ଅଙ୍ଗ ଦାନ କରିବେ ରିତେଶ ଓ ଜେନେଲିଆ, NOTTO ସେୟାର କଲା ଭିଡିଓ

ବଲିଉଡ ଅଭିନେତା ରିତେଶ ଦେଶମୁଖ ଏବଂ ଜେନେଲିଆ ଡି’ସୁଜାଙ୍କ ଯୋଡି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ ଥାଏ । ଏହି କପଲଙ୍କୁ ଲୋକମାନେ ବହୁତ ଭଲ ପାଇବା ଦେଇଥାନ୍ତି । ଉଭୟ ପ୍ରାୟତଃ ପରସ୍ପର ସମୟ ଅତିବାହିତ କରୁଥିବାର ନଜର ଆସିଥାନ୍ତି । ତେବେ ରିତେଶ ଏବଂ ଜେନେଲିଆ ୧୨ ବର୍ଷ ହେବ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଉଭୟଙ୍କର ୨ ସୁନ୍ଦର ସନ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ଅଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ରିତେଶ ଏବଂ ଜେନେଲିଆ ବିବାହର ଏତେ ବର୍ଷ ପରେ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ ସହ ଜଡିତ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଯାହା ବିଷୟରେ ସେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଚିନ୍ତା କରୁଥିଲେ । ବାସ୍ତବରେ ଏହି କପଲ ସେମାନଙ୍କର ଅଙ୍ଗ ଦାନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ।

ରିତେଶ ଦେଶମୁଖ ଏବଂ ଜେନେଲିଆ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଅଙ୍ଗ ଦାନ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରୁଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ନ୍ୟାସନାଲ ଅର୍ଗାନ ଏବଂ ଟିସୁ ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାଣ୍ଟ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍ (ନୋଟୋ) ଏକ ପୋଷ୍ଟ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ସହ ଏକ ଭିଡିଓ ସେୟାର କରାଯାଇଛି । ଏହି କପଲଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଛନ୍ତି । ଭିଡିଓରେ ରିତେଶ ଏବଂ ଜେନେଲିଆ ଏହାକୁ ଏକ ସୁନ୍ଦର ଉପହାର ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଏବଂ ଅଙ୍ଗ ଦାନ କରିବାକୁ ଲୋକଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି ।

ତେବେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ ‘ମନ୍ କି ବାତ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅଙ୍ଗ ଦାନ ବିଷୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇଛନ୍ତି । ଅଙ୍ଗ ଦାନ ପ୍ରକୃତରେ ଏକ ଉତ୍ତମ କାମ । ଏପରି ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ, ଅପଣଙ୍କ ଅଙ୍ଗ ସହିତ ୮ ରୁ ୯ ଜଣ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିପାରିବ । ଏହା ସହିତ ଆପଣ କାହାର ଜୀବନରେ ବହୁତ ଖୁସି ଦେବା ସହ ସେମାନଙ୍କୁ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଜୀବିତ କରିପାରିବେ । ତେବେ ଯଦି ଆପଣ ଅଙ୍ଗ ଦାନ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି । ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ଅଙ୍ଗ ଦାନ କରାଯାଇପାରିବ । ଏଥିରେ ହାର୍ଟ, ଫୁସଫୁସ, ଲିଭର, କିଡନୀ, ଅଗ୍ନାଶୟ ଏବଂ ଅନ୍ତନଳୀ ଦାନ କରାଯାଇପାରେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଟିସୁ ମଧ୍ୟ ଦାନ କରାଯାଇପାରେ ।

ଅଙ୍ଗଗୁଡିକ ଦୁଇଟି ଉପାୟରେ ଦାନ କରାଯାଏ, ଯେଉଁଥିରେ ଜୀବନ୍ତ ଅଙ୍ଗ ଦାନ ଏବଂ ମୃତ ଅଙ୍ଗ ଦାନ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ରହିଛି । ଜୀବନ୍ତ ଅଙ୍ଗ ଦାନ ଏକ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରେ ଯାହା ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କରେ ଆପଣ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଶରୀରର କେଉଁ ଅଙ୍ଗ ଦାନ କରାଯିବ । ଅନ୍ୟ ପଟେ, ଆପଣ ଜୀବିତ ଥିବାବେଳେ ଆପଣ ନିଜ ଶରୀରର କିଛି ଅଂଶ ଦାନ କରିପାରିବେ । ୧୮ ବର୍ଷ ପରେ ଯେକୌଣସି ସୁସ୍ଥ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ଅଙ୍ଗ ଦାନ କରିପାରିବେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.