ବଜାରରୁ ଆଣୁଥିବା କ୍ଷୀର ଶୁଦ୍ଧ ନା ମିଶ୍ରିତ ! ଏପରି ସହଜରେ ଘରେ କରନ୍ତୁ ଚେକ, ତୁରନ୍ତ ଜଣାପଡିବ ରେଜଲ୍ଟ

ଆଉ ଏଭଳି ସୁସ୍ଥ ରହିବାକୁ ହେଲେ ଆମକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଭଲ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଆବଶ୍ୟକ ହେଇଥାଏ। ସାଧାରଣତଃ କ୍ଷୀର ଆମେ ପ୍ରତିଦିନ ଆମ ଡେଲି ରୁଟିନରେ ସାମିଲ କରିଥାଉ ।

ସୁସ୍ଥ ଶରୀର ଅବା କିଏ ଚାହେଁ ନାହିଁ । ଆଉ ଏଭଳି ସୁସ୍ଥ ରହିବାକୁ ହେଲେ ଆମକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଭଲ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଆବଶ୍ୟକ ହେଇଥାଏ। ସାଧାରଣତଃ କ୍ଷୀର ଆମେ ପ୍ରତିଦିନ ଆମ ଡେଲି ରୁଟିନରେ ସାମିଲ କରିଥାଉ । ଦିନସାରା ଶକ୍ତି ସ୍ତର ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଲୋକ କ୍ଷୀର ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ତଥାପି, ଆଜିକାଲି ସବୁକିଛିରେ ମିଶ୍ରଣ କରାଯାଉଛି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହାକୁ ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ କୌଣସି ଜିନିଷର ପୁଷ୍ଟିକର ମୂଲ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇପାରେ । କାରଣ ଏହି ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିପାରେ ।

ଅନ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ପରି କ୍ଷୀରରେ ମଧ୍ୟ ଏବେ ମିଶ୍ରଣ କରାଯାଉଛି । ଆଉ ଏହି କ୍ଷୀର ପିଇବା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ସେଥିପାଇଁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି କିଛି ପଦ୍ଧତି କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଆପଣ ଏହି ଅପମିଶ୍ରଣ କ୍ଷୀରକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିପାରିବେ ।

କ୍ଷୀର ସାଧାରଣତଃ ମାଲ୍ଟୋଡେକ୍ସଟ୍ରିନ୍ ପାଉଡର, ରିଫାଇନ ତେଲ ଏବଂ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍ ପେରକ୍ସାଇଡ୍ହୁ ମିଶ୍ରିତ କରାଯାଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ କ୍ଷୀରର ବାସ୍ନା କିମ୍ବା କ୍ଷୀରର ସ୍ୱାଦ ଦ୍ୱାରା ଏହାର ଶୁଦ୍ଧତା ଜାଣିପାରିବେ । ନକଲି କ୍ଷୀର ବହୁତ ପତଳା ହେଇଥାଏ । ତେବେ ଏହିଭଳି କିଛି ଉପାୟରେ ଆପଣ କ୍ଷୀରର ଶୁଦ୍ଧତା ଜାଣି ପାରିବେ ।

ଶୁଦ୍ଧ କ୍ଷୀରକୁ ଚିହ୍ନିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ କିଛି ବୁନ୍ଦା କ୍ଷୀରକୁ ଭୂମିରେ ପକାଇବାକୁ ପଡିବ। ଭୂମିରେ ୨-୩ ବୁନ୍ଦା କ୍ଷୀର ପକାଇ କ୍ଷୀର କିପରି ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ତାହା ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ । ଯଦି କ୍ଷୀର ଧୀରେ ଧୀରେ ଧଳା ଚିହ୍ନ ଛାଡି ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ, ତେବେ ଏହି କ୍ଷୀର ଶୁଦ୍ଧ ଅଟେ । କିନ୍ତୁ ଯଦି କ୍ଷୀର ଭୂମିରେ ପଡ଼ିବା ମାତ୍ରେ ଶୀଘ୍ର ପ୍ରବାହିତ ହେବାକୁ ଲାଗେ, ତେବେ ବୁଝନ୍ତୁ ଯେ ଏଥିରେ ଅପମିଶ୍ରଣ ହୋଇଛି ।

ଅପମିଶ୍ରଣ କ୍ଷୀରକୁ ଚିହ୍ନିବା ପାଇଁ ଆପଣ ଲିଟମସ୍ କାଗଜ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ଲିଟମସ୍ କାଗଜରେ ଦୁଇ ବୁନ୍ଦା କ୍ଷୀର ପକାଇ ଯାଞ୍ଚ କର । ଯଦି ୟୁରିଆ କ୍ଷୀରରେ ମିଶ୍ରିତ ହୁଏ, ତେବେ ଲିଟମସ୍ କାଗଜର ରଙ୍ଗ ଲାଲରୁ ନୀଳ ରଙ୍ଗରେ ବଦଳିଯିବ । କିନ୍ତୁ ଯଦି କାଗଜର ରଙ୍ଗ ସମାନ ରହିଥାଏ, ତେବେ ବୁଝନ୍ତୁ ଯେ ଏଥିରେ ଅପମିଶ୍ରଣ ହୋଇନାହିଁ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.