ପୁଣିଥରେ ଗିନିଜ ୱାର୍ଲଡ଼ ରେ ନାଁ ହାସଲ କଲେ ଡେଭିଡ ରସ, ୩୦ ସେକେଣ୍ଡରେ ୪୩ ଥର ମୁହଁରେ ପକାଇଲେ ଟେନିସ ବଲ

ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ଅନେକ ଥର ଏଭଳି ଜିନିଷ ବାଛିଥାନ୍ତି, ଯାହା ବିଷୟରେ ଶୁଣିବା ମାତ୍ରେ ମୁହଁରେ ହସ ଆସିଯାଏ। ଏଭଳି ପ୍ରୟାସ କରି ଆମେରିକାର ବୋଇଜରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏଭଳି ରେକର୍ଡ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ସୂଚନା ମୁତାବକ ଡେଭିଡ ରସ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ମୁହଁରେ ଟେବୁଲ ଟେନିସ ବଲକୁ ତଳେ ନପକାଇ କେବଳ ୩୦ ସେକେଣ୍ଡରେ ୪୩ ଥର କାନ୍ଥକୁ ମାରିଛନ୍ତି।

ରସଙ୍କର ଏହା ପ୍ରଥମ ରେକର୍ଡ ନୁହେଁ | ସେ ପାଖାପାଖି ୧୫୦ରୁ ଅଧିକ ଗିନିଜ ରେକର୍ଡ ହାସଲ କରିସାରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ଶିକ୍ଷା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଏହା କରିଛନ୍ତି | ଏଥିପାଇଁ ସେ ଏକ ବର୍ଷ ଅଭ୍ୟାସ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ | ଏହା ପୂର୍ବରୁ ବ୍ରିଟେନର ରାଇ ରେନୋଲ୍ଡସଙ୍କ ନାମରେ ରେକର୍ଡ ଥିଲା, ଯିଏ ୩୦ ସେକେଣ୍ଡରେ ୩୪ ଥର ବଲ ମାରିଥିଲେ।

ଏହା ଏକ ବିରଳ ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ ନୁହେଁ | ସେହିଭଳି, ଲୋକମାନେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି | କିଏ ଲମ୍ବା ଗୋଡ ପାଇଁ ତ କିଏ ଲମ୍ବା କେଶ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି | ସେହିଭଳି କିଏ ଲମ୍ବା ନଖ ପାଇଁ ତ କିଏ ଭାରୀ ସାଇକେଲ ଚାଲାଇବାରେ ରେକର୍ଡ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି।

ଗିନିଜ ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ କ’ଣ?

1958 ମସିହାରେ ଗିନିଜ୍ ୱାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ 1998 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ‘ଗିନିଜ୍ ବୁକ୍ ଅଫ୍ ରେକର୍ଡ’ ଭାବରେ ଚାଲିଥିଲା ​​ଏବଂ ଏହା ପରେ ଏହାର ନାମ ହେଲା ‘ଗିନିଜ୍ ବୁକ୍ ଅଫ୍ ୱାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡ’। ଏହା ଏକ ପ୍ରକାର ରେକର୍ଡ ପୁସ୍ତକ, ଯାହା ପ୍ରତିବର୍ଷ ନବୀକରଣ ହୁଏ ଏବଂ ଏଥିରେ ନୂତନ ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡଗୁଡ଼ିକ ଯୋଗ କରାଯାଇଥାଏ | ଏଥିରେ ଲୋକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ରେକର୍ଡ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାକୃତିକ ରେକର୍ଡ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

ଏହି ପୁସ୍ତକ ନିଜେ ମଧ୍ୟ ଏକ ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି, ଏହି ପୁସ୍ତକ ‘ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ବିକ୍ରୟ କପିରାଇଟ୍ ବୁକ୍ ଅଫ୍ ଟାଇଟଲ୍’ ଆଖ୍ୟା ହାସଲ କରିଛି | ଏହି ପୁସ୍ତକ ବିଶ୍ୱର ୧୦୦ଟି ଦେଶରେ ୨୩ଟି ବିଭିନ୍ନ ଭାଷାରେ ଗତ ୬୩ ବର୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶିତ ହେଉଛି।ଏହାର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ନାମରେ ଏକ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଏବଂ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି।

ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ ନିଶ | ଜୟପୁରର ବାସିନ୍ଦା ରାମ ସିଂ ଚୌହାନ (58) ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ବଡ ନିଶ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ ରେ ନାଁ ହାସଲ କରିପାରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ନିଶର ଲମ୍ବା ୧୪ଫୁଟ। ରାମ ସିଂହ ଗତ ୩୨ ବର୍ଷରୁ ନିଜ ନିଶ ବଢ଼ାଇ ଆସୁଛନ୍ତି।

ନାକ ଦ୍ୱାରା ଟାଇପିଂ

ହାଇଦ୍ରାବାଦର ଖୁର୍ସିଦ ହୁସେନ୍ ଦୁନିଆର ନାକ ଦ୍ୱାରା ଦ୍ରୁତ ଟାଇପିଂ ପାଇଁ ଗିନିଜ ୱାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡ ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। ଖୁରସିଦ୍ 47 ସେକେଣ୍ଡରେ 103 ଅକ୍ଷର ଟାଇପ୍ କରିଥିଲେ |

ସବୁଠୁ ବଡ ରୁଟି

ଗୁଜୁରାଟର ଜାମନଗରରେ ରହୁଥିବା ଡାଗଡୁ ସେଠ 2012 ମସିହାରେ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବ ବୃହତ ରୁଟି ତିଆରି କରିଥିଲେ, ଯାହାର ଓଜନ 145 କିଲୋଗ୍ରାମ ଥିଲା।

ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ କନିଷ୍ଠ ମହିଳା

ନାଗପୁରରେ ରହୁଥିବା ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଛୋଟ ମହିଳା କୁହାଯାଉଥିବା 23 ବର୍ଷୀୟ ଜ୍ୟୋତି ଆଗମେଙ୍କର ଉଚ୍ଚତା ମାତ୍ର 61.95 ସେଣ୍ଟିମିଟର ଅର୍ଥାତ ପାଖାପାଖି 2 ଫୁଟ | ଏହାପୂର୍ବରୁ ଜ୍ୟୋତି କନିଷ୍ଠ କିଶୋରୀ ଆଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ପାଇସାରିଛନ୍ତି।

ଦୁନିଆର ଲମ୍ବା ପଗଡି

ପଞ୍ଜାବର ପଟିଆଲାରେ ରହୁଥିବା ଅବତାର ସିଂ ମୌନି ଙ୍କ ପଗଡ଼ିର ଲମ୍ବା 645 ମିଟର, ଯାହାର ଓଜନ 45 କିଲୋଗ୍ରାମ। ଏହି ପଗଡ଼ିକୁ ଥରେ ପିନ୍ଧିବା ପାଇଁ ପାଖାପାଖି ୬ଘଣ୍ଟା ସମୟ ଲାଗିଥାଏ।

ସବୁଠାରୁ ବଡ ବିରିୟାନି

2008 ରେ, ଦିଲ୍ଲୀର କୋହିନୋର ଫୁଡ୍ସ ଲିମିଟେଡ୍ 12,000 କିଲୋଗ୍ରାମ ଚାଉଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ସହାୟତା ଏବଂ ’60 ସେଫ’ ର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ପରେ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ବିରିୟାନି ସୃଷ୍ଟି କରି ଗିନିଜ ୱାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ।

ଅଧିକାଂଶ ଗୀତ ଲେଖିବାର ରେକର୍ଡ

ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଗୀତିକାର ଅଜ୍ଞାତଙ୍କ ପୁଅ ସମୀର ଗତ 30 ବର୍ଷ ଧରି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଅନେକ ହିଟ୍ ଗୀତ ଲେଖିଛନ୍ତି। ସମୀର ତାଙ୍କର 30 ବର୍ଷର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସଫରରେ ପ୍ରାୟ 650 ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ 4000 ଗୀତ ଲେଖିଛନ୍ତି | କୌଣସି ଗୀତିକାର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏତେ ଗୀତ ଲେଖି ନାହାଁନ୍ତି।

ଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ହୋଇଥିଲା ବହୁ ଜନସମାଗମ

ଯୋଗ ଦିବସ ଅବସରରେ ଜୁନ୍ 21, 2015 ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ରାଜପଥ (ଦିଲ୍ଲୀ) ରେ ପ୍ରାୟ 35,985 ଲୋକ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ 84 ଟି ଦେଶର ଅଂଶୀଦାରମାନେ ମଧ୍ୟ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ଏକାଠି ଯୋଗ କରିଥିଲେ, ତେଣୁ ଏହି ଘଟଣା ଗିନିଜ ୱାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡରେ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି |

 

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.