୧୮ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ବୟସର ନାବାଳକ ମାନେ ବି କରିପାରିବେ ପାନ୍ କାର୍ଡ; ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ପ୍ରକ୍ରିୟା

ପାନ୍ କାର୍ଡ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ । ସ୍ଥାୟୀ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ନମ୍ବର (ପାନ୍) ହେଉଛି ଏହିପରି ଏକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଯାହା କୌଣସି ଆର୍ଥିକ କାରବାର ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥାଏ। ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିବା କିମ୍ବା ଯେ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ବିନିଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଟଙ୍କା ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପାଇଁ ଏହା ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ । ସାଧାରଣତଃ ଲୋକମାନେ ୧୮ ପରେ ପାନ୍ କାର୍ଡ ତିଆରି କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ପାନ୍ କାର୍ଡ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରାଯାଇପାରିବ । ଯଦି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ପିଲାଙ୍କ ପାନ୍ କାର୍ଡ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଆବେଦନ କରୁଛନ୍ତି,ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡ଼ିକୁ ଅନୁସରଣ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।

ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ୧୮ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ପିଲାଙ୍କ ପାନ୍ କାର୍ଡ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏହାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ବହୁତ ସହଜ ଅଟେ। ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ କୌଣସି ନାବାଳକ ସିଧାସଳଖ PAN କାର୍ଡ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଏଥିପାଇଁ ଶିଶୁର ପିତାମାତା ସେମାନଙ୍କ ତରଫରୁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ।

ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି କରିବେ ଆବେଦନ

ଯଦି ଆପଣ ପାନ୍ କାର୍ଡ ପାଇଁ ଅନଲାଇନ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଆପଣଙ୍କୁ NSDL ୱେବସାଇଟକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ ।

ଏହି ସମୟରେ, ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ସଠିକ ବର୍ଗ ଚୟନ କରି ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସୂଚନା ପୂରଣ କରନ୍ତୁ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ନାବାଳିକାର ବୟସର ପ୍ରମାଣ ଏବଂ ପିତାମାତାଙ୍କ ଫଟୋ ସହିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଅପଲୋଡ୍ କରନ୍ତୁ ।

ପରେ କେବଳ ପିତାମାତାଙ୍କ ଦସ୍ତଖତ ଅପଲୋଡ୍ କରନ୍ତୁ ।

୧୦୭ ଟଙ୍କା ଫି ଦେବା ପରେ ଆପଣ ଫର୍ମ ଦାଖଲ କରିପାରିବେ ।

ଏହା ପରେ ଆପଣ ଏକ ରସିଦ ନମ୍ବର ପାଇବେ, ଆପଣ ଏହାକୁ ଆବେଦନର ସ୍ଥିତି ଜାଣିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ।

ସେହି ସମୟରେ, ଆବେଦନ କରିବା ପରେ, ଆପଣ ଏକ ମେଲ୍ ପାଇବେ।

ସଫଳ ଯାଞ୍ଚର ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପାନ୍ କାର୍ଡ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିବ।

ଏହି ସବୁ ଦଲିଲ ଗୁଡ଼ିକ ଆବଶ୍ୟକ

ପାନ୍ କାର୍ଡର ଆବେଦନ ପାଇଁ ଅନେକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଆବଶ୍ୟକ।

ନାବାଳିକାର ପିତାମାତାଙ୍କ ଠିକଣା ଏବଂ ପ୍ରମାଣର ପ୍ରମାଣ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ ।

ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ପରିଚୟର ଠିକଣା ଏବଂ ପ୍ରମାଣ ଆବଶ୍ୟକ।

ଏହା ସହିତ ନାବାଳିକାର ଅଭିଭାବକଙ୍କୁ ଆଧାର କାର୍ଡ, ରେସନ କାର୍ଡ, ପାସପୋର୍ଟ, ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ, ଭୋଟର ଆଇଡି ଭଳି ଦଲିଲ ଦାଖଲ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ।

ଏହା ସହିତ ଆଧାର କାର୍ଡ, ଡାକଘର ପାସବୁକ୍, ସମ୍ପତ୍ତି ରେଜିଷ୍ଟେସନ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ କିମ୍ବା ମୂଳ ଆବାସିକ ପ୍ରମାଣପତ୍ରର ଏକ ଠିକଣା ପ୍ରମାଣ ପାଇଁ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.