ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ କରୋନାରେ ଗଲା କୁକୁରର ଜୀବନ, ବଢିଚାଲିଛି ପଶୁମାନଙ୍କ ଠାରେ ସଂକ୍ରମଣ

ଆମେରିକାରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ‘ଜର୍ମାନ ସେଫର୍ଡ’ କୁକୁରର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । କୌଣସି କୁକୁର କରୋନାଭାଇରସରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ମୃତ୍ୟୁ ହେବାର ଏହା ପ୍ରଥମ ଘଟଣା । ଷ୍ଟାଟେନ୍ ଆଇଲ୍ୟାଣ୍ଡର ରୋବର୍ଟ ଏବଂ ଆଲିସନ୍ ମାହନି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ସାତ ବର୍ଷର କୁକୁର ‘ବଡି ‘ ଏପ୍ରିଲ୍ ମାସଠାରୁ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ଭୋଗୁଥିଲା ଏବଂ ଅନେକ ସପ୍ତାହ ଧରି ସଂକ୍ରମଣର ଶିକାର ହୋଇଥିଲା । ମେ ମାସରେ ଜଣେ ପଶୁ ଚିକିତ୍ସକ ବଡିକୁ ଚିକିତ୍ସା କରି କହିଥିଲେ ଯେ ସେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ । ଆମେରିକାର କୃଷି ବିଭାଗ ଜୁନ୍ ମାସରେ ରିପୋର୍ଟ କରିଥିଲା ​​ଯେ ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ‘ଜର୍ମାନ ସେଫର୍ଡ’ ହେଉଛି ପ୍ରଥମ କୁକୁର ଯିଏ କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛି । 11 ଜୁଲାଇରେ ତାର ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହେବାରୁ ତାକୁ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ମୃତ୍ୟୁ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷା ପରେ ତା ଠାରେ କ୍ୟାନ୍ସର ମଧ୍ୟ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା।

पहली बार Coronavirus से कुत्ते की मौत, अमेरिका में 24 जानवर संक्रमित

ନ୍ୟୁୟର୍କ ନଗର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ବୟସ୍କଙ୍କ ଶରୀରର ନେକ୍ରୋପସି କରିବେ। ତାପରେ ସମସ୍ତ ସୂଚନା ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ଯାହାପରେ ହିଁ ତାର ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରାଯିବ । USDA ଅନୁଯାୟୀ, ଆମେରିକାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ 12 କୁକୁର, 10 ବିଲେଇ, ବାଘ ଏବଂ ସିଂହ ସଂକ୍ରମିତ ଅଛନ୍ତି । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ପଶୁମାନଙ୍କ ଯୋଗୁଁ କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପିଛି କି ନାହିଁ ତାହା ଜଣା ପଡ଼ିନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଏହି ଭୁତାଣୁ ପାଇଁ ପଶୁମାନଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । କୃଷି ବିଭାଗ ଆମେରିକାରେ ଅନେକ ପଶୁ ମାନଙ୍କ ଠାରେ କରୋନା ଚିହ୍ନଟ କରିଛି । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 12 କୁକୁର, 10 ବିଲେଇ, ବାଘ ଏବଂ ସିଂହ କରୋନାରେ ପୀଡିତ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.