ଏସିରେ ବସିବା ପୂର୍ବରୁ ଆସ୍ଥମା ରୋଗୀ ଏହିସବୁ କଥାର ରଖନ୍ତୁ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ

ଲୋକମାନେ ଗ୍ରୀଷ୍ମରେ ଏୟାର କଣ୍ଡିସନର ଯଥା ଏସି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି । ଘରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଅଫିସ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଲୋକମାନେ ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ଏସିରେ ବିତାଇଥାନ୍ତି । ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଆସ୍ଥମା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏସିର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ । ତେବେ ଆସ୍ଥମା ରୋଗୀଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଏୟାର କଣ୍ଡିସନର ବାୟୁ ସାଂଘାତିକ ହୋଇପାରେ । ଆସ୍ଥମା ଏକ ବିପଜ୍ଜନକ ରୋଗ । ଏହି ରୋଗରେ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ଫୁଲା ଏବଂ ଫୁସଫୁସରେ ଇନ୍‌ଫେକ୍ସନ୍‌ ହେତୁ ଲୋକଙ୍କୁ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ବହୁତ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଥାଏ । ତାହେଲେ ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବା କାହିଁକି ଏସିରେ ବସିବା ଦ୍ୱାରା ଆସ୍ଥମା ରୋଗୀଙ୍କ ସମସ୍ୟା ବଢାଇଥାଏ ଏବଂ ପ୍ରତିରୋଧ ପାଇଁ କଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ।

ଏୟାର କଣ୍ଡିସନରରେ ବସିବା କାରଣରୁ ଆସିପାରେ ଆସ୍ଥମା ଆଟାକ :
ଗରମରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଏୟାର କଣ୍ଡିସନରରେ ବସିବା ଆସ୍ଥମା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦଜନକ ହୋଇପାରେ । ବାସ୍ତବରେ, ଯେତେବେଳେ ଏକ ଏସି ରୁମ୍‌ରେ ଥିବା ଏସି ଧୂଳିର କଣିକା ବାୟୁ ସହିତ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସରେ ଶରୀରକୁ ପ୍ରବେଶ କରେ, ସେତେବେଳେ ସେଗୁଡିକ ଫୁସଫୁସକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ । ଯଦି ଆସ୍ଥମା ରୋଗୀ ଅଧିକ ରୁମ୍‌ରେ ବସିଛନ୍ତି, ଏହା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ଆହୁରି ବଢାଇପାରେ ଏବଂ ସେମାନେ ଆସ୍ଥମା ଆଟାକର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି । ତେଣୁ ଆସ୍ଥମା ରୋଗୀମାନେ ଏସିରେ ବସିବା ପୂର୍ବରୁ କିଛି ଜିନିଷ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଅସାବଧାନତା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ ।

ଏୟାର କଣ୍ଡିସନରରେ ବସି ଏହି ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରନ୍ତୁ ?
ଆସ୍ଥମା ରୋଗୀମାନେ ଏସିରେ ବସିବା ପୂର୍ବରୁ ଘରକୁ ଭଲ ଭାବରେ ସଫା କରିବା ଉଚିତ୍ । ଘରେ କୌଣସି ଧୂଳି କିମ୍ବା ମଇଳା ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଏଥିସହ ଏସି ସଫା ହୋଇଛି କି ନାହିଁ ତାହା ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ । ଯଦି ଏସି ଅପରିଷ୍କାର ତେବେ ଏହାର ଧୂଳି କଣିକା ଫୁସଫୁସକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ । ତେଣୁ ରୁମ ଏବଂ ଏସିର ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ଉପରେ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ।

ଏୟାର କଣ୍ଡିସନରରେ ଥିବା ଧୂଳି କଣିକାଗୁଡ଼ିକରୁ ଆପଣ କିପରି ରକ୍ଷା କରିବେ?
ଏୟାର କଣ୍ଡିସନରକୁ ଧୂଳିରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଏୟାର ଫିଲ୍ଟରକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ସଫା କରନ୍ତୁ । ସର୍ବଦା ଏସିର ତାପମାତ୍ରାକୁ ୨୫ ଡିଗ୍ରୀ ରଖନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣ ଏକ ନୂଆ ଏସି କିଣିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ତେବେ କେବଳ ଏୟାର ପ୍ୟୁରିଫାୟର୍ ସହିତ ଏକ ଏସି କିଣନ୍ତୁ । ଆସ୍ଥମା ରୋଗୀମାନେ ଯଦି ବହୁତ ସମୟ ଧରି ଏସିରେ ବସୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏକ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ୍ । ଏପରି ଭାବେ ଆସ୍ଥମା ରୋଗୀ ନିଜର ସୁରକ୍ଷିତ କରିପାରିବେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.