ଅମ୍ଫାନ୍ ମୁକାବିଲାରେ ସାହସର ସହ ଲଢିଛି ଓଡ଼ିଶା, ଆକାଶ ମାର୍ଗରୁ ଆଜି କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ କରିବେ ନବୀନ, କାଲି ଆସିବେ ମୋଦି

କେନ୍ୟୁଜ୍ (ବ୍ୟୁରୋ): ଆକାଶ ମାର୍ଗରୁ ବାତ୍ୟା ଅମ୍ଫାନ୍ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳ ପରିଦର୍ଶନ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ । ଆଜି ଅପରାହ୍ନରେ ବିମାନରୁ  ସେ ଆକାଶ ମାର୍ଗରୁ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ସ୍ଥିତି ଦେଖି ଆକଳନ କରିବେ।  ବାତ୍ୟା ଅମ୍ଫନରେ ରାଜ୍ୟରେ ୪ ଜିଲ୍ଲାରେ ଅଧିକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଛି । ଜଗତସିଂହପୁର, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା, ଭଦ୍ରକ ଓ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲା ବିଶେଷ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ବର୍ଷା ଓ ପବନରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଗଛ ଓ ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟ ଉପୁଡ଼ି ପଡ଼ିଥିବା ବେଳେ କିଛି କଚ୍ଚା ଘର ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି । ତେଣୁ ଏହାର କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ କରିବା ପାଇଁ  ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏରିଏଲ ଭ୍ୟୁ କରିବେ।

ସେପଟେ ମିଳୁଥିବା ସୂଚନା ମୁତାବକ, ଆସନ୍ତାକାଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ଓ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଆସୁଛନ୍ତି। ସେ ଆକାଶମାର୍ଗରୁ ସ୍ଥିତି ଦେଖିବେ ଓ ସମୀକ୍ଷା କରିବେ। ସେହିଭଳି ଟ୍ବିଟ କରି ମୋଦି କହିଛନ୍ତି  ସାହସର ସହ ଲଢିଛି ଓଡ଼ିଶା । ଅମ୍ଫନ ବାତ୍ୟା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସ୍ଥିତି ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଟ୍ଵିଟ୍‌ କରି ଏହା ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରଭାବିତଙ୍କୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ସହାୟତା ପାଇଁ ଅଧିକାରୀମାନେ କାମ କରୁଛନ୍ତି । ଖୁବଶୀଘ୍ର ସ୍ୱାଭାବିକ ସ୍ଥିତି ଫେରି ଆସିବା ନେଇ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଛି ବୋଲି ଟ୍ଵିଟ କରିଛନ୍ତି ମୋଦି ।

ପ୍ରାଥମିକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ବାଲେଶ୍ବରରେ ୩ଟି, ଭଦ୍ରକ ୩ଟି, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଓ ଜଗତସିଂହପୁରର ଦୁଇଟି ଲେଖାଏଁ ବ୍ଲକରେ ଅମ୍ଫାନ୍ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି କରିଛି।  ଆଜି ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ବିଦ୍ୟୁତ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସୁଧାର ଆସିଛି। ଆସନ୍ତାକାଲି ସୁଦ୍ଧା ଭଦ୍ରକ, ବାଲେଶ୍ବର ଓ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାରେ ଶତ ପ୍ରତିଶତ ବିଦ୍ୟୁତ ସରବରାହ ସ୍ବାଭାବିକ ହେବ ବୋଲି ଏସଆରସି ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ଜେନା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନକୁ ଶତପ୍ରତିଶତ ନିର୍ଭୁଲ କରିବା ଲାଗି ଜିଲ୍ଲାପାଳମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଆଜି ରିପୋର୍ଟ ଲେଖା ହେବାବେଳକୁ ସଡକ ପଥର ଗଛକଟା ଆଦି ଶେଷହୋଇଛି ଓ ଟେଲିକମ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ କାମ ମରାମତି ସରିଲାଣି। ୧୫ ହଜାର ଘର ବାତ୍ୟା ନଷ୍ଟ କରିଛି। ୪୫ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳୁଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.