କାରରେ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ରଖନ୍ତୁ ପିଲାଙ୍କ ଯତ୍ନ, ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରିଲା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ

ପିଲାମାନଙ୍କୁ ନେଇ କାରରେ ଯାତ୍ରା କରିବା ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ । ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ ଆହୁରି ଅଧିକ ହୋଇଯାଏ । ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଯାତ୍ରା କରିବା ସମୟରେ କିପରି ପିଲାମାନଙ୍କର ଯତ୍ନ ନିଆଯିବ ସେନେଇ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରାଯାଇଛି ।

ପିଲାମାନଙ୍କୁ ନେଇ କାରରେ ଯାତ୍ରା କରିବା ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ । ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ ଆହୁରି ଅଧିକ ହୋଇଯାଏ । ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଯାତ୍ରା କରିବା ସମୟରେ କିପରି ପିଲାମାନଙ୍କର ଯତ୍ନ ନିଆଯିବ ସେନେଇ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଖରାରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ପିଲାମାନଙ୍କର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ।

ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପିଲାମାନେ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣରେ କାରରେ ଏକୁଟିଆ ରଖିବେ ନାହିଁ । ଏହା ପଛର କାରଣ ହେଉଛି କାରରେ ଖରା ହେତୁ ଏହା ଗରମ ହୋଇଯାଏ, ଯାହା ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ଅସୁବିଧା ପରି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ । ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ପାଇଁ ନିଶ୍ୱାସ ନେବା କଷ୍ଟକର ହୋଇଯାଏ । ଏହି ସମୟରେ, ଏହା ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ । ଏହା ସହିତ, ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସମୟ ସମୟରେ ପାଣି ଦିଅନ୍ତୁ, ଯାହାଫଳରେ ସେମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ଜଳର ଅଭାବ ରହିବନି ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପିଲାକୁ ଅଧିକ ତରଳ ପଦାର୍ଥ ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଅଧିକ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଅଧିକ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଲେ ପିଲାମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ ହୋଇପାରେ । କାରର ଏସି ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଲଗାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ହୋଇଥାଏ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, କାରର ଝରକା ଉପରୁ ଟିକିଏ ଖୋଲା ରହିବା ଉଚିତ୍ । ଏହା ପଛର କାରଣ ହେଉଛି କାରର ଝରକା ଟିକିଏ ଖୋଲିବା ଦ୍ୱାରା ଗରମ ପବନ ଖୋଲା କାଚ ଦେଇ ବାହାରକୁ ଆସେ ଏବଂ କାର ଥଣ୍ଡା ରହିଥାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ପିଲାମାନେ କମ୍ ଗରମ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ।

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ପିଲାମାନଙ୍କର ଯତ୍ନ ନେବା ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ଅନ୍ୟ କଥା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି । ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଘର ଭିତରକୁ ନ ଆସିବାକୁ ଦେବା ପାଇଁ କୁହାଯାଇଛି । ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧୨ ଟାରୁ ୪ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘର ଭିତରେ ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ । ଏହା ସହିତ ପିଲାମାନଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଘୋଡାଇ ରଖନ୍ତୁ । ପିଲାମାନଙ୍କୁ ହାଲୁକା ଏବଂ ଢିଲା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧାନ୍ତୁ । ସମୟ ସମୟରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ତରଳ ପଦାର୍ଥ ମଧ୍ୟ ନିଅନ୍ତୁ । ଏହି ସବୁ ଜିନିଷକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ପିଲାମାନେ ଏହି ପ୍ରବଳ ଗରମରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.