ଏବେ ହାତକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ଆରାମ, ମୋବାଇଲେ କଥା କହି ଟାଇପ୍‌ କରନ୍ତୁ ହିନ୍ଦୀ

ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ର ଚାହିଦା ଯେପରି ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି ସେପରି ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ହିନ୍ଦୀ ଭାଷାର ବ୍ୟବହାର ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏବେ ଲୋକମାନେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ନିଜ ନିଜ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ହିନ୍ଦୀରେ ବଡ ବଡ ପୋଷ୍ଟ ଲେଖି ସେୟାର କରୁଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପୂର୍ବଭଳି ମୋବାଇଲରେ ହିନ୍ଦୀର ସପୋର୍ଟ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଅପାଣଙ୍କ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ବ୍ରାଉଜର ହିନ୍ଦୀ ଲେଖା ସପୋର୍ଟ କରୁନାହିଁ। ସେହିଭଳି କିଛି କମ୍ପାନୀ ଫୋନରେ ହିନ୍ଦୀ ଲେଖାର ସପୋର୍ଟ ଦେଉଛି କିନ୍ତୁ ଏବେ ହିନ୍ଦୀ ଟାଇପିଂ ଆପ୍‌ ମଧ୍ୟ ରହିଛି, ଯାହା ସାହାଯ୍ୟରେ ଆପଣ ନିଜ ଫୋନରେ ସହଜରେ ହିନ୍ଦୀ ଲେଖିପାରିବେ। ସବୁଠାରୁ ଖସ୍‌ କଥା ହେଉଛି ଆପଣ ପାଟିରେ କହି ମଧ୍ୟ ହିନ୍ଦୀ ଟାଇପିଂ କରିପାରିବେ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା କିପରି ସମ୍ଭବ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଧିକାଂଶ ଫୋନରେ ହିନ୍ଦୀ ଫଣ୍ଟର ସମର୍ଥନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି, ଯଦିଓ ବିଭିନ୍ନ ଫୋନରେ ହିନ୍ଦୀ କିବୋର୍ଡର ଲେଆଉଟ୍ ଭିନ୍ନ, ତେବେ ନୂଆ ଫୋନରେ ଆପଣଙ୍କର କିଛି ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ | ଏବେ ଆପଣ କୌଣସି ଅତିରିକ୍ତ ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ ନକରି ନିଜ ଫୋନରେ ହିନ୍ଦୀ ଟାଇପିଂ କରିପାରିବେ | ଆପଣ ଫୋନର ସେଟିଂସମୂହକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ଭାଷା ସେଟିଂସମୂହରୁ ହିନ୍ଦୀ କିବୋର୍ଡ ଚୟନ କରନ୍ତୁ | ଏହାପରେ ଆପଣ ସହଜରେ ହିନ୍ଦୀ ଲେଖିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବେ|

mobile appଫୋନରେ ହିନ୍ଦୀ ଟାିପିଂ କଥା ହେଉ ଏବଂ ଗୁଗଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିକ୍‌ କିବୋର୍ଡ ଆପ୍‌ ର ନାଁ ନଆସିବା, ଏହା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ଗୁଗଲ୍‌ ଇଣ୍ହିକ୍‌ କିବୋର୍ଡରେ ହିନ୍ଦୀ ସହ ଅନେକ ଭାଷା ରହିଛି। ଏହି କିବୋର୍ଡ ଅନେକ ମୋଡ୍‌ କୁ ସପୋର୍ଟ କରିଥାଏ। ଟ୍ରାନ୍ସଲେସନ ମୋଡରେ ଆପଣ ହିନ୍ଦୀରେ ଲେଖିବା ପାଇଁ ଇଂରାଜୀ ଅକ୍ଷରରେ ଟାଇପିଂ କରିବେ, ତେବେ ସ୍କ୍ରିନ୍‌ ଉପରେ ହିନ୍ଦୀରେ ଟାଇପିଂ ହେବ। ଦେଶୀ ମୋଡ୍ ରେ ଆପଣ ଦେଶୀ ସ୍କ୍ରିପ୍ଟ ଟାଇପ୍ କରିପାରିବେ | ହସ୍ତଲିଖନ ମୋଡ୍ ରେ ଆପଣ ନିଜ ଫୋନର ସ୍କ୍ରିନରେ ଆଙ୍ଗୁଠି ସାହାଯ୍ୟରେ ଟାଇପ୍ କରିପାରିବେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ହିଙ୍ଗଲିସ୍ ମୋଡ୍ ର ବିକଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ | ଏହି ଆପ୍ ଗୁଗୁଲ୍ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରେ ମାଗଣାରେ ଉପଲବ୍ଧ | ଏହି କିବୋର୍ଡ ଆପରେ ପ୍ରଦତ୍ତ ମାଇକ୍ର ଆଇକନ୍ ଉପରେ ଟ୍ୟାପ୍ କରି ଆପଣ ହିନ୍ଦୀରେ ମଧ୍ୟ କହିପାରିବେ ଏବଂ ଆରାମରେ ଟାଇପ୍ କରିପାରିବେ |

ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟର ଏହି ଆପ୍‌ ଆପଣଙ୍କ ରାଇଟିଂ ଷ୍ଟାଇଲ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ (କୃତିମ) ଇର୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ବ୍ୟବହାର କରିଥାଏ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଅଟୋକରେକ୍ଟ ଏବଂ ପ୍ରିଡିକ୍ଟିଭ ଟେକ୍ସର ସୁବିଧା ମିଳିବ। ଏହି କିବୋର୍ଡରେ ଇମୋଜି ଏବଂ ୮୯ ରୁ ଅଧିକ ରଙ୍ଗ ଆଦିର ବିକଳ୍ପ ଉପଲବ୍ଧ। ଏହି ଆପ୍‌ ମଧ୍ୟ ଗୁଗଲ୍‌ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରେ ମାଗଣାରେ ଉପଲବ୍ଧ। ଏଥିରେ ମଧ୍ୟ ଭଏସ୍‌ ଟାଇପିଂର ସୁବିଧା ରହିଛି।

voice appସ୍ୱରକୁ ଶବ୍ଦରେ ପରିଣତ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ପିଚ୍ ନୋଟ୍ସ ଏକ ଭଲ ଆପ୍ | ଏହା ସହିତ ଲମ୍ବା ଭାଷଣର ପ୍ରବନ୍ଧଗୁଡ଼ିକ ସହଜରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇପାରିବ | ଏହା ଗୁଗୁଲ୍ ଭଏସ୍ ସ୍ୱୀକୃତି ଇଞ୍ଜିନ୍ ଦ୍ୱାରା ଚାଳିତ ଏବଂ ପ୍ରାୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶବ୍ଦ ବା ବାକ୍ୟାଂଶ ଚିହ୍ନଟ କରିପାରିବ | ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଏକ ନୋଟ୍ ରେକର୍ଡିଂ କରୁଛନ୍ତି, ଆପଣ ଭଏସ୍ କମାଣ୍ଡ୍ କିମ୍ବା ବିଲ୍ଟ-ଇନ୍ ବିରାମଚିହ୍ନ କିବୋର୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ବିରାମଚିହ୍ନକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କରିପାରିବେ | ଆପଣ ଏକାସାଙ୍ଗରେ ନୋଟ୍ ଟାଇପ୍ ଏବଂ ସିଧାସଳଖ କରିପାରିବେ | ଏହାକୁ ଆହୁରି ସହଜ କରିବାକୁ, ବିଲ୍ଟ-ଇନ୍ କିବୋର୍ଡରେ କଷ୍ଟମ୍ କିଗୁଡ଼ିକର ଏକ ସେଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରି ତୁମେ ଶୀଘ୍ର ନାମ, ଦସ୍ତଖତ, ଅଭିବାଦନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବାରମ୍ବାର ବ୍ୟବହୃତ ଶବ୍ଦ ବାର୍ତ୍ତା ଯୋଗ କରିପାରିବ | ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ଲଗଇନ୍ କିମ୍ବା ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ଏବଂ ଏହି ଆପକୁ ଆପଣ ମାଗଣାରେ ଗୁଗଲ୍‌ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରୁ ଡାଉନଲୋଡ କରିପାରିବେ।

ଏହି ଆପ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ଆପଣ ସହଜରେ ହିନ୍ଦୀରେ ଇ-ମେଲ୍, ଫେସବୁକ୍ ପୋଷ୍ଟ ଏବଂ ହ୍ଵାଟସଆପ୍‌ ମେସେଜ୍‌ ଟାଇପ୍‌ କରିପାରିବେ। ଏହି ଆପ୍‌ ଗୁଗଲ୍‌ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରେ ଉପଲବ୍ଧ। ବର୍ତ୍ତମରନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଆପ୍‌ କୁ ପାଖାପାଖି ୧୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଅଧିକ ଲୋକ ଡାଉନଲୋଡ କରିସାରିଛନ୍ତି। ଏହି ଆପର ସାଇଜ୍‌ ହେଉଛି 6.2 MB |

Leave A Reply

Your email address will not be published.