ଗଙ୍ଗାରେ ଭାସୁଛି ୭ କେ.ଜି ଓଜନର ପଥର, ଏକ୍ସପର୍ଟ କହିଲେ ରହସ୍ୟ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆପଣ କେବେ ଶୁଣିଛନ୍ତି କି ପାଣିରେ ପଥର ଭାସିବା କଥା, ଯଦି ବି ଶୁଣିଥିବେ ତାହା ପୁଣି ରାମାୟଣରେ। କାରଣ ଭଗବାନ ରାମ ମାତା ସୀତାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ପାଇଁ ସମୁଦ୍ର ମଝିରେ ରାମସେତୁ ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ। ଏହି ରାମସେତୁ ପଥରରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା। ପଥରରେ ଶ୍ରୀରାମ ଲେଖା ହୋଇଥିବାରୁ ଏହା ଭାସୁଥିବା ଲୋକମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ହୁଗଲି ଜିଲ୍ଲାର ଶ୍ରୀରାମପୁରର ଗଙ୍ଗା ଘାଟରେ ଏକ ଚମତ୍କାର ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା।ପ୍ରତ୍ୟେକ୍ଷଦର୍ଶୀ ଅନିକେତ ଝା ଏବଂ ମନୋଜ ସିଂ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଜୟ ଶ୍ରୀ ରାମ ଦୁଇଟି ପଥରରେ ଲେଖାଯାଇଛି। ଯେତେବେଳେ ସେ ଏହାକୁ ମୋ ହାତରେ ଦେଖିଲେ, ଏହି ଦୁଇଟି ପଥରର ଆନୁମାନିକ ଓଜନ ୬ କିଲୋଗ୍ରାମରୁ ୭ କିଲୋଗ୍ରାମ ପରି ଲାଗିଲା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଏହି କଳା ରଙ୍ଗର ପଥରଗୁଡ଼ିକ ନଦୀରେ ଭାସୁଥିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲା।ସେମାନଙ୍କୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଶ୍ରୀରାମପୁରର ଗଙ୍ଗା ଘାଟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ଭିଡ ଜମିଛି। ଏହା ପରେ ଲୋକମାନେ ଏହି ପଥରକୁ ଗଙ୍ଗାରେ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ।

ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା ଅନ୍ନପୂର୍ଣ୍ଣା ଦାଶ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାମାୟଣ ସମୟରେ ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପଥର ସହିତ ଏକ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ବିଷୟରେ ସେ ଶୁଣିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଆଜି  ପ୍ରକୃତରେ ଏପରି ଏକ ପଥର ଦେଖିଲେ, ଯାହା ପାଣିରେ ଭାସୁଥିଲା। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହି ଭାସମାନ ପଥରରେ ଥିବା ରହସ୍ୟ ବିଷୟରେ ତଥ୍ୟ ଦେଇଥିବା ଜଣା ପଡ଼ିଛି। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ବିଜ୍ଞାନମଞ୍ଚର ବରିଷ୍ଠ ସଦସ୍ୟ ଚନ୍ଦନ ଦେବନାଥ କହିଛନ୍ତିି ଯଦି ପଥରର ଘନତ୍ୱ ପାଣିର ଘନତ୍ୱରୁ ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ ତେବେ ପଥର ପାଣିରେ ଭାସୁଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯଦି କୌଣସି ପୂଜାପାଠ ସମୟରେ ଥର୍ମୋକୋଲ ଉପରେ କଳା ସିମେଣ୍ଟ ଲଗାଇ ଏହି ଅବଜେକ୍ଟକୁ ନଦୀରେ ଭସାଇ ଦିଆଯାଇ ତେବେ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ପାଣିରେ ଭାସିବ। ଚନ୍ଦନ ଦେବନାଥ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପଥରକୁ ନଦେଖି ଏବଂ ବିନା ପରୀକ୍ଷାରେ ପଥରର ସଠିକ ତଥ୍ୟ ଦେଇ ପାରିବେ ନାହିଁ। ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଏହି ପଥରକୁ ଗଙ୍ଗାନଦୀରେ ଭସାଇ ଦେଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.