ଆପଣଙ୍କ ଆଧାର କାର୍ଡ ଅସଲି କି ନକଲି? ଜାଣିବା ପାଇଁ ଏପରି କରନ୍ତୁ ଚେକ୍

ଆଜିକାଲି ଆଧାର କାର୍ଡ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି | ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟରେ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିଶ୍ଚିତ ରୂପେ ଆଧାର କାର୍ଡ ଖୋଜାଯାଇଥାଏ । ଏଥିସହ ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଇବା ପାଇଁ ଆଧାର କାର୍ଡ ଦେବା ମଧ୍ୟ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅଟେ। କିନ୍ତୁ ଆପଣ କେବେ ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି କି ଆଧାର କାର୍ଡ ଅସଲି କି ନକଲି ତାହା ଆପଣ କିପରି ଜାଣିବେ?

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ୟୁନିକ୍ ଆଇଡେଣ୍ଟିଫିକେସନ୍ ଅଥରିଟି ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (UIDAI) ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତ୍ୟେକ 12 ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ସଂଖ୍ୟା ଆଧାର ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ | ତେଣୁ ଏହା ସମ୍ଭବ ଯେ ଆଧାର ନାମରେ ଆପଣଙ୍କର ଏକ ନକଲି ନମ୍ବର ଅଛି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ UIDAI କୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି, ଯାହା ବ୍ୟବହାର କରି ଆଧାର ନମ୍ବରର ସତ୍ୟତା ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇପାରିବ।

aadhar

ଏନେଇUID ର ଏକ ସୁବିଧା ଜାରି କରିଛି, ଯାହା ଜରିଆରେ ଆପଣ ଗୋଟିଏ କ୍ଲିକ କରି ସତ୍ୟତା ଜାଣିପାରିବେ। ଏଥିପାଇଁ https://resident.uidai.net.in/aadhaarveification ୱେବସାଇଟ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଏହା ପରେ ଆଧାର ଯାଞ୍ଚ ପୃଷ୍ଠା ଖୋଲିବ, ତାପରେ ଆପଣ ଏକ ପାଠ୍ୟ ବାକ୍ସ ଦେଖିବେ | ଏଠାରେ ତୁମର 12 ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ଆଧାର ନମ୍ବର ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଏହା ପରେ ଦେଖାଯାଇଥିବା କ୍ୟାପଚା କୋଡ୍ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତୁ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଯାଞ୍ଚ ବଟନ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଆଧାର ନମ୍ବର ସଠିକ୍ ଥାଏ ତେବେ ଏକ ନୂତନ ପୃଷ୍ଠା ଖୋଲିବ ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣଙ୍କ ଆଧାର ନମ୍ବର ଏହା ବୋଲି ମେସେଜ ମିଳିବ। ଏଥିସହ ଏହା ତଳେ ଆପଣ ବୟସ, ଲିଙ୍ଗ ଏବଂ ରାଜ୍ୟର ନାମ ମଧ୍ୟ ଦେଖିପାରିବେ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଆଧାର ନମ୍ବର ନକଲି ହୋଇଥାଏ ତେବେ ଇନଭାଲିଡ ନମ୍ବର ଲେଖାଆସିବ।

ନିକଟସ୍ଥ ଆଧାର କେନ୍ଦ୍ରରୁ ତିଆରି କରିପାରିବେ ନୂତନ ଆଧାର କାର୍ଡ

ଆପଣଙ୍କ ଆଧାର ନମ୍ବର ଅସଲି କିମ୍ବା ନକଲି ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆପଣ ୱେବସାଇଟ୍ ରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ବିବରଣୀଗୁଡିକ ଆପଣଙ୍କ ଆଧାର ସହ ସହ ମେଳ ଖାଉଛି କି ନାହିଁ ଚେକ କରନ୍ତୁ। ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆପଣ ସହଜରେ ଜାଣିପାରିବେ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଆଧାର କାର୍ଡ ନକଲି ବାହାରେ ତେବେ ଆପଣ ନିକଟସ୍ଥ ଆଧାର ସେଣ୍ଟର କୁ ଯାଇ ନୂତନ ଆଧାର କାର୍ଡ କରିପାରିବେ।

aadhara card

ସେହିଭଳି ଯଦି ଆପଣ ଆଧାର ସହ ଜଡିତ କୌଣସି ଅଭିଯୋଗ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏଥିପାଇଁ ଟୋଲ୍ ଫ୍ରି ନମ୍ବର 1947 କୁ କଲ କରିପାରିବେ | ଏହି ଆଧାର ସେବା ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଯତ୍ନ, ଫୋନ୍ ନମ୍ବର ଏବଂ ଇମେଲ୍ ID ଠାରୁ ଭିନ୍ନ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, [email protected] କୁ ଏକ ଇମେଲ୍ ପଠାଇ ଆପଣ ଯେକୌଣସି ସୂଚନା ମାଗିପାରିବେ | ଲୋକଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ UIDAI ଏହାର ସମସ୍ତ ସେବା ଅନଲାଇନରେ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛି | ଆଧାର କାର୍ଡରେ ନାଁ ରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଫୋନ୍ ନମ୍ବର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ଠିକଣା ସହିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୂଚନା କେବଳ ଅନଲାଇନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇପାରିବ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.