ବାଇକରେ ଭଲ ମାଇଲେଜ୍ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି? ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ ଉପାୟ

ବାଇକ୍ କିଣିବାବେଳେ ଲୋକମାନେ ଏକ ଏଭଳି ଗାଡି କିଣିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ଯାହା ଭଲ ମାଇଲେଜ୍ ଦେଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଯେକୌଣସି ବାଇକ୍ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଲେ ଆହୁରି ଭଲ ମାଇଲେଜ୍ ଦେଇପାରେ । ଆପଣ ନିଜ ବାଇକ୍ ରାଇଡିଂ ଷ୍ଟାଇଲକୁ ବଦଳାଇ ଗାଡିର ମାଇଲେଜ୍ ବୃଦ୍ଧି କରିପାରିବେ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବାଇକ୍ ର ମାଇଲେଜ୍ ବଢ଼ାଇବାର ଉପାୟ କ’ଣ?

ବାଇକ୍ କିଣିବାବେଳେ ଲୋକମାନେ ଏକ ଏଭଳି ଗାଡି କିଣିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ଯାହା ଭଲ ମାଇଲେଜ୍ ଦେଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଯେକୌଣସି ବାଇକ୍ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଲେ ଆହୁରି ଭଲ ମାଇଲେଜ୍ ଦେଇପାରେ । ଆପଣ ନିଜ ବାଇକ୍ ରାଇଡିଂ ଷ୍ଟାଇଲକୁ ବଦଳାଇ ଗାଡିର ମାଇଲେଜ୍ ବୃଦ୍ଧି କରିପାରିବେ । ବାଇକ୍ ର ମାଇଲେଜ୍ ଉନ୍ନତ ହେବା ଦ୍ୱାରା ଇନ୍ଧନ ସଞ୍ଚୟ ହୁଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଆପଣଙ୍କର ଫୁଏଲ ଟ୍ୟାଙ୍କ ଅଧିକ ସମୟ ଚାଲିପାରିବ । ଯଦି ଆପଣ ନିଜର ମୋଟରସାଇକେଲ ଚଲାଇବାରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତି, ଆପଣ ଇନ୍ଧନ ମଧ୍ୟ ସଞ୍ଚୟ କରିପାରିବେ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବାଇକ୍ ର ମାଇଲେଜ୍ ବଢ଼ାଇବାର ଉପାୟ କ’ଣ?

-ସମସ୍ତ ବାଇକ୍ ଗୁଡିକ PSI ଟାୟାର ସହିତ ଫିଟ୍ ହୋଇଥିବା ଦେଖାଯାଏ । ବାଇକ୍ ର ଟାୟାର୍ ପ୍ରେସର ବଜାୟ ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ବାଇକ୍ ଟାୟାରରେ ଥିବା ବାୟୁ ଆବଶ୍ୟକତାଠାରୁ ଅଧିକ କିମ୍ବା କମ୍ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଯେତେବେଳେ ଟାୟାରରେ କମ୍ ବାୟୁ ଥାଏ, ବାଇକ୍ ରାସ୍ତାରେ ଟାଣିହୋଇଥାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ବାଇକ୍ ଚଳାଇବା ପାଇଁ ଅଧିକ ଇନ୍ଧନ ଆବଶ୍ୟକ ।

-ଏକ ବାଇକ୍ କିଣିବା ସହିତ ଏହାକୁ ନୂଆ ଭଳି ରଖିବା ଏବଂ ଉନ୍ନତ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଏହାକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ରକ୍ଷଣା ବେକ୍ଷଣା କରିବା ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଏଥିପାଇଁ ସମୟ ସମୟରେ ବାଇକ୍ ର ତେଲ ବଦଳାନ୍ତୁ, ତେଲ ଏବଂ ଏୟାର ଫିଲ୍ଟର ମଧ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ ତେବେ ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ । ବାଇକ୍ ର ନିୟମିତ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଗାଡିର ଇଞ୍ଜିନ୍ ଭଲ କାମ କରିବ ।

-ଏକ ମୋଟରସାଇକେଲ୍ କାରଠାରୁ ବହୁତ ଛୋଟ । ବାଇକରେ ଅଧିକ ଲଗେଜ୍ ଲୋଡ୍ କରିବା ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ଇନ୍ଧନ ଖର୍ଚ୍ଚ ବଢିଥାଏ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ମୋଟରସାଇକେଲରେ ଅନାବଶ୍ୟକ ଜିନିଷ ରହିଛି, ସେଗୁଡିକୁ ଗାଡିରୁ ବାହାର କରନ୍ତୁ । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ବାଇକ୍ ର ମାଇଲେଜ୍ ବଢାଇବ ।

-ଯଦି ଆପଣ ଗାଡି ଚଲାଇବା ସମୟରେ ନିଜ ବାଇକ୍ ର ସ୍ପିଡ଼ ବାରମ୍ବାର କମ ଏବଂ ଅଧିକ କରନ୍ତି, ଏହା ଅଧିକ ଇନ୍ଧନ ଖର୍ଚ୍ଚ କରେ । ଏପରିକି ବାଇକ୍ ଅଧିକ ସ୍ପିଡରେ ଚାଲିଲେ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଇନ୍ଧନ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୁଏ । ଯଦି ଆପଣ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଏକ ସାଧାରଣ ସ୍ପିଡରେ ମୋଟରସାଇକେଲ ଚଲାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଇନ୍ଧନ ସଞ୍ଚୟ କରିବେ ଏବଂ ଇନ୍ଧନ ସଞ୍ଚୟ କରି ଆପଣ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ସଞ୍ଚୟ କରିପାରିବେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.