‘ଟାଇଟାନିକ୍’ ଏବଂ ‘ଅବତାର’ ଫିଲ୍ମ ନିର୍ମାତା ଜନ୍ ଲାଣ୍ଡୋଙ୍କ ନିଧନ, ମନୋରଞ୍ଜନ ଜଗତକୁ ବଡ ଝଟକା

ଓସ୍କାର ବିଜେତା ତଥା ‘ଟାଇଟାନିକ୍’ ଏବଂ ‘ଅବତାର’ ଫିଲ୍ମ ନିର୍ମାତା ଜନ୍ ଲାଣ୍ଡୋଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି । ୬୩ ବର୍ଷ ବୟସରେ କ୍ୟାନ୍ସର ରୋଗରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ ଲାଣ୍ଡୋ ‘ଅବତାର ୨’ ସିକ୍ୱେଲ ନିର୍ମାଣରେ ଯଥେଷ୍ଟ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ । ୧୯୯୭ରେ ରିଲିଜ ହୋଇଥିବା ଲାଣ୍ଡୋଙ୍କ ନିର୍ମିତ ‘ଟାଇଟାନିକ୍’ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପୁରସ୍କାର ଏବଂ ତିନିଟି ଓସ୍କାର ଜିତିଥିଲା ​​। ଲାଣ୍ଡୋଙ୍କ ସହ ଜେମ୍ସ କେମରୁନ ମିଶି ଏହି ଫିଲ୍ମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ । ଏହି ଯୋଡି ଏକାଠି ରିଲିଜ୍ ହୋଇଥିବା ହଲିଉଡ଼ର ଚାରୋଟି ସର୍ବାଧିକ ଆୟ କରିଥିବା ଫିଲ୍ମ ମଧ୍ୟରୁ ତିନୋଟି ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି । ଜନ୍ ଲାଣ୍ଡୋଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ମନୋରଞ୍ଜନ ଜଗତର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ଝଟକା ।

ସାଇନ୍ସ ଫିକ୍ସନ୍ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜରେ ଜେମ୍ସ କ୍ୟାମେରନଙ୍କ ସହ କାମ କରିଥିବା ଜନ୍ ଲାଣ୍ଡୋଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ମନୋରଞ୍ଜନ ଜଗତ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଫ୍ୟାନ୍ସଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବଡ଼ ଆଲୋଡ଼ନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଲାଣ୍ଡୋ ୧୯୮୦ ଦଶକରେ ପ୍ରଡକ୍ସନ୍ ମ୍ୟାନେଜର ଭାବରେ କାମ କରିବା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ‘ଟାଇଟାନିକ୍’ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଜେମ୍ସ କ୍ୟାମେରନଙ୍କ ହାଇ ବଜେଟ୍ ଫିଲ୍ମରେ ନିର୍ମାତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ଏହି ଫିଲ୍ମ ସହିତ ଲାଣ୍ଡୋ ଏବଂ କେମରୁନ ୧୪ଟି ଓସ୍କାର ପୁରସ୍କାର ଏବଂ ଏକ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଫିଲ୍ମ ପୁରସ୍କାର ଲାଭ କରିଥିଲେ ​​।

ଜନ୍ ଲାଣ୍ଡୋ ତାଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ଖବର ତାଙ୍କ ପୁଅ ଜେମି ଲାଣ୍ଡୋଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି । ଜନ୍ ଲାଣ୍ଡୋ ବ୍ରଡୱେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଟିନା ଲାଣ୍ଡୋ, ସିମ୍ଫୋନୀ ସ୍ପେସ୍ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କ୍ୟାଥି ଲାଣ୍ଡୋ ଏବଂ ଷ୍ଟାର୍ ଟ୍ରେକ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଲେସ୍ ଲାଣ୍ଡୋଙ୍କ ଭାଇ ଥିଲେ । ତାଙ୍କ ପୁଅ ଜେମି, ଜୋଡି ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଜୁଲି ପ୍ରାୟ ଚାଳିଶ ବର୍ଷ ଧରି ଲାଣ୍ଡୋଙ୍କଠାରୁ ଅଲଗା ରହୁଥିଲେ ।

୧୯୯୭ ରେ ରିଲିଜ ହୋଇଥିବା ‘ଟାଇଟାନିକ୍’ ସହିତ ଲାଣ୍ଡୋ ଏକ ଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିଲେ । ସର୍ବାଧିକ ଆୟ କରିଥିବା ଫିଲ୍ମ ମଧ୍ୟରେ ୨୦୦୯ର ଫିଲ୍ମ ‘ଅବତାର’ ଏକ ନମ୍ବରରେ ଥିବାବେଳେ ୨୦୨୨ର ସିକ୍ୱେଲ୍ ‘ଅବତାର: ଦି ୱେ ଅଫ ୱାଟର’ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ‘ଟାଇଟାନିକ୍’ ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ଫିଲ୍ମ ଯାହା ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ୧ ବିଲିୟନ ଡଲାରରୁ ଅଧିକ ଆୟ କରିଛି । ଯେଉଁଠାରେ ଆଭେଞ୍ଜର୍ସ: ଏଣ୍ଡଗେମ୍ ଦୁଇ ନମ୍ବରରେ ଅଛି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.