ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଆଶ୍ୱସ୍ତି, ଶସ୍ତା ହୋଇଗଲା ଏଲପିଜି ଗ୍ୟାସ୍‌: ଜାଣନ୍ତୁ କେତେ କମିଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଅଗଷ୍ଟ ମାସ ଆରମ୍ଭରୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ଏଲପିଜି ଦାମ୍ । ଜାରି ରହିଥିବା ମହଙ୍ଗା ମାଡ଼ ମଝିରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ବଡ଼ ଆଶ୍ୱସ୍ତିକର ଖବର । ଆଜିଠାରୁ କମର୍ଶିଆଲ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି। ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ମଧ୍ୟରେ ଏହା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ଼ ଖବର। ଆଜିଠାରୁ କମର୍ଶିଆଲ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ୩୬ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି। ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ଦିନରେ, ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଖୁସି ଖବର।

କହିରଖୁ କି ରାଜାଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ୧୯ କେଜି ସିଲିଣ୍ଡର ଦାମ୍ ୨୦୧୨.୫୦ ଟଙ୍କା ଥିଲା । ଯାହା ହ୍ରାସ ପାଇ ୧୯୭୬.୫୦ ହୋଇଛି । ସେହିପରି କଲିକତାରେ ଏହା ୨୧୩୨ ଟଙ୍କା ଥିବା ବେଳେ ୨୦୯୫.୫୦ ଖସି ଯାଇଛି । ସେହିପରି ମୁମ୍ବାଇରେ ୧୯ କେଜି ସିଲିଣ୍ଡର ୧୯୩୬.୫୦ ଟଙ୍କା ଥିବା ବେଳେ ଏହା ୧୯୩୬.୫୦ ଟଙ୍କାକୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଏବଂ ଚେନ୍ନାଇରେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୨୧୪୧ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ତେବେ ଘରୋଇ ସିଲିଣ୍ଡର ମୂଲ୍ୟରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନାହିଁ। ଯଦି ଆପଣ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଘରୋଇ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର କିଣୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ୧୦୫୩ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ କୋଲକାତାରେ ଘରୋଇ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ୧୦୭୯ ଟଙ୍କା ରହିଛି। ଏଥି ସହିତ ମୁମ୍ବାଇରେ ୧୦୫୨ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଚେନ୍ନାଇରେ ୧୦୬୮ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଜୁଲାଇ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ବ୍ୟବସାୟିକ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ୮.୫୦ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା। ତା’ପରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏକ ବାଣିଜ୍ୟିକ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ୨୦୨୧.୫୦, ମୁମ୍ବାଇରେ ୧,୯୭୨.୫୦, କୋଲକାତାରେ ୨,୧୩୨ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଚେନ୍ନାଇରେ ୨,୧୭୭.୫୦ ଟଙ୍କାକୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.