ଖରାଦିନେ ଏଭଳି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ଆଲୋଭେରା, ମିଳିବ ଅନେକ ଫାଇଦା

ଆପଣ ଆଲୋଭେରା ବ୍ୟବହାର କରି ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ଆରାମ ପାଇପାରିବେ । ଅଲୋଭେରା ଏକ ଏଭଳି ଉଦ୍ଭିଦ ଯାହା ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣରେ ମଧ୍ୟ ନିଜକୁ ଥଣ୍ଡା ରଖେ । ତେଣୁ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହା ଆମ ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରାକୁ ସ୍ୱାଭାବିକ ରଖେ ।

ଖରାଦିନେ ଲୋକଙ୍କୁ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ବଢ଼ୁଥିବା ଉତ୍ତାପରେ ଶରୀରକୁ ଥଣ୍ଡା ରଖିବା ମଧ୍ୟ ଜରୁରୀ ଅଟେ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଆଲୋଭେରା ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ଚର୍ମ ଏବଂ କେଶ ପାଇଁ ଏହାର ଉପକାରିତା ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଆଲୋଭେରା ଆପଣଙ୍କୁ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ଥଣ୍ଡା ରଖିପାରେ । ଆଲୋଭେରା ଔଷଧୀୟ ଗୁଣରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଏକ ଉଦ୍ଭିଦ ।

ପ୍ରାଚୀନ କାଳରୁ ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏହା ଆମ ସ୍କିନ ପାଇଁ ବହୁତ ଭଲ । କିନ୍ତୁ ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ଆଲୋଭେରା ବ୍ୟବହାର କରି ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ଆରାମ ମଧ୍ୟ ପାଇପାରିବେ । ଅଲୋଭେରା ଏକ ଏଭଳି ଉଦ୍ଭିଦ ଯାହା ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣରେ ମଧ୍ୟ ନିଜକୁ ଥଣ୍ଡା ରଖେ । ତେଣୁ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହା ଆମ ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରାକୁ ସ୍ୱାଭାବିକ ରଖେ ।

ତେବେ ଆମକୁ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଥଣ୍ଡା ରଖିବା ପାଇଁ ଆପଣ କିପରି ଆଲୋ ଭେରା ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା । ସ୍କିନରେ ଆଲୋଭେରା ଜେଲ୍ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ଥଣ୍ଡା ପ୍ରଭାବ ମିଳିଥାଏ । ଆଲୋଭେରା ଜେଲ୍ ପ୍ରୟୋଗ କଲେ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣରୁ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ । ଆଲୋ ଭେରା ଜେଲରେ ଆଣ୍ଟି-ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟିଫଙ୍ଗାଲ୍ ଗୁଣ ରହିଛି ଯାହା ଝାଳ ଗନ୍ଧ ଦୂର କରିଥାଏ ।

ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଆଲୋଭେରା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଉନ୍ନତି ହୋଇଥାଏ ଏବଂ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟରୁ ମଧ୍ୟ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ । ଆଲୋଭେରା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇଥାଏ ଏବଂ ରୋଗ ସହ ଲଢ଼ିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଆଲୋଭେରା ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ ଏବଂ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଆପଣ ତାଜା ଆଲୋଭେରା ପତ୍ରରୁ ଜେଲ୍ ବାହାର କରି ଏହାକୁ ସିଧାସଳଖ ସ୍କିନରେ ଲଗାଇ ପାରିବେ ।

ଆପଣ ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ ଆଲୋଭେରା ଜେଲ୍ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ, ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଥଣ୍ଡା ଦେବ । ଦିଲ୍ଲୀର ଜଣେ ଆୟୁର୍ବେଦର ଡକ୍ଟର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଲୋଭେରା ରସ ପିଇବା ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଏହା ପେଟକୁ ଥଣ୍ଡା ରଖେ ଏବଂ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ମଧ୍ୟ ଭଲ ରଖେ । ଆଲୋଭେରା ଜୁସ୍ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ପିଇବା ଉଚିତ୍ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.