ଭ୍ୟାକସିନର ଦୁଇଟି ଡୋଜ ନେଇଥିଲେ ଯାଇପାରିବେ ଆମେରିକା, ନଭେମ୍ବର ୮ ରୁ ଲାଗୁହେବ ନିୟମ

ୱାଶିଂଟନ: କରୋନା ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକା ଏହାର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଭ୍ରମଣ ନୀତିରେ ଏକ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛି। ଆମେରିକା ଯାଉଥିବା ଭାରତ ସମେତ ଅନ୍ୟ ଦେଶର ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ବଡ଼ ଖବର ଆସିଛି । ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ବିଦେଶରୁ ଆସୁଥିବା ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଭ୍ରମଣ ନୀତି ଘୋଷଣା କରିଛି ଆମେରିକା, ଯେଉଁଥିରେ କେବଳ କରୋନା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଥିବା ଲୋକମାନେ ନଭେମ୍ବର ୮ ରୁ ଆମେରିକାରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବେ।

ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କରୋନା ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭରେ ବିଦେଶୀ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଆମେରିକାରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ବାରଣ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବିଡେନଙ୍କ ନୂତନ ନୀତି ସହିତ ଭାରତ ଭଳି ଦେଶର ଲୋକମାନେ ଯାତ୍ରା ପ୍ରତିବନ୍ଧକରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପଟେ ହ୍ୱାଇଟ୍ ହାଉସ୍‌ର ପ୍ରେସ ସଚିବ କେୱିନ ମୁନୋଜ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ନିୟମ ଉଭୟ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ଏବଂ ସଡ଼କ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ। ଉଭୟ କରୋନା ବିରୁଦ୍ଧରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଟୀକାକରଣ ହୋଇଥିବା ବିଦେଶୀ ଯାତ୍ରୀମାନେ ନଭେମ୍ବର ୮ ରୁ ଆମେରିକା ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ।

ଏଠି ସହିତ ବୋର୍ଡିଂ ସମୟରେ ବିଦେଶୀ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣର ପ୍ରମାଣ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବିମାନର ତିନି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ନେଗେଟିଭ ରିପୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପଡିବ। ବିଡେନ୍ ପ୍ରଶାସନର କରୋନା କୋଡିନେଟର ଜେଫ୍ ଜଏଣ୍ଟସ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ କ୍ୟାରାଣ୍ଟ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ। ସିଏନ୍ଏନ୍ ଅନୁଯାୟୀ,ହ୍ୱାଇଟ୍ ହାଉସ୍‌ର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଆହୁରି ଅନେକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ହ୍ରାସ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି, ଯାହା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସମସ୍ୟା ହୋଇଥିଲା।

ଏଥି ସହିତ, ନିକଟରେ, ଆମେରିକା ୧୮ ମାସ ପରେ ପୁଣି ଥରେ କାନାଡା ଏବଂ ମେକ୍ସିକୋ ସହିତ ଏହାର ଦ୍ୱାର ଖୋଲିଛି। ଏହା ଅଧୀନରେ, ଯେଉଁମାନେ କରୋନା ଟିକା ଉଭୟ ଡୋଜ ପ୍ରୟୋଗ କରିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଯିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ । ବିଡେନ ପ୍ରଶାସନର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନଭେମ୍ବରରୁ ଲାଗୁ ହେବ। ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦ ପରଠାରୁ କରୋନା ମହାମାରୀ ପରେ ଆମେରିକା ଲୋକଙ୍କ ଗତିବିଧି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲା।

Leave A Reply

Your email address will not be published.