ଭିଟାମିନ୍ ଇ କ୍ୟାପ୍‌ସୁଲ୍‌ କେଶ ଏବଂ ନଖ ଉପରେ ଯାଦୁ ଭଳି କାମ କରେ, କିପରି ବ୍ୟବହାର କରିବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା…

ସାଧାରଣତଃ ନଖ ଏବଂ କେଶକୁ ନେଇ ସମସ୍ତେ ଟିକିଏ ଚିନ୍ତିତ ଥାଆନ୍ତି । କାରଣ ଶରୀରର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ ଏହି ନଖ ଆଉ କେଶ । ତେବେ ଏହି ନଖ କେଶକୁ ନେଇ ଯଦି ଆପଣ ଦୁଃଖିତ ରହୁଛନ୍ତି ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିପରି ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ପାଇବେ ମୁକ୍ତି ।

ସାଧାରଣତଃ ନଖ ଏବଂ କେଶକୁ ନେଇ ସମସ୍ତେ ଟିକିଏ ଚିନ୍ତିତ ଥାଆନ୍ତି । କାରଣ ଶରୀରର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ ଏହି ନଖ ଆଉ କେଶ । ତେବେ ଏହି ନଖ କେଶକୁ ନେଇ ଯଦି ଆପଣ ଦୁଃଖିତ ରହୁଛନ୍ତି ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିପରି ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ପାଇବେ ମୁକ୍ତି । ନଖ ଏବଂ କେଶର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଆପଣ ଭିଟାମିନ୍ ଇ କ୍ୟାପସୁଲ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ଭିଟାମିନ୍‌ ଇ କ୍ୟାପସୁଲ୍‌ ନଖ, କେଶ ଏବଂ ଚର୍ମକୁ ଚମକାଇଥାଏ ।

ଭିଟାମିନ୍ ଇ କ୍ୟାପସୁଲ୍‌ର ବହୁଳ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥାଏ । କୌଣସି ମେଡିକାଲ ଷ୍ଟୋରରେ ଭିଟାମିନ୍ ଇ କ୍ୟାପସୁଲ ସହଜରେ ଉପଲବ୍ଧ । ଭିଟାମିନ୍ ଇ କ୍ୟାପସୁଲକୁ ଏଭିଆନ୍ କ୍ୟାପସୁଲ୍ କୁହାଯାଏ । ଆପଣ ଏହାକୁ ତେଲରେ ମିଶାଇ ନିଜ କେଶରେ ଲଗାଇ ପାରିବେ । ଭିଟାମିନ୍ ଇ କ୍ୟାପସୁଲ ତେଲକୁ ମୁହଁରେ ଲଗାଇଲେ ଚର୍ମ ଚମକିବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ନଖରେ ଭିଟାମିନ୍ ଇ କ୍ୟାପସୁଲ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ନଖ ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥାଏ । ମୁଣ୍ଡରୁ ଆଙ୍ଗୁଠି ନଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭିଟାମିନ୍ ଇ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ । ତଥାପି, ସେଗୁଡିକ ବ୍ୟବହାର କରିବାର ସଠିକ୍ ଉପାୟ ଜାଣିବା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।ତେବେ ଏହି ଭିଟାମିନ୍ ଇ କ୍ୟାପସୁଲ୍ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରିବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା…

ପିଗମେଣ୍ଟେସନ୍ ଯଥା ଫ୍ରକ୍ଲେସ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଆପଣ ଭିଟାମିନ୍ ଇ କ୍ୟାପସୁଲ୍ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ଏହା ସହିତ, ମୁହଁରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା କଳାଦାଗ ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ଚର୍ମରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା କଳାଦାଗ ଉପରେ କ୍ୟାପସୁଲରୁ ମୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା ତେଲକୁ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରୟୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏହାକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ମସାଜ୍ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ଆପଣ ଏହାକୁ ନାଇଟ୍ କ୍ରିମ୍ କିମ୍ବା ଫେସ୍ ପ୍ୟାକ୍ ସହିତ ମିଶ୍ରଣ କରି ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ନଖ ବହୁତ ନରମ ଏବଂ ଦୁର୍ବଳ ତେବେ ଆପଣ ଭିଟାମିନ୍ ଇ କ୍ୟାପସୁଲ୍ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ଏହି କ୍ୟାପସୁଲରେ ତେଲକୁ ମିଶାଇ ନଖରେ ଘଷିବା ଦ୍ୱାରା ନଖଗୁଡ଼ିକ ଲମ୍ବା ଏବଂ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇଥାଏ । ପ୍ରଥମେ ଆପଣଙ୍କୁ ୧ ଭିଟାମିନ୍ ଇ କ୍ୟାପସୁଲ୍ ନେବାକୁ ପଡିବ, ଏହାକୁ କାଟି ନଖ ଏବଂ ଆଖପାଖ ଚର୍ମରେ ମସାଜ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ । ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ନଖ ଲମ୍ବା ଏବଂ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବ ।

କେଶକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ ଭିଟାମିନ୍‌ ଇ କ୍ୟାପସୁଲ୍‌ । ଶୁଷ୍କ ଏବଂ କେଶ ଝଡ଼ିବା ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଭିଟାମିନ୍ ଇ କ୍ୟାପସୁଲ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ । ଭିଟାମିନ୍ ଇ କ୍ୟାପସୁଲକୁ ଯେକୌଣସି ତେଲରେ ମିଶାନ୍ତୁ ଏବଂ ତା’ପରେ ତେଲ ସହିତ କେଶକୁ ହାଲୁକା ଭାବରେ ମାଲିସ୍ କରନ୍ତୁ । ପ୍ରାୟ ୨-୩- ଘଣ୍ଟା ପରେ, ସାମାନ୍ୟ ସାମ୍ପୁରେ କେଶ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହା ଆପଣଙ୍କ କେଶକୁ ନରମ କରିବ ଏବଂ କେଶ ଝଡ଼ିବା କମାଇବ ।

ଭିଟାମିନ୍ ଇ ଆଣ୍ଟି ଏଜିଙ୍ଗ୍ ଭାବରେ କାମ କରେ । କୁଞ୍ଚନ ଏବଂ ଟ୍ୟାନିଂକୁ ଦୂର କରିଥାଏ । ଏହାକୁ ମୁହଁରେ ଲଗାଇଲେ କୁଞ୍ଚନ କମିଯାଏ । ଚର୍ମକୁ କୋମଳ ଏବଂ ଚମକାଇବା ପାଇଁ ଭିଟାମିନ୍ ଇ କ୍ୟାପସୁଲ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ଏହା ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ଏବଂ ଟ୍ୟାନିଂ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଭିଟାମିନ୍ ଇ ମଧ୍ୟ ଚର୍ମ ଆଲର୍ଜିକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ।

 
KnewsOdisha ଏବେ WhatsApp ରେ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ । ଦେଶ ବିଦେଶର ତାଜା ଖବର ପାଇଁ ଆମକୁ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ ।
 
Leave A Reply

Your email address will not be published.