Below header

ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ଯୋଗୁ ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଛି କି ? ତେଜପତ୍ରକୁ ଏପରି ସେବନ କରନ୍ତୁ ସମସ୍ୟାରୁ ମିଳିବ ମୁକ୍ତି

ଆଜିକାଲି ଲୋକମାନେ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥାନ୍ତି । ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ଧୀରେ ଧୀରେ ଗଣ୍ଠିରେ ଜମା ହେବାକୁ ଆରମ୍ଭ କରେ ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ, ଗଣ୍ଠିରେ ଅସହ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ । କିନ୍ତୁ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏତେ ବଢିଯାଏ ଯେ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ବସିବାକୁ ଅସମର୍ଥ ହୋଇଥାନ୍ତି ।

ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କ ଶରୀରରେ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ମିଳିଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଖାଦ୍ୟରେ ପ୍ୟୁରିନ୍ ର ପରିମାଣ ବଢିବାକୁ ଲାଗେ ସେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ଲଡରେ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ର ଲେବଲ୍‌ ବଢିବାକୁ ଲାଗେ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣଙ୍କର କିଡନୀ ଏହାକୁ ଫିଲ୍ଟର୍ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୁଏ ନୁହେଁ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଲୋକମାନେ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥାନ୍ତି । ତେବେ ଧୀରେ ଧୀରେ, ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ଗଣ୍ଠିରେ ସ୍ଫଟିକ୍ ଆକାରରେ ଜମା ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ, ଗଣ୍ଠିରେ ଅସହ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ । କିନ୍ତୁ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏତେ ବଢିଯାଏ ଯେ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ବସିବାକୁ ଅସମର୍ଥ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହି ସମସ୍ୟାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର ଚେଷ୍ଟା କରିପାରିବେ । ଆପଣଙ୍କ ରୋଷେଇ ଘରେ ଥିବା ତେଜପତ୍ର ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ତାହେଲେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ତେଜପତ୍ର କିପରି ବ୍ୟବହାର କରିବା ।

ତେଜପତ୍ରରେ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଭରପୂର :
ସୂଚନା ମୁତାବକ, ତେଜପତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ । ତେବେ ତେଜପତ୍ରରେ ଭିଟାମିନ୍ C, ଭିଟାମିନ୍ E, ବ୍ୟତୀତ କାରୋଟିନଏଡ୍ ଏବଂ ଫ୍ଲାଭୋନାଏଡ୍ ପରି ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟରେ ଭରପୂର ମାତ୍ରାରେ ମିଳିଥାଏ । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ଅଧିକ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମ୍ ହୋଇଥାଏ । ବାସ୍ତବରେ ତେଜପତ୍ର ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରୁ ପ୍ୟୁରିନ୍ ନାମକ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ସହଜରେ ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ଏହା ସହିତ ଏହାର ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଗୁଣ ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ । ଏଥିରେ ଥିବା ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ଡାଇବେଟିସ୍ ଗୁଣ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ମଜବୁତ କରିଥାଏ ।

ଜାଣନ୍ତୁ ତେଜପତ୍ର ଚା ’କିପରି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ ?
ତେଜପତ୍ର ଚା ’ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ, ୧୫ ରୁ ୨୦ଟି ତେଜପତ୍ର ନେଇ ଭଲ ଭାବରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହା ପରେ ଏକ ପ୍ୟାନରେ ତିନି ଗ୍ଲାସ୍ ପାଣି ନେଇ ସେଥିରେ ତେଜପତ୍ର ମିଶାନ୍ତୁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଗ୍ୟାସ୍ ଟର୍ନ୍ ଅନ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏଥିରେ ପ୍ୟାନ ରଖନ୍ତୁ । ସେହି ପାଣିକୁ ଗୋଟିଏ ଗ୍ଲାସ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫୁଟାନ୍ତୁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଚା ପିଆନ୍ତୁ । ତେବେ ତେଜପତ୍ର ଚା ’ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିବ ।

ଏହି ସମସ୍ୟାରେ ତେଜପତ୍ର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ :
ଔଷଧୀୟ ଗୁଣରେ ଭରପୂର ତେଜପତ୍ର ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ବ୍ଲଡ ସୁଗାର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରହିଥାଏ । ଲୋକମାନେ ବ୍ରୋଙ୍କାଇଟିସ୍, କାଶ, ଆସ୍ଥମା ଏବଂ ସ୍ୱାଇନ୍ ଫ୍ଲୁ ଭଳି ସମସ୍ୟାରୁ ମଧ୍ୟ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ । ତେବେ ତେଜପତ୍ର ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କିଡନୀ ସମସ୍ୟାରୁ ମଧ୍ୟ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ।

 
KnewsOdisha ଏବେ WhatsApp ରେ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ । ଦେଶ ବିଦେଶର ତାଜା ଖବର ପାଇଁ ଆମକୁ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ ।
 
Leave A Reply

Your email address will not be published.