ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ସ୍ୱାମୀ ଏକାଠି ନ ରହିବାର ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କଲେ ଗୁଜୁରାଣ ଭତ୍ତା ଦାବି କରିପାରିବେ ପତ୍ନୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ଓ ଗୁଜୁରାଣ ଭତ୍ତାକୁ ନେଇ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରାୟ ଦେଇଛନ୍ତି ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ । ଏକ ଆବେଦନ ଶୁଣାଣି ବେଳେ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସ୍ୱାମୀ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ଯେ ପତ୍ନୀ ତାଙ୍କ ସହ ଗୋଟିଏ ଘରେ ଏକାଠି ରହିପାରିବେ ନାହିଁ, ତେବେ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅପରାଧିକ ଆଇନ ଅନୁସାରେ, ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଭରଣପୋଷଣ ଦାବିରୁ ବଞ୍ଚିତ କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ । ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଯଦି ସ୍ୱାମୀ ଏକାଠି ନ ରହିବା ପାଇଁ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି, ତେବେ ପତ୍ନୀ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଦାବି କରିପାରିବେ। କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପରିସ୍ଥିତିରେ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଭରଣପୋଷଣ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅପରାଧିକ ଦଣ୍ଡ ପ୍ରକ୍ରିୟା (ସିଆରପିସି) ର ଧାରା ୧୨୫ ପଛରେ ଥିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟକୁ ବିଚାରପତିମାନେ ଧ୍ୟାନ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ।

ପ୍ରତ୍ୟେକ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବିଷୟକୁ ସମାନ ଭାବରେ ବିଚାର କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ବୋଲି କୋର୍ଟ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମ୍ପୃକ୍ତ କୋର୍ଟଗୁଡିକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଏବଂ ସଜାଗ ରହିବା ଉଚିତ୍। ନିମ୍ନ ଅଦାଲତର ଆଦେଶ ବିରୋଧରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ଆବେଦନ ଉପରେ ହାଇକୋର୍ଟ ଏହି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ଟ୍ରାଏଲ କୋର୍ଟ କହିଥିଲେ ଯେ, ଆବେଦନକାରୀ ସିଆରପିସି ଧାରା ୧୨୫ ଅଧିନରେ ଗୁଜୁରାଣ ଭତ୍ତା ପାଇବାକୁ ଦାବି କରିପାରିବେ ନାହିଁ ।

ଜଷ୍ଟିସ୍ ସ୍ୱରଣ କାନ୍ତ ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ରାୟରେ ଟ୍ରାଏଲ କୋର୍ଟର ଯୁକ୍ତି ‘ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ’ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମିଳିତ ଅଧିକାରର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ପୂର୍ବ ପାର୍ଟ ଆଦେଶକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଅପରାଧିକ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଦେୟକୁ ବିଚାର କରିବାକୁ କୌଣସି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦଣ୍ଡ ନାହିଁ ଏବଂ ଯଦି ସମ୍ପୃକ୍ତ କୋର୍ଟ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୁଅନ୍ତି ଯେ ପତ୍ନୀଙ୍କ ପାଖରେ ଯଦି ଏକ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ କାରଣ ଅଛି ସ୍ୱାମୀଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ପାଇଁ , ତେବେ ଗୁଜୁରାଣ ଭତ୍ତା ଦିଆଯାଇପାରେ । ବିଚାରପତି କହିଛନ୍ତି, “ଯଦି ରେକର୍ଡରେ ଥିବା ପ୍ରମାଣ ଦର୍ଶାଏ ଯେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଆଚରଣ ଯୋଗୁଁ ପତ୍ନୀ ତାଙ୍କ ସହିତ ରହିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି ଏବଂ ସ୍ୱାମୀ ସ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ନାବାଳକ ପିଲାମାନଙ୍କର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଛନ୍ତି, ତେବେ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିପାରିବ। ଏଥିରେ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.