ଆସନ୍ତା ୨୩ ଜୁନରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଆଷାଢ଼ ମାସ, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ କରିବା ଉଚିତ କ’ଣ ନୁହେଁ

ଧାର୍ମିକ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସ କିଛି ଭଗବାନ କିମ୍ବା ଦେବୀଙ୍କୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରାଯାଇଥାଏ । ଆସନ୍ତା କାଲି ସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଏବଂ ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ମାସର ଶେଷ ଦିନ । ଆଷାଢ଼ ମାସ ୨୩ ଜୁନରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଏବଂ ଏହା ୨୧ ଜୁଲାଇରେ ଶେଷ ହେବ । ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଆଧାରରେ ଆଷାଢ଼ ମାସ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରାଯାଇଥାଏ । ଆଷାଢ଼ ମାସରୁ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ୪ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯୋଗନିଦ୍ରାରେ ଶୋଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ଆଷାଢ଼ ମାସରେ ହିଁ ଦେବଶୟନୀ ଏକାଦଶୀ ପଡେ ।

ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଦେବଶୟନୀ ଏକାଦଶୀ ପରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟ ନିଷେଧ ହୋଇଯାଏ । ଏହି ମାସରେ ଶ୍ରୀ ହରିଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ବିଶେଷ ଫଳପ୍ରଦ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ମାସରେ କେଉଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ କେଉଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

କ’ଣ କରିବା ଉଚିତ:

-ଆଷାଢ଼ ମାସରେ, ପ୍ରତିଦିନ ବ୍ରାହ୍ମ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଉଠିବା ଏବଂ ତୁଳସୀଙ୍କ ପୂଜା ଏବଂ ମନ୍ତ୍ର ଜପ ଉପରେ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ ।

-ଆଷାଢ଼ ମାସରେ ଓଁ ନାମୋ ଭଗବତେ ବାସୁଦେବାୟ, ଓଁ ନମଃ ଶିବାୟ, ଓଁ ରାମଦୁତାୟା ନମଃ, ଓଁ କ୍ରିଂ କୃଷ୍ଣୟଃ ନମଃ ଏବଂ ଓଁ ରଂ ରାମାୟ ନମଃ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରନ୍ତୁ ।

-ପ୍ରତିଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଅର୍ଘ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଆଦିତ୍ୟ ହୃଦୟ ସ୍ତୋତ୍ର ପଢନ୍ତୁ ।

-ଆଷାଢ଼ ମାସରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ, ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ, ଭଗବାନ ଶିବ, ମାତା ପାର୍ବତୀ ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାର ପରମ୍ପରା ରହିଛି ।

-ଏହି ମାସରେ ଦାନ, ଯଜ୍ଞ, ଉପବାସ, ଦେବ ପୂଜା ଏବଂ ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କ ଉପାସନା କରିଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ଭାଗ୍ୟ ସାଥ ଦେଇଥାଏ ଏବଂ ଆପଣ ସମସ୍ତ ସୁଖ ପାଆନ୍ତି ।

-ଗରିବ ଏବଂ ଅଭାବୀ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଟଙ୍କା, ପୋଷାକ, ଛତା, ପାଣି, ଶସ୍ୟ ଇତ୍ୟାଦି ଦାନ କରନ୍ତୁ ।

-ଆଷାଢ଼ ମାସରେ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରାର ମଧ୍ୟ ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି । ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶାରୀରିକ ଏବଂ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ ।

କ’ଣ ନ କରିବା ଉଚିତ:

-ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଆଷାଢ଼ ମାସରେ ବିବାହ ଭଳି ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଏ ନାହିଁ ।

-କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହି ମାସରେ ବାସୀ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ମଧ୍ୟ ନିଷେଧ ।

-ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଆଷାଢ଼ ମାସରେ ଜଳ ନଷ୍ଟ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ଏହାକୁ ଜଳର ଅପମାନ ବୋଲି କୁହାଯାଏ ।

-ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ମାସରେ ତମାସିକ ଖାଦ୍ୟ ଯେପରି ମଦ୍ୟପାନ, ମାଂସ ଇତ୍ୟାଦି ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

ଧାର୍ମିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଆଷାଢ଼ ମାସର ବିଶେଷ ମହତ୍ୱ ରହିଛି । ତେଣୁ ଏହି ମାସରେ ଅଧିକ ଜପ ଧ୍ୟାନ କରିବା ଉଚିତ । ଏହି ମାସରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ପୂଜାର୍ଚନା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆଶିଷ ଏବଂ ସୁଖଶାନ୍ତି ମିଳିଥାଏ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.