ବସନ୍ତ ପଞ୍ଚମୀ ଦିନ ଲଗାନ୍ତୁ ମୟୂରପୁଚ୍ଛ ଗଛ, ମା’ ସରସ୍ୱତୀ ଅଜାଡିବେ କୃପା

ବସନ୍ତ ପଞ୍ଚମୀ ଦିନ ବହୁତ ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ଦିନ ମା’ ସରସ୍ୱତୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ। ଦେବୀ ସରସ୍ୱତୀଙ୍କୁ ଜ୍ଞାନର ଦେବୀ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ବସନ୍ତ ପଞ୍ଚମୀ ଦିନ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଖାସ୍‌ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ଦିନ ମା’ ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ପୂଜା କରାଯାଏ । ଏହି ଦିନ ଗଛ ଲଗାଇବା ବହୁତ ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ । ମାନ୍ୟତା ରହିଛି କି, ବସନ୍ତ ପଞ୍ଚମୀ ଦିନ ଗଛ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ଘରେ ସୁଖ ସମୃଦ୍ଧି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ । ତେବେ କେଉଁ ଗଛ ଲଗାଇବା ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ କ’ଣ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଥାଏ, ତାହା ଜାଣନ୍ତୁ ….

କେଉଁ ଗଛ ଲଗାଇବା ଉଚିତ :

ବସନ୍ତ ପଞ୍ଚମୀ ଦିନ ମୟୂର ପୁଚ୍ଛ ଲଗାଇବାର ବହୁତ ଖାସ୍‌ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଥାଏ । ଏହିଦିନ ମୟୂର ପୁଚ୍ଛ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ଦେବୀ ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇଥାନ୍ତି। ଭକ୍ତଙ୍କୁ ମା’ ଆଶୀର୍ବାଦ ଦେଇଥାନ୍ତି । ମୟୂର ପୁଚ୍ଛ ବିଦ୍ୟା ଦାତା ଗଛ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ବସନ୍ତ ପଞ୍ଚମୀ ଦିନ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ମୟୂର ପୁଚ୍ଛ ଲଗାଇବା ବହୁତ ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ ।

କେଉଁ ଦିଗରେ ଲଗାଇବା ଉଚିତ :

ମୟୂର ପୁଚ୍ଛ ଲଗାଇବା ସମୟରେ ସଠିକ୍‌ ଦିଗ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ । ଏହି ଗଛକୁ ଉତ୍ତର ଦିଗରେ ଲଗାଇବା ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ। ଉତ୍ତର ଦିଗରେ ମୟୂର ପୁଚ୍ଛ ଗଛ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ଘରେ ସୁଖ ସମୃଦ୍ଧି ଆସିଥାଏ ।

ଏହି ଗଛକୁ ଲଗାଇବା ପରେ ଦେଖାଶୁଣା କରିବା ଜରୁରୀ। ନଚେତ ଘରେ ନକାରାତ୍ମକତା ପ୍ରବେଶ କରିଥାଏ ।

ବସନ୍ତ ପଞ୍ଚମୀ ଦିନ ମା’ ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ପୂଜା କରାଯାଏ। ଏହିଦିନ ହଳଦିଆ ବସ୍ତ୍ର ପିନ୍ଧନ୍ତୁ । ଗଛ ଲଗାଇବା ସହିତ କଳା, ସଂଗୀତ, ପଢିବା ଆରମ୍ଭ କରିବା ଏହିଦିନ ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ । ବସନ୍ତ ପଞ୍ଚମୀ ଦିନ ହଳଦିଆ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ। ଏହିଦିନ ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଖାସ୍‌ ଲାଭ ମିଳିବ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.