କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀ ଓ ପେନସନ ଭୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଦିପାବଳୀ ଭେଟି: ମିଳିବ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା, ବଢିବ ଦରମା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:  କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଖୁସି ଖବର । ଜୁଲାଇରେ  ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ପେନସନଭୋଗୀଙ୍କୁ ଏକ ବଡ଼ ଖବର ଦେଇଥିଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର। କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା ଉପରେ ଲାଗିଥିବା ରୋକକୁ ହଟାଇ ଦେଇଛନ୍ତି  କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର। ଏହି ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତାକୁ ୧୭ରୁ ସିଧା ୨୮ ପ୍ରତିଶତ ବଢାଇ ଦେଇଛନ୍ତି  ସରକାର। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ  ଦିପାବଳୀ ପୂର୍ବରୁ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଆଉ ଏକ ଉପହାର ଦେବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ଦିପାବଳୀ ପୂର୍ବରୁ ଡିଏ ଉପରେ  କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ପେନସନଭୋଗୀଙ୍କୁ ସରକାର ଏକ ବଡ ଉପହାର ଦେଇପାରନ୍ତି । ଯେପରି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା ଭେଟି ଦେଇଛନ୍ତି ସେହିପରି ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେ ଦିପାବଳୀ ପୂର୍ବରୁ ସରକାର ପୁଣି ଥରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଡିଏ ବୃଦ୍ଧିର ଉପହାର ଦେଇପାରନ୍ତି। ସରକାର ବର୍ଷକୁ ଦୁଇଥର ପ୍ରିୟତା ଭତ୍ତା ବୃଦ୍ଧି କରନ୍ତି। ସରକାର ପ୍ରତି ଛଅ ମାସରେ  ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା ବୃଦ୍ଧି କରନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସରକାର ପୁଣି ଥରେ ମହଙ୍ଗା  ଭତ୍ତା ବୃଦ୍ଧି କରିପାରନ୍ତି ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ତେବେ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା କେତେ ବଢିବ ତାହା ସୂଚନା ମିଳିନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଏହି ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା ପାଖାପାଖି  ୩ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରିପାରନ୍ତି ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।  ଏହି ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା ବୃଦ୍ଧି ପୁଣି ଥରେ କରାଯିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଡିଏକୁ  ୩ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ସରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି। ଯଦି ସରକାର ଏହି ବୃଦ୍ଧି କରନ୍ତି, ତେବେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା ୨୮ ପ୍ରତିଶତରୁ ୩୧ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ।

ଦରମା ପାଖାପାଖି ୫୫୮୦ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ, ଯଦି ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟକୁ ବିଶ୍ବାସ  କରାଯାଏ, ତେବେ ସରକାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା ବୃଦ୍ଧି କରିପାରନ୍ତି। ଯଦି ସରକାର ୩ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରନ୍ତି, ତେବେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମା ୫୦୪୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇପାରେ।  ଯଦି ଜଣଙ୍କର  ଦରମା ୧୮ ହଜାର ଟଙ୍କା ତେବେ ସେ 5040 ଟଙ୍କା DA ପାଇବେ।  ଯଦି ଏହି  ବେସିକ୍ ବେତନରେ ୩ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି, ତେବେ ଯଦି ଏହା ବୃଦ୍ଧି ଘଟେ, ତେବେ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା ୫୫୮୦ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । ଅର୍ଥାତ୍ ଦରମା ୫୪୦ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.