ପ୍ରଥମ କାର କିଣିବା ପୂର୍ବରୁ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ୫ଟି ଭୁଲ, ଏହିପରି ବାଛନ୍ତୁ ସଠିକ କାର୍

ପ୍ରଥମ କାର କିଣିବା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସିର ବିଷୟ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସମସ୍ତେ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ କାରଟି କିଣିବା ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରଥମ କାର କିଣିବାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରୋସେସ ଭଲ ହେବା ଉଚିତ, ଯାହାଫଳରେ କାର କିଣିବା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ଅସୁବିଧା କିମ୍ବା କ୍ଷତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କାର କିଣିବା ସମୟରେ କିଛି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସାଧାରଣ ତ୍ରୁଟିରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।

ଭଲ ଭାବରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରନ୍ତୁ:
ଆପଣ ନିଜର ପ୍ରଥମ କାର କିଣିବା ପୂର୍ବରୁ ଭଲ ଭାବରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । କେଉଁ ମଡେଲ୍ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଠିକ୍ ହେବ? ଆପଣ ଏକ କାରରେ କେଉଁ ଫିଚର୍ସ ଚାହୁଁଛନ୍ତି? ଏହି ସମସ୍ତ ଫିଚର୍ସଗୁଡିକ ଆପଣଙ୍କ ପସନ୍ଦର ମଡେଲରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ କି? କାର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଏବଂ ମାଇଲେଜ୍ କଣ୍ଡିସନ? ଏହି ସବୁ ବିଷୟରେ କାର କିଣିବା ପୂର୍ବରୁ ଭଲ ଗବେଷଣା କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।

ଏକ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ବାଛନ୍ତୁ:
ଆପଣ ନିଜର ପ୍ରଥମ କାର କିଣିବା ପୂର୍ବରୁ ଏକ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ବାଛିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯେ ଶସ୍ତା ନାମରେ, ଆପଣ ଏପରି ପ୍ଲାଟଫର୍ମରୁ କାର କିଣିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିପାରେ । ଅନଲାଇନ ବିକ୍ରେତା କିମ୍ବା ଡିଲରସିପ୍ ଠାରୁ କାର କିଣିବା, କେବଳ ଏକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରୁ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ଯାହାର ଭଲ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଅଛି ଏବଂ ଯାହା ଉପରେ ଆପଣ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଶ୍ୱାସ କରିପାରିବେ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଭବିଷ୍ୟତରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଠକେଇର ସମ୍ଭାବନା ରହିବ ନାହିଁ ।

ଟେଷ୍ଟ ଡ୍ରାଇଭ:
ପ୍ରଥମ କାର କିଣିବା ପୂର୍ବରୁ, ଏକ ଟେଷ୍ଟ ଡ୍ରାଇଭ୍ ନେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାରଣ ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ କାରର ଡ୍ରାଇଭିଂ ଏକ୍ସପେରିଏନ୍ସ ବିଷୟରେ ଜଣାଇଥାଏ । ଏହା ସହିତ ଖରାପ ରାସ୍ତାରେ କାରର ପରଫରମାନ୍ସ ବିଷୟରେ ବହୁତ ଭଲ ସୂଚନା ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ।

ଜଣେ ଅଭିଜ୍ଞ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ:
ଯଦି ଆପଣ କାର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିବା ଏବଂ କାର କିଣିବାରେ ଅଭିଜ୍ଞତା ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ ।

ପେଟ୍ରୋଲ କିମ୍ବା ଡିଜେଲ କେଉଁ କାର କିଣିବା ଉଚିତ?
ଡିଜେଲ କାର ଅପେକ୍ଷା ପେଟ୍ରୋଲ କାର ଶସ୍ତା ଅଟେ । ତେବେ ବଜାରରେ ପେଟ୍ରୋଲର ମୂଲ୍ୟ ଡିଜେଲଠାରୁ ଅଧିକ । ପେଟ୍ରୋଲ କାରର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କମ୍, ଯେତେବେଳେ କି ଡିଜେଲ କାରର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣରେ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୁଏ । ତେଣୁ, ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ମନେ ରଖି ଏକ କାର କିଣନ୍ତୁ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.