Odisha News

ଜାଣନ୍ତୁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଦ୍ବୀପ ବିଷୟରେ ଯେଉଁଠି ରହିବା ପାଇଁ ସରକାର ଦିଅନ୍ତି ମାଗଣାରେ ଘର ଆଉ ମାସିକ ୪୦ ହଜାର ଟଙ୍କା

ସହର ଏବଂ ଗାଁ ବ୍ୟତୀତ ଦୁନିଆରେ କିଛି ଏପରି ସ୍ଥାନ ରହିଛି ଯେଉଁଠି ଲୋକମାନେ ବସବାସ କରିପାରିବେ । ଏପରି ଏକ ସ୍ଥାନ ଅଛି ଗ୍ରୀସରେ । ଏଠାକାର ଏକ ସୁନ୍ଦର ଦ୍ବୀପ ମଧ୍ୟରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ବଢାଇବା ପାଇଁ ସରକାର ଆଣିଛନ୍ତି ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଫର । ଏହି ଆଇଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ରହିବା ପାଇଁ ସରକାର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଘର ଏବଂ ମାସିକ ୪୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଯୋଗାଇ ଦେବେ ।

ଏହି ଆଇଲ୍ୟାଣ୍ଡର ନାମ ହେଉଛି ଏଣ୍ଟିକାଇଥେରା । ଯାହାକି ନିଜର ପରିଷ୍କାର ପାଣି ଏବଂ ଉତ୍ତମ ଶିଳା ପାଇଁ ସାରା ଦେଶରେ ପରିଚିତ । ୨୦ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ବିସ୍ତୃତ ଏହି ଦ୍ଵିପରେ ମାତ୍ର ୨୪ ଜଣ ଲୋକ ବାସକରନ୍ତି ।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଆଇଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ରହିବା ପାଇଁ ସରକାର ଦେଇଥିବା ଅଫରକୁ ଲୋକମାନେ ପସନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି । କିଛିଲୋକ ଏଠାରେ ରହିବା ପାଇଁ ଆବେଦନ ମଧ୍ୟ କରିସାରିଛନ୍ତି । ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଏହି ଦ୍ବୀପରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ଯାହାକି କମ ପିଲା କାରଣରୁ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ପୁଣିଥରେ ଖୋଲା ଯାଉଛି ।

ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ କୃଷିକାର୍ଯ୍ୟ, ମାଛଚାଷ ଏବଂ ଘର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ସହ ଜଡିତ ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସରକାର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରୁଛନ୍ତି । କାରଣ ଏହା ଏପରି ଏକ ସ୍ଥାନ ଯେଉଁଠି ଲୋକମାନେ ବହୁତ ଭଲ ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ । ପ୍ରଥମେ ସରକାର ଏଠାରେ ବସବାସ କରିବାକୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଲଗାତାର ୩ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାସିକ ୫୦୦ୟୁରୋ ବା ପାଖାପାଖି ୪୦,୦୦୦ଟଙ୍କା ଦେବେ ।

ଏହାସହ ପଢନ୍ତୁ ଭାରତର ରହସ୍ୟମୟୀ କିଲ୍ଲା, ଯେଉଁଠି ୩୫୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ରହସ୍ୟାବୃତ୍ତ ହୋଇ ରହିଛି ‘ପୋଖରି ପାଣି’

ଏହି ଦ୍ଵୀପରେ ରହିବା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କର କିଛି ସର୍ତ୍ତାବଳି ମାନିବାକୁ ପଡିବ ଯାହାକି ବହୁତ ସହଜ ଅଟେ । ଏହାପରେ ଯାଇ ସେହି ଲୋକମାନେ ଏଠାରେ ରହିବା ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ହେବେ । ଏହିସବୁ ସର୍ତ୍ତାବଳି ସେଠାକାର ସ୍ଥାନୀୟ ସରକାର ସ୍ଥିର କରିବେ ।

Loading...

Leave A Reply

Your email address will not be published.