ଅଧିକ ଆଚାର ଖାଉଥିବା ଲୋକ ସାବଧାନ, ହୋଇପାରେ ଏହିସବୁ କ୍ଷତି

ସାଧାରଣତଃ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଖାଦ୍ୟ ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଆଚାର ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆଚାରକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଜାଣିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ଅଧିକ ପରିମାଣର ଆଚାର ଖାଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ।

ଖାଦ୍ୟ ସହିତ ଚଟପଟା ଆଚାର ଖାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କର କୌଣସି ଅଭାବ ନାହିଁ । କାରଣ ଆଚାର ଖାଇବାର ସ୍ୱାଦ ସହିତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାର ଆଗ୍ରହକୁ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ବି ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ, ଯେଉଁମାନେ ନିୟମିତ ଭାବେ ଆଚାର ଖାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଥରେ ଆଚାର ଖାଇଲେ କି କି ଅସୁବିଧା ହୁଏ ସେ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ।

Mango Pickles Manufacturer in Hyderabad Telangana India by Synergy ...

  • ଆଚାରରେ ଅତ୍ୟଧିକ ତେଲ ଥାଏ ଏବଂ ଏଥିରେ ବ୍ୟବହୃତ ମସଲା ପ୍ରାୟତଃ ରନ୍ଧା ହୋଇନଥାଏ, ଯାହା କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ ।
  • ଆଚାରର ବ୍ୟବହାର ପେଟରେ ଅମ୍ଳବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଏହାର ଅତ୍ୟଧିକ ଗ୍ରହଣ ଏସିଡିଟି, ଗ୍ୟାସ୍, ଖଟା ହାକୁଟି ଭଳି ଅନେକ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ ।
  • ଆଚାରରେ ଅଧିକ ପରିମାଣର ଲୁଣ ଥାଏ, ଯାହା ସୋଡିୟମ୍ ବ୍ୟତୀତ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ ।
  • ଆଚାରରେ ମସଲା ବ୍ୟତୀତ ଭିନେଗାର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ, ଯାହାକୁ ନିୟମିତ ସେବନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଅଲସର ସହିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରେ ।
  • ଆଚାର ତିଆରି କରିବା ଏବଂ ଏହାକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ସଂରକ୍ଷଣକାରୀ ଶରୀର ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ । ଏହା ଶରୀରରେ ଅମ୍ଳତା ଏବଂ ଇନଫେକ୍ସନ ପାଇଁ ଦାୟୀ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.