ଅକ୍ଷୟ କୁମାରଙ୍କୁ ଲାଗିଲା ଝଟକା: ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ‘ବେଲବଟମ୍’ ଫିଲ୍ମର ବଡ଼ ଅଭିଯୋଗ, ତିନି ଦେଶରେ ବ୍ୟାନ୍‌ ହେଲା ଫିଲ୍ମ

ବଲିଉଡର ଖେଳାଳୀ ଅର୍ଥାତ ଅକ୍ଷକ କୁମାରଙ୍କ ମୋଷ୍ଟ ଅପଡେଟ୍‌ ଫିଲ୍ମ ‘ବେଲ୍‌ ବଟମ୍‌’ ବଡ଼ ପରଦାରେ ରିଲିଜ ହୋଇସାରିଛି। ଦର୍ଶକ ମଧ୍ୟ ଫିଲ୍ମଟିକୁ ଖୁବ୍‌ ପସନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି। କରୋନା ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଫିଲ୍ମ ଯାହା ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଭଲ ଓପନିଂ କରିଥିଲା। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ବଡ଼ ପରଦାରେ ରିଲିଜ ହୋଇଥିବା ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ବିଗ୍‌ ବଜେଟ ଫିଲ୍ମ। ଏହି ଫିଲ୍ମରେ ଅକ୍ଷୟଙ୍କ ଆକ୍ସନ ପ୍ୟାକ୍‌ ସିନ ସହ ଏହାର କାହାଣୀ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ବାନ୍ଦି ରଖିବାରେ ସଫଳ ହୋଇପାରିଛି।

ତେବେ ଫିଲ୍ମର ଆରମ୍ଭରେ କିନ୍ତୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରକୃତ ଘଟଣା ଦ୍ୱାରା ଅନୁପ୍ରାଣିତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଫିଲ୍ମ କାଳ୍ପନିକ ଅଟେ। କିନ୍ତୁ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଖୁଲାସା ହୋଇଛି ଯେ, ଯେଉଁ ବିମାନ ଅପହରଣ ଘଟଣାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଧରିବା କାମ ଫିଲ୍ମରେ RAW ର ଏକ ଏଜେଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଫିଲ୍ମରେ ଦେଖାଯାଇଛି, ତାହା ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିମାନ ଅପହରଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କେବେ ହୋଇ ନାହିଁ। ୧୯୮୪ରେ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର ଏକ ବିମାନକୁ ଅପହରଣ କରି ତାହାକୁ ଲାହୋର ଦେଇ ଦୁବାଇକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ପରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ହିଁ ପୂରା ମାମଲାକୁ ସମ୍ଭାଳି ଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ସେହି ଆତଙ୍କବାଦୀମାନଙ୍କୁ ଅପହରଣରେ ବ୍ୟବହୃତ ପିସ୍ତଲ ସହିତ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା। ଫିଲ୍ମରେ ଦର୍ଶାଯାଇଥିବା ଏହି ମିଥ୍ୟା କାରଣରୁ ଅତି କମରେ ତିନିଟି ଆରବ ଦେଶରେ ଫିଲ୍ମ ‘ବେଲବଟମ୍’ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି।

ଫିଲ୍ମ ‘ବେଲବଟମ’ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରଣଜିତ ଏମ ତିୱାରୀ’ ରିଲିଜ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏକ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି କାହାଣୀ ତାଙ୍କ ଟିମ୍‌ର ଲେଖକ ଅସୀମ ଆରୋରାଙ୍କର ଅଟେ। ସମ୍ବାଦପତ୍ର ଏବଂ କିଛି ପୁସ୍ତକ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହାକୁ ପାଇବା ବିଷୟରେ ରଣଜିତ୍ ଅସୀମଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରି ନାହାଁନ୍ତି ଯେ ଫିଲ୍ମ ‘ବେଲବଟମ’ର କାହାଣୀରେ କେବଳ ବିମାନ ଅପହରଣର ସନ୍ଦର୍ଭ ବାସ୍ତବ, ବାକି କାହାଣୀଟି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଅଟେ। ବାସ୍ତବରେ, ଫିଲ୍ମ ‘ବେଲବଟମ୍’ରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ RAW ଏଜେଣ୍ଟ ବେଲବଟମ୍ ଦୁବାଇ ଯାଆନ୍ତି ଏବଂ ସେଠାରେ ପୂର୍ବ ଯୋଜନା ବିଫଳ ହେବା ପରେ ସେ ନିଜେ ଏକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅନ୍ତି ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଧରିବା ପାଇଁ ସ୍ଥିର କରନ୍ତି।

ତେବେ ଏହି ଫିଲ୍ମରେ ଅକ୍ଷୟ ଓ ବାଣୀ କପୁରଙ୍କ ଯୋଡ଼ି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଫିଲ୍ମର ଗୀତଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନକୁ ଛୁଇଁପାରିଛି। ଫିଲ୍ମରେ ଲାରା ଦତ୍ତ ମଧ୍ୟ ଏକ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକାରେ ନଜର ଆସିଛନ୍ତି। ଫିଲ୍ମଯି ରିଲିଜ ହେବା ଆଗରୁ ଟ୍ରେଲରକୁ ମଧ୍ୟ ଳୋକେ ବେଶ ପସନ୍ଦ କରିଥିଲେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.