ଆପଣଙ୍କ ଶିଶୁ ଆଙ୍ଗୁଠି ଚୁଚୁମୁଛି କି ? ତେବେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଟିପ୍ସ

କିଛି ଶିଶୁ ପିଲାଦିନେ ଆଙ୍ଗୁଠି ଚୁଚୁମି ଥାନ୍ତି । ଯାହା ଅବ୍ୟାସରେ ପରିଣତ ହୋଇଯାଏ। ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ୩  ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କଠାରେ ଆଙ୍ଗୁଠି ଚୁଚୁମିବା ସ୍ୱାଭାବିକ, ମାତ୍ର ୫ବର୍ଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ପିଲାମାନଙ୍କ ଆଙ୍ଗୁଠି ଚୁଚୁମେଇବା ଅଭ୍ୟାସ ଖରାପ ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, କିଛି ପଦ୍ଧତିର ସାହାଯ୍ୟରେ, ଆପଣ ପିଲାମାନଙ୍କର ଆଙ୍ଗୁଠି ଚୁଚୁମେଇବା ଅଭ୍ୟାସରୁ ସହଜରେ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ।

  • ବୟସ ବଢିବା ସହିତ ଆଙ୍ଗୁଠି ଚୁଚୁମିବା ଅଭ୍ୟାସ ପିଲାମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଅନେକ ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଆଣିପାରେ। ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ୫ ବର୍ଷର ଶିଶୁ ଆଙ୍ଗୁଠି ଚୁଚୁମିବା ପରେ ପିଲାମାନଙ୍କଠାରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ହେବାର ଭୟ ଥାଏ। ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା କିଛି ସହଜ ଉପାୟ ସହିତ ଆପଣ ପିଲାମାନଙ୍କ ଆଙ୍ଗୁଠିକୁ ଚୁଚୁମିବା ଅଭ୍ୟାସରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ।
  • ଆଙ୍ଗୁଠି ଚୁଚୁମିବାର ଖରାପ ପରିଣାମ ବିଷୟରେ ଆପଣ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିପାରିବେ। ଯେତେବେଳେ ବି ଆପଣ ସେମାନଙ୍କ ଆଙ୍ଗୁଠିକୁ ଚୁଚୁମିବାର ଦେଖିନ୍ତି, ତାଙ୍କୁ ବୁଝାନ୍ତୁ ଯେ ଏହା ପେଟରେ ପୋକ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ଏହାକୁ ଭୟ କରି ପିଲାମାନେ ଏହା କରିବା ବନ୍ଦ କରିପାରନ୍ତି।
  • ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପିଲା ଟେନସନରେ ଆସିବା ପରେ ପ୍ରାୟତଃ ଆଙ୍ଗୁଠି ଚୁଚୁମିବା ଆରମ୍ଭ କରେ, ତେବେ ଆପଣ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସମସ୍ୟାକୁ ପିତାମାତାଙ୍କ ସହ ବାଣ୍ଟିବାକୁ ଶିଖାଇବା ଉଚିତ। ଯାହାଫଳରେ ପିଲାଟି ଟେନସନରେ ଆଙ୍ଗୁଠି ଚୁଚୁମିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ପିତାମାତାଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିବ।
  • କିଛି ପିଲା ଭୋକିଲା ଥିବାବେଳେ ପ୍ରାୟତଃ ଆଙ୍ଗୁଠି ଚୁଚୁମି ଥାନ୍ତି। ତେଣୁ ପିଲାମାନଙ୍କର ଏହି ଅଭ୍ୟାସରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ପେଟକୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସମୟ ସମୟରେ କିଛି ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ।
  • ପିଲାମାନେ ଆଙ୍ଗୁଠି ଚୁଚୁମିବା ସମୟରେ କିଛି ତିକ୍ତ କିମ୍ବା ଏପରି ଖଟା ଜିନିଷ ଲଗାଇ ପାରିବେ ଯାହା ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି କୌଣସି କ୍ଷତି ହେବ ନାହିଁ। ଏହା ଦ୍ୱାରା ପିଲାଟି ଆଙ୍ଗୁଠି ଚୁଚୁମିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବ ଏବଂ ଧୀରେ ଧୀରେ ସେ ଏହି ଅଭ୍ୟାସରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବ।
  • ବେଳେବେଳେ ପିଲାମାନେ କେବଳ ବିରକ୍ତିକର କାରଣରୁ ଆଙ୍ଗୁଠି ଚୁଚୁମି ଥାନ୍ତି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଆଦୌ ଏକୁଟିଆ ଛାଡନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଆପଣ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଖାଇବା ପାଇଁ ନିପଲ୍ କିମ୍ବା ମିଠା ବଟିକା ଦେଇପାରିବେ। ଯାହା ଦ୍ୱାରା ପିଲାମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଆଙ୍ଗୁଠିକୁ ପାଟିରେ ରଖିବେ ନାହିଁ।
  • ଯେତେବେଳେ ଦେଖିବେ ଆପଣଙ୍କ ପିଲା ଆଙ୍ଗୁଠି ଚୁଚୁମୁଛନ୍ତି, ତାଙ୍କୁ କୌଣସି କାମରେ ବ୍ୟସ୍ତ ରଖନ୍ତୁ କିମ୍ବା ତାଙ୍କ ସହିତ କଥା ହୁଅନ୍ତୁ। ଯାହାଫଳରେ ପିଲାଙ୍କ ଧ୍ୟାନ ଭଗ୍ନ ହୋଇଯିବ।
  • ଆଙ୍ଗୁଠି ଚୁଚୁମିବା ଛଡ଼ାଇବା ଲାଗି ଆପଣ ପିଲାଙ୍କ ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ଥମ୍ବ ଗାର୍ଡ କିମ୍ବା ପ୍ରୋଟେକ୍ଟିଭ୍‌ କଭରିଂ ଲଗାଇପାରିବେ।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.