ସ୍କୁଲ-କଲେଜ ଖୋଲିବା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ଜାରି କଲେ ନୂଆ ଗାଇଡ୍‌ ଲାଇନ୍‌, ବନ୍ଦ ରହିବ ପ୍ରାର୍ଥନା ସଭା ଓ ଶାରୀରିକ ଶିକ୍ଷାଦାନ

ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ଡା.ରମଶେ ପୋଖରିୟାଲ ନିଶଙ୍କ ୯ମ ରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ର-ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବିକଳ୍ପ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଲଞ୍ଚ କରିଛନ୍ତି। ଏହି କ୍ୟାଲେଣ୍ଡରରେ ଆଠ ସପ୍ତାହର କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଦିଆଯାଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖରିୟାଲ ନିଶଙ୍କ ଗତକାଲି ୮ ସପ୍ତାହର ବୈକଳ୍ପିକ ଏକାଡେମିକ୍‌ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଏହି କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ସିନିୟର ସେକେଣ୍ଡାରୀ ଷ୍ଟୁଡେଣ୍ଟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏନସିଇଆରଟି (NCERT) ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି।

ସୂଚନା ମୁତବାକ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖରିୟାଲ ନିଶଙ୍କ ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଘରେ ସୁରକ୍ଷିତ ରହି ଛାତ୍ର-ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍, ଏସ୍ଏମ୍ଏସ୍, ଟେଲିଭିଜନ୍, ରେଡିଓ ଏବଂ ସମସ୍ତ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ଉପକରଣ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।
NCERT ସିଲାବସ୍ ଅନୁସରଣ କରୁଥିବା ଏହି କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢୁଥିବା ସମସ୍ତ ଛାତ୍ର-ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଗୁ ହେବ। ଏହି କ୍ୟାଲେଣ୍ଡରର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏବଂ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ବ୍ୟବହାର କରି ଘରୁ ପଢୁଥିବା ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବା | ଏହି ବିକଳ୍ପ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଅଂଶୀଦାର କରାଯାଇଛି |

school reopen1ବର୍ତ୍ତମାନ, ବିଦ୍ୟାଳୟ କିମ୍ବା କଲେଜଗୁଡ଼ିକରେ ଶାରୀରିକ ଶିକ୍ଷାଦାନ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ | ଉଭୟଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କର ଅନଲାଇନ୍ ଶିକ୍ଷା ଜାରି ରଖିବାକୁ ହେବ ଏବଂ ଏକ ହାଇବ୍ରିଡ୍ ମଡେଲ୍ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ | ସରକାରୀ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କ୍ୟାମ୍ପସରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଭିଡ଼ ନହେବା ପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଉଭୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ କଲେଜକୁ ସେମାନଙ୍କ ଏକାଡେମିକ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡରକୁ ସଂଶୋଧନ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି।

ଖୋଲାଯିବ ଲ୍ୟାବ

କଲେଜରେ ଲାବୋରେଟୋରୀ ଖୋଲା ରହିବ | ପ୍ରଶିକ୍ଷାର୍ଥୀମାନେ ଛଅ ଫୁଟ ଦୂରରୁ ଏହି ଉପକରଣ ବ୍ୟବହାର କରିବେ | ଏଥିସହ ସୀମିତ କ୍ଷମତା ସହିତ ଜିମ୍ ଖୋଲା ରହିବ ଏବଂ ସ୍କୁଲ କଲେଜରେ ସୁଇମିଂ ପୁଲ୍ ବନ୍ଦ ରହିବ | ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ସକାଳ ସଭାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ | ଛାତ୍ର-ଛାତ୍ରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଭିତରେ କୌଣସି ଜିନିଷ ବାଣ୍ଟି ପାରିବେ ନାହିଁ।
ସରକାରୀ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ବାହାରେ ଥିବା ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ କଲେଜଗୁଡ଼ିକ ଖୋଲିବ | ଛାତ୍ର, ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କ୍ୟାମ୍ପସ ଭିତରେ ରହିବାକୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ। ବୃଦ୍ଧ, ଗର୍ଭବତୀ ମା, ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଅଧିକ ବିପଦରେ ଅଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ପରିସରକୁ ଡକାଯିବ ନାହିଁ |

କିପରି ଖୋଲିବ ବିଦ୍ୟାଳୟ

ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବା ପୂର୍ବରୁ ସମସ୍ତ ପରିସରକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିମଳ କରାଯିବ। ବିଶେଷରୂପେ ଯେଉଁ ପରିସରକୁ କୋଭିଡ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର କରାଯାଇଥିଲା ସେହି ପରିସରକୁ ଏକ ପ୍ରତିଶତ ସୋଡିୟମ ହାଇପୋକ୍ଲୋରାଇଟ ସଲ୍ୟୁସନ ଭଳି ପଦାର୍ଥ ଦ୍ୱାରା ସଫା କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.