ପିଏମ କିଷାନ ଯୋଜନାରେରେ ଚାଷୀ ମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତି ମାସ ମିଳିବ ୩୦୦୦ ଟଙ୍କା ,ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ବିଷୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରିପୋର୍ଟ

ଏଣିକି ପିଏମ କିଷାନ ଯୋଜନାରେ ଲାଭ ପାଇପାରିବେ ସମସ୍ତ ଚାଷୀ । ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ୬୦୦୦ ଟଙ୍କା ବ୍ୟତୀତ ପିଏମ କିସାନ ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀ ମାନେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତି ମାସରେ ୩ ହଜାର ଟଙ୍କା ପାଇପାରିବେ | ଏଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ପିଏମ କିସାନ ମାନଧନ ଯୋଜନାରେ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହା କୌଣସି କାଗଜପତ୍ର ଆବଶ୍ୟକ କରେ ନାହିଁ । ଏହି ଯୋଜନାରେ କୃଷକମାନେ 60 ବର୍ଷ ବୟସ ପରେ ପ୍ରତି ମାସରେ ୩୦୦୦ ଟଙ୍କା ପେନ୍ସନ୍ ପାଇବେ ଏବଂ ପ୍ରତି ୪ ମାସରେ ୨୦୦୦ ଟଙ୍କା କିସ୍ତି ପାଇବେ। PM Kisan Samman Nidhi www.pmkisan.gov.in ୱେବସାଇଟରେ ଏହାର ବିବରଣୀ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ ।

ଏହା ହେଉଛି କୃଷକ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଯୋଜନା । ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ଏହି ପ୍ରୟାସ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତ୍ୟେକ କୃଷକ ଏହାର ଲାଭ ଉଠାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବେ | ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଚାଷ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇପାରିବ । ସରକାର ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଗରିବ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ବର୍ଷରେ ୩ ଥର ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିସାନ ସମ୍ମାନ ନିଧିରେ କୃଷକମାନେ ୩ଟି କିସ୍ତିରେ ୬ ହଜାର ଟଙ୍କା ସହାୟତା ପାଉଛନ୍ତି | କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଏହି ଯୋଜନା ହେଉଛି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ମାନଧନ ଯୋଜନା । ଏହା ଅଧୀନରେ ୬୦ ବର୍ଷ ବୟସ ପରେ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। ଏହା ସହିତ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ୪୦ ବର୍ଷ ବୟସ ମଧ୍ୟରେ ଯେ କୌଣସି କୃଷକ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ,ଏହି ଯୋଜନାରେ ବୟସ ଅନୁଯାୟୀ ମାସିକ ଅଂଶଦାନ ଦେବାରେ ୬୦ ବର୍ଷ ବୟସ ପରେ ବାର୍ଷିକ ୩୦୦୦ କିମ୍ବା ୩୬୦୦୦ ଟଙ୍କା ପେନ୍ସନ୍ ପାଇବେ। ଏଥିପାଇଁ ଅଂଶଦାନ ମାସକୁ ୫୫ ରୁ ୨୦୦ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି । ଏହା ଗ୍ରାହକଙ୍କ ବୟସ ଉପରେ ନିର୍ଭରକରିଥାଏ |

ପିଏମ କିସାନଙ୍କ ଅଧୀନରେ ସରକାର ଗରିବ ଚାଷୀଙ୍କୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୨୦୦୦ ଟଙ୍କାରେ ୩ ଟି କିସ୍ତିରେ ୬୦୦୦ ଟଙ୍କା ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦେଉଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଯଦି ଏହାର ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀମାନେ ପେନସନ୍ ସ୍କିମ୍ PM Kisan Maandhan ରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହାକୁ ସହଜରେ ରେଜିଷ୍ଟେସନ କରିପାରିବେ | ପେନ୍ସନ୍ ଯୋଜନାରେ ପ୍ରତି ମାସରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ୫୫ ଟଙ୍କା ଏବଂ ସର୍ବାଧିକ ୨୦୦ ଟଙ୍କା ଯୋଗଦାନ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଏଥିରେ ସର୍ବାଧିକ ଅଂଶଦାନ ୨୪୦୦ ଟଙ୍କା ରହିଥିବା ବେଳେ ସର୍ବନିମ୍ନ ଅଂଶଦାନ ୬୬୦ ଟଙ୍କା ରହିଛି । ଯଦିଓ ୨୪୦୦ ଟଙ୍କାର ସର୍ବାଧିକ ଅବଦାନ ୬ ହଜାର ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରୁ କଟାଯାଇଥାଏ, ତେବେ ୩୬୦୦ ଟଙ୍କା ସମ୍ମାନ ନିଧିଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ବଳକା ରହିବ | ଏଥି ସହିତ, ୬୦ ବର୍ଷ ବୟସ ହେବେ ପରେ , ଆପଣ ମାସକୁ ୩ ହଜାର ଟଙ୍କାର ପେନ୍‌ସନ୍‌ର ସୁବିଧା ପାଇପାରିବେ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.