ଭାରତରେ ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ଭଉଣୀ ଶାନ୍ତାଙ୍କ ରହିଛି ୨ ମନ୍ଦିର, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁଠି?

ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ଜନ୍ମଭୂମିରେ ଶହ ଶହ ବର୍ଷ ପରେ ପୁଣି ଏକ ବିଶାଳ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଗତକାଲି ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଭୂମି ପୂଜା କରିଛନ୍ତି। ସାରା ଦେଶରେ ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କର ଅନେକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମନ୍ଦିର ଅଛି କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଏବେ ବି ଜାଣି ନଥିବେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ଭଉଣୀଙ୍କର ଏପରି ଦୁଇଟି ମନ୍ଦିର ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ରାମଙ୍କ ଭଉଣୀଙ୍କ ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେ ବିଷୟରେ କିଛି ଅଜଣା କଥା |

କୁହାଯାଇଥାଏ, ଶ୍ରୀରାମଙ୍କର ଦୁଇ ଭଉଣୀ ଥିଲେ, ଜଣେ ଶାନ୍ତା ଏବଂ ଅନ୍ୟଜଣେ କୁକବି| କୁକବିଙ୍କ ବିଷୟରେ ଅଧିକ କିଛି ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତର ରାମାୟଣ ଅନୁଯାୟୀ ରାମଙ୍କ ଭଉଣୀର ନାମ ଶାନ୍ତା ଥିଲା। ଯିଏ ଚାରି ଭାଇଙ୍କଠାରୁ ବଡ ଥିଲେ। ଶାନ୍ତ ରାଜା ଦଶରଥ ଏବଂ କୌଶଲ୍ଯାଙ୍କର ଝିଅ ଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଜନ୍ମ ହେବାର କିଛି ବର୍ଷ ପରେ କୌଣସି କାରଣରୁ ରାଜା ଦଶରଥ ଶାନ୍ତାଙ୍କୁ ଅଙ୍ଗଦେଶର ରାଜା ରୋମପଦଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲେ। ପ୍ରଭୁ ରାମଙ୍କ ବଡ ଭଉଣୀଙ୍କ ଲାଳନ-ପାଳନ ରାଜା ରୋମପାଦ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ୱାର୍ଷିଣୀ କରିଥିଲେ। ଯିଏ ମହାରାଶୀ କୌଶଲ୍ଯାଙ୍କ ଭଉଣୀ ଅର୍ଥାତ ରାମଙ୍କ ମାଉସୀ ଥିଲେ।

lord ramଉଲ୍ଲେଖ ଅନୁଯାୟୀ ୱାର୍ଷିଣୀ ନିଃସନ୍ତାନ ଥିଲେ। ଥରେ ସେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ହସ ହସରେ ଉକ୍ତ ସନ୍ତାନଟିକୁ ମାଗିଥିଲେ। ଏଥିରେ ଦଶରଥ ମଧ୍ୟ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ। ରଘୁକୁଲ ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଶାନ୍ତା ଅଙ୍ଗଦେଶର ରାଜକୁମାରୀ ହୋଇଥିଲେ | ଶାନ୍ତା ବେଦ, କଳା ଏବଂ ହସ୍ତଶିଳ୍ପରେ ପାରଙ୍ଗମ ଥିଲେ ଏବଂ ସେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ଥିଲେ |

ଶାନ୍ତା ବଡ ହେବା ପରେ ହର୍ଷି ଭିଭାଣ୍ଡକଙ୍କ ପୁତ୍ର ପୁଅ ରିଙ୍ଗ ରୁଷିଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ରାଜା ଦଶରଥ ଏବଂ ତାଙ୍କର ତିନି ରାଣୀ ଯଦି ପୁଅ ନହୁଏ ତେବେ କିଏ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ହେବେ ସେନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ରହୁଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କର ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ରୁଷି ବଶିଷ୍ଟ ପରାମର୍ଶ ଦେଇ କହିଥିଲେ, ତୁମେ ନିଜର ଜୋଇଁ ରିଙ୍ଗ ରୁଷିଙ୍କ ଦ୍ବାରା ପୁତ୍ରେଷ୍ଠି ଜଞ୍ଜ କରାନ୍ତୁ। ଯାହାଦ୍ବାରା ପୁତ୍ର ସନ୍ତାନ ପ୍ରାପ୍ତି ହେବ।

lord ram1୧.ଶାନ୍ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ମନ୍ଦିର:

ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର କୁଲୁରେ ଶାନ୍ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ମନ୍ଦିର | ଏହି ମନ୍ଦିର କୁଲୁ ଠାରୁ ୫୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଏକ ଛୋଟ ପାହାଡ ଉପରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି ଯେଉଁଠାରେ ଶାନ୍ତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ। ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି ଏଠାରେ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ବାରା ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ | ଦଶହରା ପର୍ବ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ କୁବ୍ ଧୁମଧାମ୍ ରେ ପାଳନ କରାଯାଏ।

Lord-Rama୨.ଶାନ୍ତାଙ୍କର ଦ୍ୱିତୀୟ ମନ୍ଦିର:

କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଶ୍ରଙ୍ଗେରୀରେ ଶ୍ରଙ୍ଗୀ ରୁଷି ଏବଂ ଶାନ୍ତାଙ୍କର ମନ୍ଦିର ରହିଛି। ଶ୍ରଙ୍ଗେରୀ ସହରର ନାଁ ରୁଷି ଶ୍ରଙ୍ଗଙ୍କ ନାଁରେ ନାମିତ ହୋଇଛି। ଏଠାରେ ରୁଷି ଶ୍ରଙ୍ଗ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। କେରଳ ଏବଂ ତାମିଲନାଡୁର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ତାଙ୍କର ମାନ୍ଯତା ରହିଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.