ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାକିରି, ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ, ପାସପୋର୍ଟ, ଭୋଟ୍ ଅଧିକାର ପାଇଁ ଜନ୍ମ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ, ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ

ଦିନକୁ ଦିନ ଅନେକ ନୂଆ ନୂଆ ରୁଲ ଲାଗୁ ହେଉଛି। ଯାହାକୁ ସରକାର ଜନହିତ ପାଇଁ ଜାରି କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବର୍ତ୍ତାନଠାରୁ ଜନ୍ମ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ଆଇନ, ୧୯୬୯ ରେ ସଂଶୋଧନ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ସଂସଦର ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶନରେ ବିଲ୍ ଟେବୁଲ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଜୀବନର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ଜନ୍ମ ପ୍ରମାଣପତ୍ରକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ଆଡମିଶନ, ଭୋଟର ତାଲିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବା, କେନ୍ଦ୍ର ତଥା ରାଜ୍ୟ ସରକାରୀ ଚାକିରିରେ ନିଯୁକ୍ତି, ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଏବଂ ପାସପୋର୍ଟ – ବିଲ୍ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଜନ୍ମ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ପଞ୍ଜୀକରଣ (ଆରବିଡି) ଅଧିନିୟମ, ୧୯୬୯ ରେ ସଂଶୋଧନ କରାଯିବ। କୌଣସି ହ୍ୟୁମାନ ଇଣ୍ଟରଫେସ୍ ବିନା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଗଚ୍ଛିତ ତଥ୍ୟକୁ ଅପଡେଟ୍ କରାଯିବ, ଯାହାକି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଭୋଟର ତାଲିକାରୁ ଯୋଗ ଏବଂ ବିଲୋପକୁ ନେଇଥାଏ।

ପ୍ରସ୍ତାବିତ ସଂଶୋଧନ ଅନୁଯାୟୀ, ଡାକ୍ତରଖାନା ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ ମୃତକଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ସ୍ଥାନୀୟ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରାରଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଦର୍ଶାଇ ସମସ୍ତ ମୃତ୍ୟୁ ପ୍ରମାଣପତ୍ରର ଏକ ନକଲ ପ୍ରଦାନ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ। ଯଦିଓ ଆରବିଡି ଆକ୍ଟ, ୧୯୬୯ ଅନୁଯାୟୀ ଜନ୍ମ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ପଞ୍ଜିକରଣ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଏବଂ ଏହାକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିବା ଏକ ଦଣ୍ଡନୀୟ ଅପରାଧ।ତଥାପି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆଡମିଶନ ଏବଂ ବିବାହ ପଞ୍ଜିକରଣ ଭଳି ମୌଳିକ ସେବା ପାଇବାକୁ ପଞ୍ଜୀକରଣ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରି ସରକାର ନିୟମକୁ ସୁଦୃଢ଼ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।

ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ (MHA) ଦ୍ଵାରା ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଆରବିଡି ଅଧିନିୟମ, ୧୯୬୯ ରେ ସଂଶୋଧନ କରିବାକୁ ଏହି ବିଲ୍ ରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ସ୍ଥାନୀୟ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଜନ୍ମ ପ୍ରମାଣପତ୍ର “ଜନ୍ମ କିମ୍ବା ପରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜନ୍ମ ତାରିଖ ଏବଂ ସ୍ଥାନ ପ୍ରମାଣ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ।

ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ଆଡମିଶନ, ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ପ୍ରଦାନ, ଭୋଟର ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତି, ବିବାହର ପଞ୍ଜିକରଣ ପାଇଁ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର, ରାଜ୍ୟ ସରକାର, ସ୍ଥାନୀୟ ସଂସ୍ଥା ଏବଂ ପବ୍ଲିକ୍ ସେକ୍ଟର ଅଣ୍ଡରଟେକିଂ, ବିଧାନସଭା, କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅଧୀନରେ ସ୍ଵୟଂଶାସିତ ସଂସ୍ଥାରେ ନିଯୁକ୍ତି, ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦରକାର୍ ଜନ୍ମ ପ୍ରମାଣପତ୍ର। ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୧୫ ପରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କର ଜନ୍ମ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଡିଜି ଲକରରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଡିସେମ୍ବର ୭ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ସଂସଦର ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶନରେ ଏହି ବିଲ୍ ଟେବୁଲ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଜନ୍ମ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁର ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ପଞ୍ଜିକରଣ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି କିନ୍ତୁ ଆଇନରେ ସଂଶୋଧନ ହେବା ପରେ, ଅଗଣିତ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଜନ୍ମ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ। ଡାଟାବେସ୍ ନିର୍ବାଚନ ତାଲିକା ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ ହେବ। ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସ ହେବ, ନାମ ଭୋଟର ତାଲିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହେବ ଏବଂ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ମରିଯିବା ପରେ ନାମ ରୋଲରୁ ଡିଲିଟ ହୋଇଯିବ। ସମଗ୍ର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅନଲାଇନ୍ ହେବ ବୋଲି ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ସଂଶୋଧନ ଡ୍ରାଫ୍ଟ MHA ଅଧୀନରେ ଥିବା ରେଜିଷ୍ଟ୍ରାର୍ ଜେନେରାଲ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (RGI) କୁ “ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ଜନ୍ମ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁର ଡାଟାବେସ୍” ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସକ୍ଷମ କରିବ, ଯଦିଓ ଏହି ତଥ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କିମ୍ବା କୌଣସି ପୌରସଂସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଜନ୍ମ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ଡାଟାବେସ୍ ଯାହା RGI ସହିତ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ, ତାହା ଜନସଂଖ୍ୟା ରେଜିଷ୍ଟର, ଇଲେକ୍ଟୋରାଲ୍ ରେଜିଷ୍ଟର ଏବଂ ଆଧାର, ରେସନ କାର୍ଡ, ପାସପୋର୍ଟ ଏବଂ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଡାଟାବେସ୍ ଅପଡେଟ୍ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇପାରେ।

ତେବେ ଜନ୍ମ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ରିପୋର୍ଟ କରି ଡାକ୍ତରଖାନା ଏବଂ ନର୍ସିଂହୋମ ଭଳି ଅନୁଷ୍ଠାନକୁ ଅଧିକ ଉତ୍ତରଦାୟୀ କରିବାକୁ ସରକାର ଇଚ୍ଛା ରଖିଛନ୍ତି। ସିଭିଲ୍ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ (CRS) ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଦେଶରେ ଜନ୍ମର ପଞ୍ଜୀକରଣ ସ୍ତର 2019 ରେ 92.7% କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ 2010 ରେ 82.0% ରୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଏବଂ ପଞ୍ଜୀକୃତ ମୃତ୍ୟୁହାର 2010 ରେ 66.9% ରୁ 2019 ରେ 92.0% କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। CRS ହେଉଛି ଏକ RGI ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଜନ୍ମ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ପଞ୍ଜିକରଣ ପାଇଁ ଅନଲାଇନ୍ ସିଷ୍ଟମ୍।

ଯଦି ଏହି ସଂଶୋଧନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୁଏ, ତେବେ ଜାତୀୟ ଜନସଂଖ୍ୟା ରେଜିଷ୍ଟର (NPR) କୁ ଅଦ୍ୟତନ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ତଥ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବ ଯାହା ପ୍ରଥମେ ୨୦୧୦ ରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ୨୦୧୫ ରେ ଦ୍ୱାରରୁ ଦ୍ୱାର ଗଣନା ମାଧ୍ୟମରେ ସଂଶୋଧିତ ହୋଇଥିଲା।

Leave A Reply

Your email address will not be published.