ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଖାଆନ୍ତୁ ଏହି ଖାଦ୍ୟ, ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବା ସହିତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ରଖିବ ଠିକ୍

ମଣିଷ ନିଜ ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ଅନେକ ପ୍ରକାର ଖାଦ୍ୟ ଖାଉଛି। କିନ୍ତୁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ସମୟରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ଯେ ଆପଣ କେଉଁପରି ଖାଦ୍ୟ ଖାଉଛନ୍ତି। ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ପାଇଁ ଠିକ୍ ସେହି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଉଚିତ୍। ନଚେତ୍ ଆପଣ ଅସୁବିଧାର ସାମ୍ନା କରି ପାରନ୍ତି। ତେବେ ଶରୀରକୁ ଅନେକ ପ୍ରକାର ପୋଷଣ ଦରକାର୍। ଯାହା ମଧ୍ୟରେ ଭିଟାମିନ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପ୍ରୋଟିନ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ତେବେ ଆପଣ ଭଲ ପ୍ରୋଟିନ ସହିତ ଦୁଗ୍ଧଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ କଟେଜ ପନିର ଖାଇ ପାରିବେ। ଯଦି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ୱେଟ୍ ଲସ୍ ଜର୍ଣି ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରିଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଏପରି ଏକ ଉପାୟ ଆପଣେଇବା ଉଚିତ୍ ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ କୌଣସି ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ।

ସୁପ୍:

ଯଦି ଆପଣ ନିଜର ଓଜନ କମାଇବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ଏକ କପ୍ ସୁପ୍ ସହିତ ଭୋଜନ ଆରମ୍ଭ କରିବା ଏକ ଉତ୍ତମ ଧାରଣା ହୋଇପାରେ। ନିଜର ଓଜନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଇଚ୍ଛା କରୁଥିଲେ ଆପଣ ସୁପ୍ ପିଇ ପାରିବେ।

ଅଣ୍ଡା:

ଅତ୍ୟଧିକ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା LDL କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ୍ର ସ୍ତର ବଢ଼ିପାରେ। ଯଦି ଆପଣ ଏକ ସୁସ୍ଥ ଓଜନ ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ତେବେ ଅଳ୍ପ ମାତ୍ରାରେ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଖାଦ୍ୟ ଅଟେ। ବାସ୍ତବରେ ଆମେରିକାର ଫୁଡ୍ ଡାଟା ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଅଣ୍ଡାର ହଳଦିଆରେ କୋଲାଇନ୍ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଭରପୂର ଥିବାବେଳେ ଅଣ୍ଡାର ଧଳା ଅଂଶ ଆପଣଙ୍କୁ ୪ ରୁ ୬ ଗ୍ରାମ ପ୍ରୋଟିନ୍ ପାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ତେଣୁ ଆପଣ ନିଜ ଡାଏଟରେ ଅଣ୍ଡା ଆଡ୍ କରି ପାରିବେ। ଖାସ କରି ଏହାର ଧଳା ଅଂଶ ଆପଣ ଖାଇ ପାରିବେ।

ସବୁଜ ପନିପରିବା:
ସବୁଜ ପନିପରିବାରେ ଫାଇବର ଏବଂ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଭରି ରହିଛି।ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ପାଇଁ ଜରୁରୀ, ସେଥିରେ ଥାଇଲାକୋଏଡ୍ ମଧ୍ୟ ଥାଏ। ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଏହି ଉଦ୍ଭିଦ ଯୌଗିକ ଗୁଡିକ ବର୍ଦ୍ଧିତ ତୃପ୍ତି ଏବଂ ଉତ୍ତମ ଭୋକ ପରିଚାଳନା ସହିତ ଜଡିତ। ତେଣୁ ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ କେଲ, କଲାର୍ଡ ଗ୍ରୀନ୍, ସ୍ୱିସ୍ ଚାର୍ଡ ପରି ଭେଜି ରହିବା ଉଚିତ୍। ଏହା ସହ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ଗ୍ରୀନ ଭେଜି ମଧ୍ୟ ଖାଇ ପାରିବେ। ନିଜ ଖାଦ୍ୟରେ ବିନ୍ସ, ମସୁର, କଳା ଡାଲି, କିଡନୀ ବିନ୍ ଏବଂ ଲେମ୍ବୁ ଆଡ କରନ୍ତୁ। ଆପଣଙ୍କ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ହୋଇପାରେ। ଯେହେତୁ ଏଗୁଡ଼ିକରେ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଏବଂ ଫାଇବର ଅଧିକ ଥାଏ, ଏହାକୁ ଭୋଜନରେ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଓଜନ ଶୀଘ୍ର କମିବ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.