ଚୀନ୍‌କୁ କଡା ଟକ୍କର ଦେବ ଭାରତୀୟ ସେନା, ଏମିତି ଚଳାଇଛି ଜୋରଦାର ପ୍ରସ୍ତୁତି

ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ (LAC) ରେ ଚାଲିଥିବା ଉତ୍ତେଜନା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ସେନା କହିଛି, ଶୀତଦିନେ ମଧ୍ୟ ସୀମାରେ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ଭାରତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ | ଯଦି ଚୀନ୍ ଯୁଦ୍ଧ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରେ, ତେବେ ଏହାକୁ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରଶିକ୍ଷିତ, ଉନ୍ନତ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏବଂ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଭାରତୀୟ ସୈନିକଙ୍କୁ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏନେଇ ସେନାବାହିନୀର ଉତ୍ତର କମାଣ୍ଡ ଗତକାଲି କହିଛନ୍ତି, ଅଧିକାଂଶ ଚୀନ୍ ସୈନିକ ସହରାଞ୍ଚଳର। ସେମାନେ ଭୂତଳ ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ ଅବଗତ ନୁହଁନ୍ତି ଏବଂ ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବାକୁ ଅଭ୍ୟସ୍ତ ନୁହଁନ୍ତି | ଚୀନ୍ର ନୀତି ସର୍ବଦା ଯୁଦ୍ଧ ବିନା ଯୁଦ୍ଧରେ ଜିତିବା ପାଇଁ ରହିଆସିଛି। ଏଭଳି ଯୁଦ୍ଧ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଭାରତୀୟ ସୈନିକମାନଙ୍କ ସହିତ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ |

china warଅନ୍ୟପଟେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି, ଭାରତ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ସହ ଭଲ ସମ୍ପର୍କ ଚାହୁଁଛି। ସୀମା ବିବାଦକୁ ନେଇ ଚୀନ୍ ସହ ଆଲୋଚନା ଜାରି ରହିଛି। ଚାଇନାର ସରକାରୀ ଗଣମାଧ୍ୟମ ‘ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ’ ସମ୍ବାଦ ଉପରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିବାବେଳେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ କମାଣ୍ଡ କହିଛନ୍ତି, ଶୀତଦିନେ ଭାରତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଭାବରେ ଲଢିପାରିବ ନାହିଁ। ଅନ୍ୟପଟେ ଏହା ଅହଂକାରର ଜୀବନ୍ତ ଉଦାହରଣ ବୋଲି ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ।

army1-2ମୁଖପାତ୍ରଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ଲଦାଖରେ ନଭେମ୍ବର ପରେ ୪୦ ଫୁଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବରଫ ଜମିଥାଏ ଏବଂ ତାପମାତ୍ରା ମାଇନସ୍‌ ୩୦ ରୁ ୪୦ ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସି ଯାଇଥାଏ। ତଥାପି ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାରତୀୟ ସୈନିକଙ୍କ ପାଖରେ ଭୀଷଣ ଥଣ୍ଡାରେ ଯୁଦ୍ଧ କରିବାର ଅଭିଜ୍ଞତା ରହିଛି। ଭାରତ ପାଖରେ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁୁ ବଡ ଯୁଦ୍ଧକ୍ଷେତ୍ର ସିୟାଚିନ୍‌ ର ଅଭିଜ୍ଞତା ରହିଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଚୀନ୍‌ ସୀମା ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ। ଅନ୍ୟପଟେ ଭାରତୀୟ ସେସନାର ସମ୍ବଳ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ନେଇ ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି, ପୂର୍ବରୁ ସାମଗ୍ରୀକ ସାମର୍ଥ୍ୟ, ଗତିଶୀଳତା, ବାସସ୍ଥାନ, ଉତ୍ତମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା, ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରାସନ, ଉଚ୍ଚମାନର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର, ଗୋଳା-ବାରୁଦ, ପୋଷାକ ଆଦି ପୂର୍ବରୁ ଅଭାବ ଥିବା ବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍‌ ର ଆକ୍ରୋଶ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ପରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମେ’ ମାସରୁ ଏସବୁ ଦିଗ ପ୍ରତି ଲକ୍ଷ କରାଯାଇ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.