ଡିହାଇଡ୍ରେସନରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ଖାଲି ପେଟରେ ଖାଆନ୍ତୁ କାକୁଡି, ମିଳିବ ଅନେକ ଲାଭ

କାକୁଡି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଗରମରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ । ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ, ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ କାକୁଡି ଆପଣଙ୍କୁ ଲୁ ଲାଗିବାରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ । ଗରମ ଷ୍ଟ୍ରୋକକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ କାକୁଡି କିପରି ଖାଇବେ ଏବଂ ଏହା ଶରୀରକୁ କ’ଣ ଲାଭ ଦିଏ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।

ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପ୍ରବଳ ଗରମ ଏବଂ ଗୁଳୁଗୁଳି ହେତୁ ସମୟ ସମୟରେ ରେଡ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରୁଛି । ଯଦି ଆମେ ପ୍ରତିଦିନର ତାପମାତ୍ରା ବିଷୟରେ କଥା ହେବା, ତେବେ ଓଡ଼ିଶାରେ ପ୍ରାୟ ସବୁଦିନ ୪୫ ଡିଗ୍ରୀରୁ ଅଧିକ ରହୁଛି । ଗତ ୩ ଦିନରୁ ତାପମାତ୍ରା ଏତେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ହିଟ୍ ୱେଭ ଏବଂ ଉତ୍ତାପ ଯୋଗୁଁ ଲୋକମାନେ ଏବେ ଭୟଙ୍କର ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛନ୍ତି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହି ଗରମ ପାଗରେ ନିଜକୁ ହାଇଡ୍ରେଟ୍ ରଖିବା ଜରୁରୀ ।

ପାଣିପାଗର କଠୋରତାକୁ ବିଚାର କରି ଆପଣ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ କାକୁଡି ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିବା ଉଚିତ୍ । କାକୁଡି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଗରମରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ । ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ, ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ କାକୁଡି ଆପଣଙ୍କୁ ଲୁ ଲାଗିବାରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ । ଗରମ ଷ୍ଟ୍ରୋକକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ କାକୁଡି କିପରି ଖାଇବେ ଏବଂ ଏହା ଶରୀରକୁ କ’ଣ ଲାଭ ଦିଏ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।

ଉତ୍ତାପ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଲୋକମାନେ ସହଜରେ ଲୁ ଏବଂ ଡିହାଇଡ୍ରେସନର ଶିକାର ହୁଅନ୍ତି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଜଳର ଅଭାବ ନହେବା ଜରୁରୀ ଅଟେ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ପାଣିରେ ଭର୍ତ୍ତି କାକୁଡି ଖାଇବା ଏହି ଦୁଇଟି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ କାକୁଡି ଖାଇବାର ଲାଭ-

ଡିହାଇଡ୍ରେସନକୁ ରୋକିଥାଏ: ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ କାକୁଡି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଜଳର ପରିମାଣ ବଢାଇଥାଏ ଏବଂ ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଡିହାଇଡ୍ରେସନରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ । ଏହା ଦିନସାରା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ଜଳ ଏବଂ ସନ୍ତୁଳନ ବଜାୟ ରଖେ ।

ପେଟକୁ ଥଣ୍ଡା ରଖେ: କାକୁଡି ପେଟରେ ଥିବା ପିତ୍ତକୁ ଶାନ୍ତ କରିଥାଏ ଏବଂ ଏହାର ଗରମକୁ ଥଣ୍ଡା କରିଥାଏ । ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସହିତ ଏହା ଶରୀରରେ ଶୀତଳତା ବଜାୟ ରଖେ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ସମୟରେ ବାନ୍ତି, ଗ୍ୟାସ ଏବଂ ଏସିଡିଟିକୁ ଏଡାଇ ପାରିବେ ।

ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରାକୁ ସନ୍ତୁଳିତ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟକାରୀ: ପ୍ରତିଦିନ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି କାକୁଡି ଖାଇବା ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରାକୁ ସନ୍ତୁଳିତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଗରମ ପବନର ପ୍ରଭାବକୁ ହ୍ରାସ କରିପାରିବେ । ଏହି ଉପାୟରେ କାକୁଡି ଲୁ ଲାଗିବାରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.