ବିନା ତେଲରେ କେମିତି ହେବ ରୋଷେଇ! ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇ ଦେଉଛି ମହଙ୍ଗା ମାଡ଼; ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ସୋରିଷ ତେଲର ଦାମ୍‌ ୨୦୦ ଉପରେ!

ଆଜିକାଲି ମହଙ୍ଗା ମାଡ଼ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ଼ ସମସ୍ୟା ଆଣି ଦେଉଛି। ଗତ ବର୍ଷେ ଭିତରେ ସୋରିଷ ତେଲର ଦାମ୍‌ ପାଖାପାଖି ଦୁଇ ଗୁଣା ବଢ଼ି ଯାଇଛି, ଯାହାର ପ୍ରଭାବ ରୋଷେଇ ଘର ଉପରେ ପଡ଼ିଛି। ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ, ଗତ ଲକ୍‌ଡାଉନ ସମୟରେ ସୋରିଷ ତେଲର ଦାମ୍‌ ୯୦ରୁ ୯୫ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ଲିଟର ଥିଲା। ଏବେ ସେହି ଦାମ୍‌ ବଢ଼ି ୧୭୪ରୁ ୧୯୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ଲିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଛି। ଏଥି ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ବର୍ଷ ୨୦୧୯ରୁ ୨୦୨୦ ଭିତରେ ସୋରିଷ ତେଲର ଦାମ୍‌ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢ଼ିଥିଲା।

ବିନା ତେଲରେ କେମିତି ହେବ ରୋଷେଇ

ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ସୋରିଷ ତେଲ ଏକ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ। ଅନେକ ପରିବାର ମହଙ୍ଗାରୁ ବର୍ତ୍ତିବା ପାଇଁ ରୋଷେଇ ଘରେ ସୋରିଷ ତେଲର ବ୍ୟବହାରକୁ କମ୍‌ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ଯଦିଓ ଏବେ ସମସ୍ୟା ରହୁଛି କି, ବିନା ସୋରିଷ ତେଲରେ କେମିତି ରୋଷେଇ ହେବ, ଯାହାକି ଗୃହିଣୀଙ୍କ ଉପରେ ଚଡ଼କ ସଦୃଶ।

ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ, ଦେଶରେ ଲୋକଙ୍କ ଡିମାଣ୍ଡ ଅନୁପାତରେ ଖାଦ୍ୟ ତୈଳର ଉତ୍ପାଦନ ବହୁତ କମ୍‌ ରହିଛି। ଏମିତି ସ୍ଥିତିରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଡିମାଣ୍ଡକୁ ପୂରା କରିବା ପାଇଁ ବିଦେଶରୁ ଖାଦ୍ୟ ତୈଳ ଆମଦାନୀ କରିବାକୁ ପଡ଼ୁଛି। ସରକାର ଖାଦ୍ୟ ତୈଳର ଦାମ୍‌କୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ସୋୟାବିନ୍‌ ତେଲ, ପାମ୍‌ ଅଏଲ ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ତେଲ ଉପରେ ଲାଗୁଥିବା ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କକୁ ହ୍ରାସ କରି ଦେଇଥିଲେ। ଏଥି ସହିତ ମୌଳିକ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଥିଲା।

ଲୋକଙ୍କ ବଜେଟ୍‌ ବିଗାଡ଼ୁଛି ମହଙ୍ଗା ମାଡ଼

ପ୍ରଥମ କିଛି ଦିନ ସରକାରଙ୍କର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥିଲା। ଯଦିଓ ପରେ ଏହି ଉପାୟ ଫେଲ୍‌ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା, ଯାହା ପରେ ଖାଦ୍ୟ ତୈଳଗୁଡ଼ିକର ଦାମ୍‌ ଲଗାତାର ଆକାଶଛୁଅାଁ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଆଉ ଏହି କାରଣରୁ ଲୋକଙ୍କ ରୋଷେଇ ଘରର ବଜେଟ୍‌ ବି ବିଗିଡ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି।

ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ୧ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୦ରେ ସୋରିଷ ତେଲର ଦାମ୍‌ ୧୩୬ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ଲିଟର ଥିଲା, ଯାହାକି ଏବେ ବଢ଼ି ୨୦୩ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ଲିଟର ପହଞ୍ଚି ଯାଇଛି। ଦାମ୍‌ରେ ୭୦ରୁ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି ଏବଂ ବର୍ଷେ ଭିତରେ ୬୭ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ଲିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦାମ୍‌ ବଢ଼ି ଯାଇଛି। କହିବାକୁ ଗଲେ, ଏବେ ଯେଉଁଭଳି ଭାବେ ବିଭିନ୍ନ ଖାଦ୍ୟ ଜିନିଷରେ ମହଙ୍ଗା ମାଡ଼ ହେଉଛି, ତାହା ସାଧାରଣରେ ଲୋକଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇ ଦେଉଛି। ସୂଚନାଥାଉ କି, ଦେଶର କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ସୋରିଷ ତେଲର ଦାମ୍‌ ୨୦୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ଲିଟରରୁ ଅଧିକ ରହିଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.