ହାତ ଓ ପାଦରେ ଅଧିକ ଟ୍ୟାନ୍‌ ଦେଖାଯାଉଛି କି ? ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ହଳଦୀର ଏହି ପ୍ୟାକ୍‌

ଟ୍ୟାନ୍ କାରଣରୁ ଆମର ହାତ ଏବଂ ପାଦର କିଛି ଅଂଶ ଭିନ୍ନ ଦେଖାଯାଏ  । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲୋକମାନେ ଟ୍ୟାନ୍‌ରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପ୍ରଡକ୍ଟ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଏହାର କୌଣସି ବିଶେଷ ପ୍ରଭାବ ପଡେନାହିଁ । ତେବେ ଟ୍ୟାନ୍‌ରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ହଳଦୀର ଏକ ବହୁତ ଭଲ ଘରୋଇ ଉପଚାର ବିଷୟରେ ଜଣାଇବୁ ।

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ କେବଳ ଆମ ସ୍କିନ୍‌ର ଅଧିକ ଯତ୍ନ ନେବା ଆବଶ୍ୟକତା ନୁହେଁ ବରଂ ଆମ ହାତ ଏବଂ ପାଦର ମଧ୍ୟ ଯତ୍ନ ନେବା ଜରୁରୀ ହୋଇଥାଏ । ବାସ୍ତବରେ ଖରାରେ ସ୍କିନ୍‌, ହାତ ଏବଂ ପାଦ ମଧ୍ୟ ଟ୍ୟାନ୍ ହୋଇଯାଏ । ତେବେ ନିଜକୁ ଖରାରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ସନ୍ସକ୍ରିମ୍‌ ଲଗାନ୍ତି, ଚଷମା ଏବଂ ସ୍କାର୍ଫ ପିନ୍ଧନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହାର କୌଣସି ଲାଭ ହୋଇନଥାଏ ଏବଂ ଲୋକମାନେ ଖରା ଶିକାର ହୁଅନ୍ତି । ତେବେ ଟ୍ୟାନ୍ କାରଣରୁ ଆମର ହାତ ଏବଂ ପାଦର କିଛି ଅଂଶ ଭିନ୍ନ ଦେଖାଯାଏ  । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲୋକମାନେ ଟ୍ୟାନ୍‌ରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପ୍ରଡକ୍ଟ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଏହାର କୌଣସି ବିଶେଷ ପ୍ରଭାବ ପଡେନାହିଁ । ତେବେ ଟ୍ୟାନ୍‌ରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ହଳଦୀର ଏକ ବହୁତ ଭଲ ଘରୋଇ ଉପଚାର ବିଷୟରେ ଜଣାଇବୁ । ତେବେ ଆପଣ ଏହିପରି ହଳଦୀ ବ୍ୟବହାର କରି, ଆପଣଙ୍କ ହାତ ଏବଂ ପାଦରେ ଥିବା ଟ୍ୟାନ୍‌ ଦୂର କରିବା ସୁନ୍ଦର କରିପାରିବେ ।

ତେବେ ଏହି ପ୍ୟାକ୍‌ ତିଆରି କରିବମା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ୨ଚାମଚ ହଳଦୀ, ଅଧା ଚାମଚ ମହୁ, ଟମାଟୋ ରସ, କିଛି ବୁନ୍ଦା ଗୋଲାପ ଜଳ । ଆପଣମାନେ ତ ଜାଣିଥିବେ, ହଳଦୀରେ ଅନେକ ଗୁଣ ଅଛି ଯାହା ଟ୍ୟାନକୁ ବାହାର କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ସହିତ ଆପଣଙ୍କ ସ୍କିନ୍‌ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଟମାଟୋ ରସ ଟ୍ୟାନ୍ ହଟାଇବାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗୋଲାପ ଜଳ ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚାକୁ ଥଣ୍ଡା ପ୍ରଭାବ ଦେଇଥାଏ ।

ଜାଣନ୍ତୁ ହଳଦୀ ଟ୍ୟାନ୍‌ ପ୍ୟାକ୍ କିପରି ତିଆରି କରିବେ ?
ଏହି ଟ୍ୟାନ୍ ପ୍ୟାକ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ପ୍ରଥମେ ଗ୍ୟାସ୍ ଟର୍ନ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ୧ ଚାମଚ ହଳଦୀ ନେଇ ଏହାକୁ ଏକ ପ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଭଲ ଭାବରେ ଭାଜନ୍ତୁ । ହଳଦୀକୁ ଭଲ ଭାବେ ଭଜି କଳା ହେବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ପାତ୍ରରେ ହଳଦୀ ପାଉଡର ନିଅନ୍ତୁ । ସେଥିରେ ଅଧା ଚାମଚ ମହୁ, ଟମାଟୋ ରସ ଏବଂ କିଛି ବୁନ୍ଦା ଗୋଲାପ ଜଳକୁ ଭଲ ଭାବରେ ମିଶାନ୍ତୁ । ଏପରି ଭାବେ ଦେଖିବେ ଆପଣଙ୍କ ଟ୍ୟାନ୍‌ ଫ୍ୟାକ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯିବ । ପରେ ଏହି ପ୍ୟାକ୍ କୁ ହାତ ଏବଂ ପାଦରେ ଲଗାନ୍ତୁ । ଏହି ପ୍ୟାକ୍ କୁ ୨୦ ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ରଖନ୍ତୁ । ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ପରେ ହାତ ଓ ପାଦକୁ ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହା ପରେ ଏକ ସୂତା ଟାୱେଲରେ ହାତ ଏବଂ ପାଦ ପୋଛି ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ମଶ୍ଚରାଇଜର ଲଗାନ୍ତୁ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.