ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନେ ଖାଆନ୍ତୁ ନିମ୍ବ ଫୁଲ, ଆଉ ଦେଖନ୍ତୁ ଏହାର ଫାଇଦା

ଆୟୁର୍ବେଦରେ ନିମ୍ବ ଗଛକୁ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ନିମ୍ବ ଗଛର ସମସ୍ତ ଅଂଶ ଫଳ, ପତ୍ର, ଛେର ଏବଂ ନିମ୍ବ ଫୁଲ ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ରୋଗର ଉପଶମ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ନିମ୍ବ ଫୁଲର ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ।

ଆୟୁର୍ବେଦରେ ନିମ୍ବ ପତ୍ର ସହିତ ଫୁଲକୁ ମଧ୍ୟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନ ଦିଆଯାଇଛି। ବାସ୍ତବରେ ନିମ୍ବରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଗୁଣ ରହିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହାର ଆଣ୍ଟିମାଇକ୍ରୋବାୟଲ୍, ଆଣ୍ଟିପାରାସିଟିକ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟିଡିଏବେଟିକ୍ ଗୁଣ ମଧ୍ୟ ଅଛି। ଚର୍ମ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବାରେ ଏବଂ ସୁଗାର ସ୍ତରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବା ପାଇଁ ନିମ୍ବ ଫୁଲ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ଅନେକ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ନିମ୍ବ ଫୁଲଗୁଡିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଇଛି। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ନିମ୍ବ ଫୁଲର କଣ କ’ଣ ଲାଭ ରହିଛି?

ନିମ୍ବ ଫୁଲର ଉପକାରିତା

ନିମ୍ବ ଫୁଲ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣରେ ଭରପୂର । ଚର୍ମ ସମସ୍ୟା ଏବଂ ମଧୁମେହ ପାଇଁ ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଏହାର ଫୁଲ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ନିମ୍ବ ଫୁଲ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତନଳୀ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ।

ଶରୀରରେ ପିତ୍ତକୁ କମ୍ କରିବା ପାଇଁ ଆୟୁର୍ବେଦରେ ନିମ୍ବ ଫୁଲ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ। ଶରୀରରେ ପିତ୍ତ ବୃଦ୍ଧି ହେଲେ ନିମ୍ବ ଫୁଲ ଖାଇବା ଉପକାରୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ନିମ୍ବ ଫୁଲ ଶରୀରର ଉତ୍ତାପ ଏବଂ ପିତ୍ତର ଲକ୍ଷଣ ହ୍ରାସ କରେ। ଯଦି ଶରୀରରେ ପିତ୍ତ ବଢିଯାଏ ତେବେ ଆପଣ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ନିମ୍ବ ଫୁଲର ପାଣି ପିଇପାରିବେ କିମ୍ବା ଆପଣ ନିମ୍ବ ଫୁଲକୁ ମଧ୍ୟ ଚୋବାଇ ଖାଇ ପାରିବେ।

ନିମ୍ବ ଫୁଲର ଆଣ୍ଟିସେପ୍ଟିକ୍ ଗୁଣ ଅଛି ଏହାଦ୍ୱାରା ଚର୍ମ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ନିମ୍ବ ଫୁଲକୁ ଶୁଖାଇ ପାଉଡର ତିଆରି କରନ୍ତୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପାଉଡରକୁ ଆପଣଙ୍କ ଚର୍ମରେ ଲଗାନ୍ତୁ। ଏହା ଚର୍ମର ଅପରିଷ୍କାରତାକୁ ଭଲ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ।ସୋରିୟାସିସ୍ ଏବଂ ଏକଜିମା ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଆୟୁର୍ବେଦରେ ନିମ୍ବ ଫୁଲ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ।କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଏକ ଗମ୍ଭୀର ଚର୍ମ ରୋଗ ଅଛି ତେବେ ଏହାକୁ କେବଳ ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ।

ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ନିମ୍ବ ଫୁଲ ମଧ୍ୟ ଉପକାରୀ ହୋଇପାରେ। ନିମ୍ବ ଫୁଲରେ ଆଣ୍ଟିଡିଏବେଟିକ୍ ଗୁଣ ରହିଛି।ଏହା ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ ମଧୁମେହ ରୋଗୀ ନିମ୍ବ ଫୁଲର ପାଉଡରରୁ ଆପଣ ଅନେକ ଲାଭ ପାଇବେ। ସୁଗାର ସ୍ତର ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଏହି ଫୁଲ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ। କିନ୍ତୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ବିନା ଆପଣ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.