ଅନେକ ଚେଷ୍ଟା ପରେ ବି ଓଜନ ହ୍ରାସ ହେଉନାହିଁ କି? ହୋଇପାରନ୍ତି ଏହିସବୁ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗର ଶିକାର

ଅତ୍ୟଧିକ ଓଜନ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ଖରାପ କରିପାରେ । ଯଦି ଆପଣ ନିଜକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏକ ହେଲ୍ଦି ୱେଟ ବଜାୟ ରଖିବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଅନେକ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଫଳ ଦେଉନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣ ସାବଧାନ ହେବା ଉଚିତ୍ । ବାସ୍ତବରେ, କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ମଧ୍ୟ କିଛି ଗମ୍ଭୀର ରୋଗର ସଙ୍କେତ ହୋଇପାରେ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହିସବୁ ରୋଗ ବିଷୟରେ…

ଥାଇରଏଡ୍:
ହାଇପୋଥାଇରଏଡିଜିମ୍ ପରି ଏକ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗ ମଧ୍ୟ ମେଦବହୁଳତା ହ୍ରାସ ନକରିବାର କାରଣ ହୋଇପାରେ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଓଜନ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ହଠାତ୍ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ହାଇପୋଥାଇରଏଡିଜିମ୍ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବହୁ ପରିମାଣରେ ବଢିପାରେ । ମେଦବହୁଳତା ବ୍ୟତୀତ ଥକାପଣ, ହାତ ଏବଂ ଗୋଡ଼ରେ କମ୍ପନ ଏବଂ ଗଣ୍ଠିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ଥାଇରଏଡରେ ଦେଖାଯାଏ । ଏହିପରି ଲକ୍ଷଣକୁ ଅଣଦେଖା ନକରି ଆପଣ ଜଣେ ଭଲ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଉଚିତ୍ ।

ଅନିଦ୍ରା:
ଅନିଦ୍ରା କାରଣରୁ ରୋଗୀ ରାତିରେ ଶୋଇ ପାରିନଥାଏ । ରାତିସାରା ଶୋଇ ନ ଥିବାରୁ ଶରୀରରେ ଚର୍ବି ଜମା ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରକୃତରେ ମେଦବହୁଳତାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ଏବଂ ଅନିଦ୍ରା ପାଇଁ ଚିକିତ୍ସା କରିବା ଉଚିତ୍ ।

ଷ୍ଟ୍ରେସ ଏବଂ ଚିନ୍ତା:
ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଷ୍ଟ୍ରେସ ନେବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କର ଚିନ୍ତା ସମସ୍ୟା ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ଚାହିଁଲେ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କର ବଢ଼ୁଥିବା ଓଜନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସମର୍ଥ ହେବେ ନାହିଁ । ଯଦି ଆପଣ ସମୟ ସମୟରେ ଷ୍ଟ୍ରେସ ଏବଂ ଚିନ୍ତାର ମୁକାବିଲା କରନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣ ଡିପ୍ରେସନର ଶିକାର ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରନ୍ତି । ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ, ଆପଣଙ୍କୁ ଷ୍ଟ୍ରେସ ଏବଂ ଚିନ୍ତା କମ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.