କେଶରେ ଲଗାନ୍ତୁ ଅଳସି ମଞ୍ଜି ମାସ୍କ, ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି କରିବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ

ଆପଣଙ୍କ ରୋଷେଇ ଘରେ ମିଳୁଥିବା ଛୋଟ ଅଳସି ମଞ୍ଜି ଆପଣଙ୍କ କେଶ ପାଇଁ ଏକ ଔଷଧ ଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ । ଏହିପରି ଅନେକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଅଳସିରେ ମିଳିଥାଏ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ କେଶର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତାକୁ ପୁଣି ଫେରାଇ ଆଣେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ମୂଳରୁ ଅଧିକ ମଜବୁତ କରିଥାଏ ।

ଆଜିକାଲି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସୁନ୍ଦର କେଶ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଯଦି କେଶ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ ତେବେ ଚେହେରା ମଧ୍ୟ ଭଲ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲୋକମାନେ ନିଜ କେଶ ବିଷୟରେ ବହୁତ ସଚେତନ ରୁହନ୍ତି । କେଶକୁ ଶୁଷ୍କରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ପାର୍ଲରକୁ ଯାଆନ୍ତି ଏବଂ ସଫ୍ଟ ଏବଂ କେରାଟିନ ପରି ମହଙ୍ଗା ଜିନିଷ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ଆମେ ଆଜି ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଏପରି ଘରୋଇ ଉପଚାର ବିଷୟରେ ଜଣାଇବୁ ଯାହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଆପଣ ନିଜର ସମସ୍ତ କେଶ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିପାରିବେ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ କେଶର ସୁନ୍ଦରତା ପୁଣି ଫେରି ପାଇବେ ।

ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ରୋଷେଇ ଘରେ ମିଳୁଥିବା ଛୋଟ ଅଳସି ମଞ୍ଜି ଆପଣଙ୍କ କେଶ ପାଇଁ ଏକ ଔଷଧ ଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ । ଏହିପରି ଅନେକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଅଳସିରେ ମିଳିଥାଏ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ କେଶର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତାକୁ ପୁଣି ଫେରାଇ ଆଣେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ମୂଳରୁ ଅଧିକ ମଜବୁତ କରିଥାଏ । ତେବେ ଅଳସି ମଞ୍ଜି ସହିତ ଘରେ ହେୟାର ସ୍ପା କରି ଆପଣ ସେଲୁନ୍ ପରି ନରମ କେଶ ପାଇପାରିବେ । ତେଣୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କେଶ ମଧ୍ୟ ରୁଗ୍, ଶୁଖିଲା ଏବଂ ଶୁଷ୍କ ହୋଇଯାଇଛି, ତେବେ କୌଣସି ବିଳମ୍ବ ନକରି, ଏହି ଅଳସି ମାସ୍କକୁ ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ନିଜ କେଶରେ ଲଗାନ୍ତୁ । ତାହେଲେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଘରେ ଏହି କେଶ ମାସ୍କ କିପରି ତିଆରି ହୋଇଥାଏ ।

ହେୟାର ସ୍ପା ଉପାଦାନ :
ଏହାକୁ ୨ ଚାମଚ ଅଳସି ମଞ୍ଜି ନେଇ ତିଆରି କରନ୍ତୁ । ତେବେ ଏଥିରେ ଫାଇବର, ଭିଟାମିନ୍ E, ପ୍ରୋଟିନ୍, ଓମେଗା – ୩ ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍, ଏବଂ ସେଲେନିୟମ୍ ମିଳିଥାଏ । ଯାହା ଆପଣଙ୍କ କେଶକୁ ପୁଷ୍ଟିକର କରିଥାଏ ଏବଂ ଶୁଷ୍କତାକୁ ଦୂର କରିଥାଏ । ଏହା ସହ ସେଥିରେ ୨ ଚାମଚ ଦହି, ତେବେ ଦହି ଆପଣଙ୍କ କେଶକୁ ଚମକାଇଥାଏ । ୨ ଚାମଚ ନଡିଆ ତେଲ । ଏହା ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଗୁଣରେ ଭରପୂର ମୂଳରୁ କେଶକୁ ମଜବୁତ କରେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୧ କପ୍ ପାଣି । ଏହି ସମସ୍ତ ଜିନିଷକୁ ମିଶାଇ ଆପଣ ଏହି ଅଳସି ମାସ୍କ ତିଆରି କରିପାରିବେ ।

ଜାଣନ୍ତୁ ଅଳସି ମଞ୍ଜି ମାସ୍କ କିପରି ତିଆରି କରିବେ ?
ଆପଣଙ୍କ କେଶର ଚମକକୁ ଫୁଣି ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ ପ୍ରଥମେ ଗ୍ୟାସ୍ ଟର୍ନ୍ ଅନ୍ କରନ୍ତୁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଗ୍ୟାସ ଉପରେ ଏକ ପ୍ୟାନ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ୨ କପ୍ ପାଣି ମିଶାନ୍ତୁ । ପାଣିରେ ୨ ଚାମଚ ଅଳସି ମଞ୍ଜି ମିଶାନ୍ତୁ । ପାଣିକୁ ୧୦ ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ଫୁଟିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ । ଯେତେବେଳେ ପାଣି ଫୁଟିବା ଆରମ୍ଭ କରିବ, ଗ୍ୟାସ୍ ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ ଏକ ପାତ୍ରରେ ପାଣି ଫିଲ୍ଟର୍ କରନ୍ତୁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପାଣିରେ ୨ ଚାମଚ ଦହି ଏବଂ ୨ ଚାମଚ ନଡ଼ିଆ ତେଲ ମିଶାନ୍ତୁ । ଏହି ସମସ୍ତ ଜିନିଷକୁ ଭଲ ଭାବରେ ମିଶାନ୍ତୁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପ୍ୟାକ୍ କୁ କେଶର ମୂଳରେ ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ମୁଣ୍ଡକୁ ଭଲ ଭାବରେ ମସାଜ୍ କରନ୍ତୁ । ଦେଖିବେ ଆପଣଙ୍କ କେଶର ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଯିବ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.