ଟାଟା ସଫାରିରେ ରହିଛି ଦମଦାର ଫିଚର୍: ଭାଇରାଲ ହେଉଛି ଗାଡ଼ି ଫଟୋ

ବର୍ତ୍ତମାନ କମ୍ପାନୀ ଗୁଡ଼ିକ ନୂଆ ନୂଆ ଡିଜାଇନ୍ ର ଗାଡ଼ି ତିଆରି କରୁଛନ୍ତି।ଯାହାର ଫିଚର୍ ଦେଖି ଗ୍ରାହକମାନେ ଆଗ୍ରହୀ ହେଉଛନ୍ତି ଏହି ସବୁ ଗାଡ଼ି କିଣିବା ପାଇଁ। ତେବେ ଟାଟା ମୋଟର୍ସ ଗତ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ ହିଁ ନୂଆ ଗାଡ଼ି ଏସୟୁଭି ସଫାରି ଲଞ୍ଚ କରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ, ସେତେବେଳେ କମ୍ପାନୀ ଏହାକୁ କେବଳ ଡିଜେଲରେ ପରିଚିତ କରାଇଥିଲା, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଏହାର ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀମାନେ ପେଟ୍ରୋଲ ଇଞ୍ଜିନ୍ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବାରୁ ଏହାର ବିକ୍ରୟ ଉପରେ ଏହାର ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥଲା।

car
picture credit – zeenews

କିନ୍ତୁ ଏବେ ଅର୍ଥାତ ୨୦୨୩ ମସିହା ସୁଦ୍ଧା ଟାଟା ସଫାରି ଏହାର ନୂଆ ଭର୍ସନ ଗାଡ଼ି ଆଣିବାକୁ ଯାଉଛି। ଯାହାକି ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ କରିବ ମହିନ୍ଦ୍ରା ସ୍କର୍ପିଓ N ସହିତ। ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଟାଟା ମୋଟର୍ସ ଏହା ଉପରେ କାମ କରୁଛି। ଟାଟା ସଫାରି ପେଟ୍ରୋଲ ପ୍ରକାର କାହିଁକି ଆବଶ୍ୟକ? ବଜାରରେ ଥିବା ଅନ୍ୟ ଏସୟୁଭିଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ହୁଣ୍ଡାଇ ଆଲକାଜର, ମହିନ୍ଦ୍ରା XUV700 ଏବଂ MG ହେକ୍ଟର ପ୍ଲସ୍ ପେଟ୍ରୋଲ ଇଞ୍ଜିନ ବିକଳ୍ପ ସହିତ ଆସେ।

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପେଟ୍ରୋଲ ଇଞ୍ଜିନ ସହିତ ଟାଟା ସଫାରି ମଧ୍ୟ ଲଞ୍ଚ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଘରୋଇ କାର ନିର୍ମାତା କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ନିଜର ପେଟ୍ରୋଲ ପାୱାର ପ୍ଲାଣ୍ଟର ବିକାଶ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଆସୁଛି। ପେଟ୍ରୋଲ ଚାଳିତ ଟାଟା ସଫାରିର ପରୀକ୍ଷଣ ଅତୀତରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଥର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ପୁନେ-ମୁମ୍ବାଇ ଏକ୍ସପ୍ରେସୱେରେ ଖାଲାପୁର ଟୋଲ ପ୍ଲାଜା ନିକଟରେ ପରୀକ୍ଷଣ ସମୟରେ ଏକ ଟେଷ୍ଟ କିଟ୍ ସହିତ ସଫାରିର ଆଉ ଏକ ଟେଷ୍ଟ ପ୍ରୋଟୋଟାଇପ୍ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ଇଞ୍ଜିନ୍ ଏବଂ ଫିଚର୍ ମଧ୍ୟ ଭଲ ରହିଛି। କେତେକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସଫାରିର ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟରେ ଏକ ନୂଆ ଇନ୍-ହାଉସ୍ ବିକଶିତ 1.5-ଲିଟର 4-ସିଲିଣ୍ଡର ଟର୍ବୋ ଚାର୍ଜ ଇଞ୍ଜିନ ସହିତ ସଜାଯାଇପାରିବ। ଏହା 150 Bhp ପାୱାର ଏବଂ 250 Nm ଟର୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବ। ଏହାକୁ 6-ସ୍ପିଡ୍ ମାନୁଆଲ୍ ଗିଅରବକ୍ସ ଏବଂ 6-ସ୍ପିଡ୍ ଅଟୋମେଟିକ୍ ଟ୍ରାନ୍ସମିସନ୍ ଦିଆଯାଇପାରେ ।ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ 5 ସିଟ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ହ୍ୟାରିଅର୍ ଉପରେ ସଫାରି ପେଟ୍ରୋଲ୍ ପାୱାର୍ ଟ୍ରେନ୍ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.