ବହୁତ ହେଇଗଲା ! ଏଣିକି ମଡର୍ଣ୍ଣ ଟେକନିକରେ ଯୁଦ୍ଧ କରିବେ ଭାରତୀୟ ସେନା

ସୀମାରେ ଚିନ ପକ୍ଷର ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ପକ୍ଷର ବାରମ୍ବାର ଅସ୍ତ୍ରବିରତିକୁ ଲକ୍ଷ କରି ଭାରତୀୟ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ଏକ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି । ଶତ୍ରୁ ପକ୍ଷକୁ କଡା ଜବାବ ଦେବା ପାଇଁ ଏବେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଉନ୍ନତ ମାନର ଟେକନିକ ବ୍ୟବହାର କରିବା ନେଇ ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି । ଡ୍ରାଗନ ସେନାକୁ ତାହାରି ଭାଷାରେ ଜବାବ ଦେବା ପାଇଁ ସ୍ବଦେଶୀ ସେନା ପାରମ୍ପରିକ ଯୁଦ୍ଧ ଟେକନିକ ସହ ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ , ମାଇକ୍ରୋ ସେଟ ଲାଇଟ୍ସ, ଲେଜର, ରୋବଟିକ୍ସ ପରି ଟେକନିକ ଯୁଦ୍ଧ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆପଣେଇବା ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ।

Indian Army To Study Lasers, Robotics And Artificial Intelligence ...

ଏକ ମିଡ଼ିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସେନା ଆପଣେଇବାକୁ ଯାଉଥିବା ଟେକନିକ ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ରୋନ ସ୍ପରମ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଏଲଗୋ ରିଦ୍ଧିକ ୱୟାର ଫାୟାର ଭଳି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଟେକନିକ ସାମିଲ ଅଛି । ଆର୍ମିକୁ “ନନ କାଇନେଟିକ” ଓ “ନନ କମବେଟ” ଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ହିଁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପର ମୂଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ । ସୂଚନା ମୁତାବକ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରରେ ଆଗୁଆ ଥିବା ଚିନ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ , ପାୱାର୍ଡ଼ ଲୀଦଲ ଅଟୋନମସ ସିଷ୍ଟମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିସାରିଛି ।

2018 ମସିହାରୁ ହିଁ ଭାରତୀୟ ସେନା ନୂଆ ଶୈଳୀରେ ଯୁଦ୍ଧ କରିବା ଉପରେ ଜୋର ଦେଇ ଆସୁଛନ୍ତି । ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ସେନା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ସେନା ତରଫରୁ ଗଠନ କରାଯାଉଥିବା ଆଇବିଜିରେ ପାଖାପାଖି ପାଞ୍ଚ ହଜାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୈନ୍ୟ ରହିବେ । ଯେଉଁଥିରେ ଇନଫେକଣ୍ଟ୍ରି, ଟ୍ୟାଙ୍କ, ଏୟାର ଡିଫେନ୍ସ, ସିଗନାଲ୍ସଙ୍କ ସମେତ ଇଂଜିନିୟର୍ସ ମାନେ ବି ନିଯୁକ୍ତ ହେବେ । କହିରଖିବା ଉଚିତ ହେବକି ପୂର୍ବରୁ ଉଭୟ ଇଷ୍ଟର୍ନ ଓ ବେଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ଫ୍ରଣ୍ଟ ଯୁଦ୍ଧରେ ଆଇବିଜିକୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି । ଯବାନ ମାନଙ୍କୁ ରୋବଟିକ୍ସ ସମେତ ଲେଜର ଟେକନିକର ଟ୍ରେନିଂ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଅଧିକାରୀ ଜଣଙ୍କ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.