ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ଫଳ ଜିମ୍ ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ? ଉଭୟ ଫିଟନେସ୍ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ପ୍ରାୟ ସବୁବେଳେ ଫଳ ଖାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତି । ଫଳଗୁଡିକରେ ମିଳୁଥିବା ସମସ୍ତ ପୁଷ୍ଟିକର ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକ କେବଳ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ନୁହେଁ ବରଂ ଆପଣଙ୍କର ସାମଗ୍ରିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଅନେକ ସକରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଜିମ୍ କୁ ଯାଉଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଫିଟ୍ ରହିବା ପାଇଁ ଝାଳ ବାହାରକରନ୍ତି ଏବଂ ମାଂସପେଶୀକୁ ମଜବୁତ କରନ୍ତି । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଫଳ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ଜିମ୍ ପାଇଁ ବେଷ୍ଟ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ ।

ଆଭୋକାଡୋ- ଯଦି ଆପଣ ଜିମ୍ ଯାଇ ବଡି ବନାଇବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ଆଭୋକାଡୋ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଆଭୋକାଡୋରେ ମିଳୁଥିବା ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକ ମାଂସପେଶୀକୁ ମଜବୁତ କରିବାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇଥାଏ ।

ଆପଲ୍- ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ଆପଲକୁ ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟର ଏକ ଅଂଶ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତି । ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସହିତ, ଆପଲ୍ ଆପଣଙ୍କ ମାଂସପେଶୀକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ବ୍ୟାୟାମ ପୂର୍ବରୁ କିମ୍ବା ପରେ ଆପଣ ଆପଲ୍ ଖାଇପାରିବେ ।

କଦଳୀ- କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍ ସମୃଦ୍ଧ କଦଳୀ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ମାଂସପେଶୀ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ । କଦଳୀ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ମାଂସପେଶୀକୁ ନଷ୍ଟ ହେବା କିମ୍ବା ଭାଙ୍ଗିବା ଠାରୁ ରକ୍ଷା କରାଯାଇପାରିବ । ଉତ୍ତମ ଫଳାଫଳ ପାଇବାକୁ, ଆପଣ ନିଜ ଜଳଖିଆରେ କଦଳୀ ସେକ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିପାରିବେ ।

ବ୍ଲୁବେରି- ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଗୁଣରେ ଭରପୂର ବ୍ଲୁବେରି, ଆପଣଙ୍କ ମାଂସପେଶୀର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ । ମାଂସପେଶୀକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ, ବ୍ଲୁବେରିକୁ ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟର ଏକ ଅଂଶ କରନ୍ତୁ ।

ତରଭୁଜ- ଆପଣ ଏହା ମଧ୍ୟ ଭାବନ୍ତି କି ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ତରଭୁଜ ଖାଇବା କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଥିବା ଜଳର ଅଭାବକୁ ପୂରଣ କରିପାରିବ? ଯଦି ହଁ, ତେବେ ଆଜି ଆମେ ତୁମର ଏହି ଭୁଲ ଧାରଣାକୁ ହଟାଇବାକୁ ଚାହୁଁଚୁ । ତରଭୁଜ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କର ମାଂସପେଶୀର ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନରେ ଉନ୍ନତି ଆସେ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କର ମାଂସପେଶୀର ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଶକ୍ତିରେ ଉନ୍ନତି ଆଣେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.