ବଦଳିଲା SBI ATM ନିୟମ : ଏଣିକି ଏହି ନମ୍ବର ବିନା ଉଠାଇପାରିବେନି କ୍ୟାସ୍

ଏସବିଆଇର ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ଼ ଖବର। ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବେ ଏଟିଏମରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବାର ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କୁ ଏସବିଆଇ ଏଟିଏମରୁ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବାକୁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ନମ୍ବର ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଯଦି ଆପଣ ଏହି ନମ୍ବର ନଦିଅନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ଟଙ୍କା ଅଟକି ଯିବ। ପ୍ରତେବେ ଏଟିଏମରୁ ଟ୍ରାଞ୍ଜାକ୍ସନକୁ ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କ’ଣ ରହିଛି ନିୟମ…

ବ୍ୟାଙ୍କ ଦେଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଗ୍ରାହକ OTP ବିନା ଟଙ୍କା ଉଠାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ। ଏଟଙ୍କା କାଢ଼ିବା ସମୟରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ମୋବାଇଲ ଫୋନରେ ଏକ ଓଟିପି ଯିବ, ଯାହାକୁ ଦେବା ପରେ ହିଁ ଏଟିଏମରୁ ଟଙ୍କା ବାହାରିବ ।

ବ୍ୟାଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ଏହାର ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛି ଯେ, ‘ଏସବିଆଇ ଏଟିଏମରେ କାରବାର ପାଇଁ ଆମର ଓଟିପି ଆଧାରିତ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଠକମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଟୀକାକରଣ । ଆପଣଙ୍କୁ ଠକାମିରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ସର୍ବଦା ଆମର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକତା ହେବ । ଓଟିପି ଆଧାରିତ ଟଙ୍କା ଉଠାଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା କିପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ ସେ ବିଷୟକୁ ନେଇ ଏସବିଆଇ ଗ୍ରାହକମାନେ ସଚେତନ ହେବା ଉଚିତ୍ ।’

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଠକାମିରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କ ୧୦,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ଉପରେ ଏକ ନୂତନ ନିୟମ ଲାଗୁ କରିଛି। ଏହା ଅଧୀନରେ, ଏସବିଆଇ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ପଞ୍ଜୀକୃତ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଡେବିଟ୍ କାର୍ଡ PIN କୁ ପଠାଯାଇଥିବା OTP ସହିତ 10,000 ରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ।

ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା

ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ OTP ଆବଶ୍ୟକ ହେବ, ଏହା ବିନା ଆପଣ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଉଠାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ ।
ଆପଣଙ୍କର ପଞ୍ଜୀକୃତ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରକୁ ଏକ OTP ପଠାଯିବ।
ଏହି OTP ଏକ ଚାରି ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ନମ୍ବର ହେବ ଯାହା ଗ୍ରାହକ ଗୋଟିଏ ଟ୍ରାଞ୍ଜାକ୍ସନ କରିବା ପାଇଁ ପାଇବେ।
ଥରେ ଆପଣ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ରାଶି ପ୍ରବେଶ କରିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଟିଏମ୍ ସ୍କ୍ରିନରେ OTP ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ କୁହାଯିବ।
ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ସ୍କ୍ରିନରେ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରରେ ପ୍ରାପ୍ତ OTP ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ପଡିବ।

ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି ଯାହାଦ୍ୱାରା ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ଠକାମିରୁ ରକ୍ଷା କରାଯାଇପାରିବ।’ ବାସ୍ତବରେ, ଏସବିଆଇ ହେଉଛି ଦେଶର ସର୍ବବୃହତ ସାର୍ବଜନୀନ କ୍ଷେତ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କ।ଭାରତରେ ଏହାର ୨୨ ,୨୨୪ ଶାଖା ଏବଂ ୬୩,୯୦୬ ଏଟିଏମ୍ / ସିଡିଏମ୍ ର ସବୁଠାରୁ ବଡ ନେଟୱାର୍କ ଅଛି। ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ଏବଂ ମୋବାଇଲ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୯୧ ନିୟୁତ ଏବଂ ୨୦ ମିଲିୟନ୍।

Leave A Reply

Your email address will not be published.