ଜୀବନ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ସହ ଲଢେଇ କରୁଛନ୍ତି ଏସୀୟ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ବକ୍ସର, ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଆସିପାରୁନାହାନ୍ତି ଇମ୍ଫାଲରୁ ଦିଲ୍ଲୀ

ବ୍ୟାଙ୍କକ୍ ଏସିଆଡ୍ (୧୯୯୮) ରେ ଦେଶ ପାଇଁ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ଜିତିଥିବା ବକ୍ସର ଡିଙ୍କୋ ସିଂ ଲକଡାଉନ କାରଣରୁ ଇମ୍ଫାଲରେ ଜୀବନ ଓ ମୃତ୍ୟୁ ସହ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଛନ୍ତି । କର୍କଟ ରୋଗ ସହ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଥିବା ଡିଙ୍କୋଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥା ଧୀରେ ଧୀରେ ଖରାପ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଉଛି ଯେତେବେଳେ କି ତାଙ୍କର କେମୋଥେରାପି କରାଯିବାର ଥିଲା । ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୪ ରୁ ଏପ୍ରିଲ ୧୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଡିଙ୍କୋଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଦିଲ୍ଲୀକୁ ତିନିଥର ବିମାନ ଟିକେଟ ବୁକ୍ କରିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ଏହାକୁ ବାତିଲ କରିଦିଆଯାଇଛି ।

ଅର୍ଜୁନ ଆୱାର୍ଡି ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଡିଙ୍କୋ ପୁଣିଥରେ ଏହି ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୦ ରେ ଦିଲ୍ଲୀର ଲିଭର ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟରୁ ଇମ୍ଫାଲ ଯାଇଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ୨୫ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଦେଖାଇବାର ଥିଲା କିନ୍ତୁ ୨୪ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଲକଡାଉନ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା । ଡିଙ୍କୋ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପତ୍ନୀ ବାବି ତାଙ୍କୁ ରାସ୍ତାରେ ଆଣିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କିନ୍ତୁ କେହି ଆସିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି । ଏହାସହିତ ବାବାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଓଜନ ବର୍ତ୍ତମାନ ୮୦ ରୁ ୬୪ କିଲୋଗ୍ରାମକୁ ହ୍ରାସ ହୋଇଯାଇଛି ।

ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଘର ବିକ୍ରି କରିଥିବା ଡିଙ୍କୋ ଇମ୍ଫାଲର ଅନେକ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ଚିକିତ୍ସା ସେଠାରେ ନାହିଁ । ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ଡିଙ୍କୋଙ୍କ ପତ୍ନୀ ସୋମବାର ତାଙ୍କୁ ଇମ୍ଫାଲକୁ ନେଇ ଯାଉଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏୟାର ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଯୋଗେ ଦିଲ୍ଲୀ ଯାଇପାରିବେ କିନ୍ତୁ ଏନେଇ ତାଙ୍କୁ କୌଣସି ସୂଚନା ମିଳୁନାହିଁ । ତେବେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଡିଙ୍କୋଙ୍କ ଅପରେସନ କରିବାକୁ ଥିବା ଡ. ବିନୟନ୍ଦ୍ର ପାମେଚା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡିଙ୍କୋଙ୍କ କଲ ଆସିଛି । ସେ ସେମାନଙ୍କୁ ଇମ୍ଫାଲର କର୍କଟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇ ତାଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି କାରଣ କେବଳ କର୍କଟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ତାଙ୍କର କେମୋଥେରାପି କରିପାରିବେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.