଛି। ଭବିଷ୍ୟତରେ ସେ ଏଥିରେ ପୁନ ନିର୍ମାଣକାରୀ ବ୍ରେକିଂ ଯୋଡିବାକୁ ସେ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ନାଉଶା ଇ.ଭି. ଦେଖିବାକୁ ଛୋଟୋ ପିଲାଙ୍କ ଗାଡ଼ି ପରି। ପୁଣି ଗାଡ଼ିର ମାଲିକ କହିଛନ୍ତି ମୁଁ ଏକ ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟର ହୋଇଥିବାରୁ ମୁଁ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଏବଂ ହାଇବ୍ରିଡ୍ ଯାନ କର୍ମଶାଳାରେ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ନିର୍ମାଣ କରିଛି। ମୁଁ ଅନେକ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଏହି ଗାଡ଼ି ତିଆରି କରିଛି। ଆପଣ ଏହି ଗାଡ଼ିକୁ ଚଲାଇ ପାରିବେ ବୋଲି ଗାଡ଼ି ମାଲିକ କହିଛନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.