ପ୍ରତିଦିନ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କେତେ ପରିମାଣର ଫାଇବର ଖାଇବା ଉଚିତ?

ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ କେବଳ ଭିଟାମିନ୍ ଏବଂ ମିନେରାଲ୍ସ ନୁହେଁ ବରଂ ପ୍ରଚୁର ଫାଇବର ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ । କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟକୁ ଭଲ କରିବାରେ ଫାଇବର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ । ଶରୀରରେ ବ୍ଲଡ ସୁଗାର ଲେବଲକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ଏବଂ ମିନେରାଲ୍ସକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିବାରେ ଫାଇବର ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଫାଇବର ଜରୁରୀ । ଏହା କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ଲେବଲକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ହୃଦୟର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତି ଆଣିଥାଏ । ଫାଇବର ସମୃଦ୍ଧ ଖାଦ୍ୟ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବୁ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ କେତେ ଫାଇବର ଖାଇବା ଉଚିତ ଏବଂ ଫାଇବର ସମୃଦ୍ଧ ଖାଦ୍ୟ କ’ଣ?

ଶରୀର ପ୍ରତିଦିନ କେତେ ଫାଇବର ଆବଶ୍ୟକ କରେ?
ଖାଦ୍ୟରେ ଫାଇବରର ପରିମାଣ ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ, ଲିଙ୍ଗ ଏବଂ ବୟସ ଅନୁଯାୟୀ ଭିନ୍ନ ହୋଇପାରେ । ୫୦ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ମହିଳାମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ୨୫ ରୁ ୩୦ ଗ୍ରାମ ଫାଇବର ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି । ସମାନ ବୟସର ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରତିଦିନ ୩୦ ରୁ ୪୦ ଗ୍ରାମ ଫାଇବର ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି । ତଥାପି, ଏହି ଆବଶ୍ୟକତା ବିଭିନ୍ନ ଲୋକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଅଧିକ କିମ୍ବା କମ ହୋଇପାରେ ।

ଫାଇବର ସମୃଦ୍ଧ ଖାଦ୍ୟ:
-ଡାଲିକୁ ଫାଇବରର ପାୱାରହାଉସ୍ କୁହାଯାଏ । ଆପଣ ସେଗୁଡିକୁ ସୁପ୍, ଡାଲି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଡିସରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ।

-କଳା ବିନ୍ସ, ଛୋଲେ, ରାଜମା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିନ୍ସରେ ଭଲ ପରିମାଣର ଫାଇବର ଥାଏ । ଏଗୁଡିକ ସହଜରେ ପନିପରିବା କିମ୍ବା ସାଲାଡ ଭାବରେ ଆପଣ ଖାଇ ପାରିବେ ।

-ଫାଇବର ଅଧିକାଂଶ ପନିପରିବାରେ ମିଳିଥାଏ, କିନ୍ତୁ ବ୍ରୋକୋଲି ଫାଇବରର ଏକ ମୁଖ୍ୟ ଉତ୍ସ । ଏହା ଫାଇବର ଏବଂ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱରେ ଭରପୂର ହୋଇଥାଏ । ଆପଣ ଏହାକୁ କଞ୍ଚା, ସିଝା କିମ୍ବା ଭଜା ମଧ୍ୟ ଖାଇ ପାରିବେ ।

-ସାଲାଡରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ଗାଜର, ଟମାଟୋ ଏବଂ କାକୁଡି ମଧ୍ୟ ଫାଇବରରେ ଭରପୂର ପନିପରିବା । ଶୀତଦିନେ ପ୍ରତିଦିନ ଖାଦ୍ୟରେ ଗାଜର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

-ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ବେରିଜ୍ ଫାଇବରରେ ଭରପୂର ଅଟେ । ଆପଣ ରସବେରୀ, ବ୍ଲାକବେରି ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରବେରି ପରି ଯେକୌଣସି ବେରି ଖାଇପାରିବେ । ସାଧାରଣତଃ ଏହା ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ସହଜରେ ମିଳିଥାଏ ଏବଂ ଫାଇବର ଭଳି କାମ କରିଥାଏ ।

-ଆପଲ୍ ଏବଂ ନାସପାତି ମଧ୍ୟ ଫଳ ମଧ୍ୟରେ ଫାଇବରରେ ଭରପୂର । ସେଗୁଡିକୁ ଚୋପା ସହିତ ଖାଇବା ଆହୁରି ଭଲ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ସହିତ ଶରୀର ସହଜରେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଫାଇବର ପାଇଥାଏ ।

-ଓଟସ୍, କ୍ୱିନୋଆ, ଦଲିଆ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରକାରର ଶସ୍ୟ ପଦାର୍ଥ ମଧ୍ୟ ଫାଇବର ଯୋଗାଇଥାଏ । ଆପଣ ନିଜ ଖାଦ୍ୟରେ ଯଅ ଏବଂ ବ୍ରାଉନ୍ ରାଇସକୁ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିପାରିବେ ।

-ଚିଆ ସିଡ୍ସ, ଅଳସି ମଞ୍ଜି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସିଡ୍ସ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଫାଇବର ଅଭାବକୁ ପୂରଣ କରିଥାଏ । ଡ୍ରାଏ ଫ୍ରୁଟ୍ସରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଫାଇବର ରହିଥାଏ । ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ବାଦାମ ଏବଂ ପିସ୍ତା ମଧ୍ୟ ଖାଇପାରିବେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.