କିମ ଜୋଙ୍ଗ ଉନଙ୍କୁ ନେଇ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର ବଡ ବୟାନ, କହିଲା ପ୍ରକୃତ ସତ

କିଛି ଦିନ ହେବ ଉତ୍ତର କୋରିଆର ଶାସକ କିମ ଜୋଙ୍ଗ ଉନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ନେଇ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ଚାଲିଛି । ଅନେକ ରିପୋର୍ଟ ଏବଂ ବିଶେଷଜ୍ଞ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ୍ ଆଉ ନାହାଁନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ ଜାପାନର ଗଣମାଧ୍ୟମ କହିଛି ଯେ କିମ ହାର୍ଟ ସର୍ଜରୀ ପରେ କୋମାରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହି ରିପୋର୍ଟଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଦାବି କରିଛି ଯେ କିମ ଜୀବନ୍ତ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି । ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଚନ୍ଦ୍ର ଜେ-ଇନ୍‌ର ବରିଷ୍ଠ ବୈଦେଶିକ ନୀତି ପରାମର୍ଶଦାତା ଚନ୍ଦ୍ର ଚାଙ୍ଗ-ଇନ୍ କହିଛନ୍ତି କିମ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ ବଞ୍ଚିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ ସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି । ସେ ଏପ୍ରିଲ ୧୩ ତାରିଖରୁ ୱନସନ ଅଞ୍ଚଳରେ ରହୁଛନ୍ତି ।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ କିମ ଗତ କିଛିଦିନ ହେବ ସର୍ବସାଧାରଣରେ ଦେଖା ଦେଇନଥିଲେ, ଯାହା ପରେ କଳ୍ପନା ଜଳ୍ପନା ତୀବ୍ର ହୋଇଥିଲା । ଏପରିକି ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଥିଲା ଯେ କିମଙ୍କ ଅସୁସ୍ଥତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସହାୟତା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ଏକ ଡାକ୍ତରୀ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦଳ ପଠାଇଛି । କିମ ୧୫ ଏପ୍ରିଲରେ ତାଙ୍କ ଜେଜେ ତଥା ଦେଖର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା କିମ ଇଲ-ଗୀତଙ୍କ ୧୦୮ ତମ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ ଉତ୍ସବରେ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ନଥିଲେ । ଶେଷଥର ପାଇଁ କିମ୍ ଗତ ଏପ୍ରିଲ୍ ୧୧ରେ ଏକ ସଭାରେ ହାଜର ହୋଇଥିଲେ । କୁହାଯାଉଛି ଯେ ୨୦୧୨ ପରଠାରୁ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ କିମ ତାଙ୍କ ଜେଜେବାପାଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀରେ ଦେଖାଇ ନଥିଲେ ।

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ନିକଟରେ କିମଙ୍କୁ ଗୁରୁତର ଅସୁସ୍ଥ ଥିବା ରିପୋର୍ଟକୁ ଖାରଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଟ୍ରମ୍ପ କହିଥିଲେ ଯେ କିମ ଅସୁସ୍ଥ ଥିବା ଖବର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମିଥ୍ୟା ଅଟେ । ଟ୍ରମ୍ପ କହିଥିଲେ, “ମୁଁ ଭାବୁଛି ଏହି ଖବର ଭୁଲ ଅଟେ । ଏହି ମାମଲାରେ ମୁଁ କେବଳ ଏତିକି ହିଁ କହିବି” । ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି “ମୁଁ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲି ଯେ କିମଙ୍କ ମାମଲାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପୁରୁଣା ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି” । ତେବେ କିମଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସେ ଉତ୍ତର କୋରିଆରୁ ସିଧାସଳଖ କୌଣସି ସୂଚନା ପାଇଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ସେ ବିଷୟରେ କହିବାପାଇଁ ଟ୍ରମ୍ପ ମନା କରିଦେଇଛନ୍ତି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.