କ୍ରିକେଟ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣୁଥିବା MCCକୁ ୨୩୩ ବର୍ଷ ପରେ ମିଳିଲା ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଅଧ୍ୟକ୍ଷ

ଇଂଲଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ କ୍ୟାପଟେନ କ୍ଲେୟାର କନୋର କ୍ରିକେଟ୍ ନିୟମର ରକ୍ଷକ ମେରିଲବୋନ କ୍ରିକେଟ୍ କ୍ଲବ (ଏମସିସି) ର 233 ବର୍ଷର ଇତିହାସରେ ଅନୁଷ୍ଠାନର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ସଭାପତି ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ବୁଧବାର କୋନୋରଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନର ମୁଖ୍ୟ କୁମାର ସାଙ୍ଗାକାରାଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି ।

ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ସାଙ୍ଗାକାରା ପଦମୁକ୍ତ ହେବେ। ଇଂଲଣ୍ଡ ଏବଂ ୱେଲ୍ସ କ୍ରିକେଟ୍ ବୋର୍ଡରେ ମହିଳା କ୍ରିକେଟର ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କନୋରଙ୍କୁ ବୁଧବାର ଦିନ ଏମସିସି ବାର୍ଷିକ ସାଧାରଣ ସଭାରେ ସାଙ୍ଗାକାରା ନିଜେ ମନୋନୀତ କରିଥିଲେ । ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବରରେ କନୋର ତାଙ୍କ ପଦ ଗ୍ରହଣ କରିବେ କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କ୍ଲବ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ମିଳିନାହିଁ । କୋଭିଡ -19 କାରଣରୁ କ୍ରିକେଟ୍ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ହେତୁ ସଙ୍ଗକାରାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଏକ ବର୍ଷ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା । 2009 ରେ କନୋରଙ୍କୁ MCC ର ଆଜୀବନ ସଦସ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା ।

Tripura U-19 Cricketer Ayanti Reang Found Dead at Home | Cricket News

1995 ମସିହାରେ 19 ବର୍ଷ ବୟସରେ କନୋର ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ ଏବଂ 2000 ରେ ତାଙ୍କୁ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ଅଲରାଉଣ୍ଡର କନୋରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ମହିଳା ଦଳ 42 ବର୍ଷ ପରେ 2005 ରେ ଆଶେସ୍ ସିରିଜ୍ ଜିତିଥିଲା । ସେ 2007 ରେ ECB ର ମହିଳା କ୍ରିକେଟର ମୁଖ୍ୟ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ଏମସିସିର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଭାବରେ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିବାରୁ ମୁଁ ଗର୍ବିତ ଅନୁଭବ କରୁଛି । କ୍ରିକେଟ୍ ମୋତେ ବହୁତ କିଛି ଦେଇଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ମୋ ହାତରେ ଏହି ବିରାଟ ସମ୍ମାନ ଦେଇଛି ।

ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ କ୍ରିକେଟ୍ ସହ ଜଡିତ ନିୟମର ଅଭିଭାବକ ହେଉଛନ୍ତି MCC । ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥାଏ । ଏହି କ୍ଲବରେ 18 ହଜାର ପୂର୍ଣ୍ଣକାଳୀନ ଏବଂ ପାଞ୍ଚ ହଜାର ଆସୋସିଏଟ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି । ମେରିଲବୋନ କ୍ରିକେଟ୍ କ୍ଲବ ଲର୍ଡସ କ୍ରିକେଟ୍ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡର ତଦାରଖ କରିଥାଏ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.